Data modyfikacji:

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Sen jest niezwykle istotny, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Zależy od niego samopoczucie w ciągu dnia, odporność organizmu, jakość pracy i nauki. W łóżku małe dzieci spędzają często połowę doby, a niemowlęta jeszcze więcej. To dlatego tak ważne jest dobranie najlepszego materaca. Powinien mieć odpowiedni stopień twardości, wielkość i być wykonany z hipoalergicznych materiałów. Zdecydowanie nie jest to produkt, na którym warto oszczędzać. Jaki materac dla dziecka wybrać?
Jaki materac dla dziecka wybrać?

Dlaczego warto wybrać najlepszy materac dla dziecka?

Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej. Wiedza o tym, jak istotną sprawą jest dobór odpowiedniego materaca, jest coraz powszechniejsza, jednocześnie wybór na rynku jest ogromny, dlatego często jego zakup przysparza dużo kłopotu. Odpowiednie podparcie rozwijającego się kręgosłupa ma znaczenie nie tylko dla aktualnego stanu zdrowia i samopoczucia dziecka, ale wpływa także na jego postawę w przyszłości. Z pewnością nikt nie chciałby ryzykować problemów z kręgosłupem. Nic zatem dziwnego, że rodzice zadają sobie pytanie: jaki materac dla dziecka zapewni mu prawidłowy rozwój? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od kilku czynników.

Jaki materac dla dziecka?

To, jaki materac dla dziecka będzie najbardziej odpowiedni, zależy od jego wieku, wagi i wzrostu. Na ostateczny wybór mają również wpływ możliwości finansowe rodziców. Nawet jeśli meble dziecięce i akcesoria do pokoju pochodzą z drugiej ręki, materac zawsze warto kupować nowy. dotyczy to również sytuacji, gdy łóżko było wcześniej używane przez starsze rodzeństwo. Każdy człowiek ma inną budowę ciała. Materac po czasie ulega odkształceniom i z tego względu ma ograniczoną żywotność, nawet jeśli jest bardzo dobrej jakości. Warto go również wymienić ze względów higienicznych.
Najważniejsze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę, dokonując wyboru, to:
  • rozmiar,
  • twardość materaca,
  • materiał i konstrukcja,
  • pokrowiec,
  • producent.

Rozmiary materacy

Bardzo istotny jest rozmiar. Nawet jeśli dziecko ma w zwyczaju spać spokojnie, materac nie może być zbyt mały, żeby nie ograniczać swobody zmieniania pozycji. Właściwie nie istnieje materac zbyt duży, a większa powierzchnia spania i codziennego wypoczynku jest bardzo komfortowa. Jednak warto mieć na uwadze, że dziecko potrzebuje również w pokoju miejsca na przechowywanie wszystkich swoich rzeczy oraz przestrzeni do zabawy.
Zbyt duże łóżko może okazać się przeszkodą w ciągu dnia, dlatego dokonując wyboru, trzeba szukać złotego środka. Łóżko zbyt małe nie zapewni wystarczającej ilości miejsca, żeby swobodnie poruszać się w czasie snu i nie pozwoli na odpowiedniej jakości wypoczynek. Przyjmuje się, że materac powinien być przynajmniej 20 centymetrów dłuższy od wzrostu dziecka, jednocześnie trzeba pamiętać o tym, jak szybko rosną maluchy. Jeśli wybieramy łóżko na kilka lat, trzeba to uwzględnić i wybrać jego optymalną długość.
Istnieje kilka najpopularniejszych rozmiarów materacy. W przypadku niemowlaków jest to 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm, przy czym dla noworodków i młodszych niemowląt rodzice coraz częściej zaopatrują się w wygodne i przenośne kosze Mojżesza. Chociaż materace o tych wymiarach mogą służyć nawet nieco starszym dzieciom, najczęściej zmiana na większe łóżeczko następuje, gdy dziecko zbliża się do 2. urodzin.
Jaki rozmiar materaca dla 2-latka będzie odpowiedni? Mamy tu szerokie pole możliwości, a wiele zależy od planów dotyczących przyszłego umeblowania. W tym wieku sprawdzają się już proste tapczany i różnego typu łóżka z ciekawymi motywami. Najpopularniejszy rozmiar materaca dla dziecka w tym wieku to 70 x 160 cm lub 80 x 160 cm, jednak warto rozważyć modele o długości 180 cm, które posłużą dłużej i mogą okazać się wygodne również dla rodzica w przypadku choroby dziecka lub do wspólnego czytania. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, na długo będziemy mogli zapomnieć o dylemacie, jaki materac dla dziecka wybrać. Największe materace dziecięce i młodzieżowe mają najczęściej wymiary 90 x 200 cm.

Materiał i twardość materaca dla dziecka

Rzeczą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie, jest optymalna twardość materaca dla dziecka. Zarówno uginający się pod ciężarem ciała, jak i zbyt sztywny, nie będą odpowiednio wspierały rozwijającego się kręgosłupa. Materac musi zapewnić odpowiednie podparcie, jeśli jednak będzie zbyt twardy, okaże się niewygodny i nie pozwoli na komfortowy wypoczynek i pełny relaks.
Specjaliści zalecają dla dzieci materace średnio twarde, wykonane z pianki wysokoplastycznej, dostosowującej się do ciała, lub lateksu. Ważne, by powierzchnia spania była wystarczająco sprężysta, dzięki czemu nie będzie się odkształcać i zapadać. Zarówno lateks, jak i dobrej jakości pianka są materiałami higienicznymi, przewiewnymi i hipoalergicznymi. Ciekawą opcją dla najmłodszych są materace, w których strony różnią się twardością, jedna z nich jest wtedy lepsza dla młodszych dzieci. Po pewnym czasie materac można przewrócić, jest wtedy idealny dla starszaków.

Bezpieczeństwo

Bez względu na to, jaki materiał materaca dla dziecka będzie ostatecznym wyborem, podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Zazwyczaj nie warto wybierać najtańszych opcji, ponieważ użyta pianka może być niskiej jakości, a co za tym idzie, wydzielać szkodliwe substancje oraz szybko ulegać odkształceniom. Istotne są również użyte kleje, które powinny być w pełni bezpieczne. Z tego powodu dobrze jest wybierać materace sprawdzonych producentów, cieszących się renomą od lat. Ważny jest też pokrowiec, a szczególnie możliwość ściągania go do prania.
Autor: Natalia Dymarczyk