Data modyfikacji:

Jaki materac dla małego alergika? Porady specjalsty z Hilding Anders

Kiedy mamy w domu małego alergika, robimy wszystko, by zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergicznych. Rezygnujemy z dywanów, grubych zasłon, psa lub kota oddajemy babci. Niestety zapominamy o tym, jak ważny jest wybór odpowiedniego materaca. O pomoc w jego wyborze poprosiliśmy eksperta marki Hilding Anders.

materac dla dziecka

Na początek rozwiejmy jedną wątpliwość: czy materac może uczulać?

Sam materac jako taki rzadko jest źródłem uczulenia. Większość materacy zrobiona jest z komponentów poliestrowych i poliuretanowych, a te tworzywa nie są alergizujące. Nieco ostrożniej trzeba podejść do materacy z wypełnieniem naturalnym lub lateksowych, które co prawda są uznawane za antyalergiczne, ale istnieje niewielka grupa osób uczulona właśnie na lateks. Takie osoby muszą wybrać inny materac.

Jeśli podejrzewamy, że materac jest źródłem uczulenia, bo np. objawy nasilają się nocą, warto przyjrzeć się najpierw pościeli. Często problemem jest wypełnienie kołder i poduszek. Jeśli i to wykluczymy, wówczas warto przyjrzeć się samemu materacowi. Powinien być przewiewny i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza. Gdy tak nie jest, mogą gromadzić się w nim alergeny, np. roztocza kurzu domowego. Jednak chciałbym z całą mocą podkreślić – to nie materac uczula. On jedynie może być siedliskiem alergenów.

Jaki materac poleciłby pan dla dziecka z alergią wziewną?

Na pewno sprawdzą się wszystkie materace antyalergiczne. W ofercie marki Hilding Anders znajduje się materac Hilding Safety Smyk, idealny dla dzieci już od pierwszych dni życia. Jest zrobiony z pianki Velvet Touch. To poliuretanowa, a więc w pełni bezpieczna dla dziecka pianka. Dodatkowo zadbaliśmy o odpowiednią cyrkulację powietrza i pokrowiec wykonany z komponentów, które nie są uczulające. Pokrowce z tkanin o takich samych właściwościach szyjemy też na większe materace. W razie potrzeby można je zdjąć i uprać.

Przy tym wszystkim pamiętamy, że to materac, a więc musi być wygodny, zapewniać dobre podparcie dla dość kruchego jeszcze kręgosłupa, dbać o prawidłową postawę dziecka od pierwszych dni jego życia. Materac Hilding Safety Smyk spełnia wszystkie te warunki.

A jaki materac na pewno nie będzie się nadawał?

Trudno radykalizować, bo to, co dla jednego dziecka będzie niedopasowane, dla innego może okazać się bardzo dobre. Wszystko zależy od rodzaju alergii i jej stopnia. Generalnie jednak zalecałbym ostrożność przy wybieraniu materacy z naturalnym wypełnieniem. Trawa morska, kokos, łuski gryki to wypełnienia, których radziłbym unikać. Ostrożność trzeba zachować też przy materacach lateksowych, ale jak mówiłem, tego rodzaju uczulenia zdarzają się rzadko. Nie polecam materaca, który nie ma zdejmowalnego pokrowca. W przypadku dzieci pokrowiec ten powinien być nieprzemakalny.

Dzieci rosną. Co z materacami dla młodzieży?

Zasady pozostają te same. Jeśli alergia utrzymuje się nadal, trzeba wybrać taki materac, który nie tylko będzie wygodny, dopasowany do wzrostu i wagi dziecka, ale też zapewni mu komfortowy sen wolny od objawów alergicznych. Wysokoelastyczna pianka poliuretanowa w tym wypadku jest najlepszym rozwiązaniem. W naszej ofercie mamy młodzieżowy materac Hilding Breakdance, zbudowany z dwóch warstw wysokoelastycznej pianki. Obie warstwy mają dodatkowe wyżłobienia, by zapewnić jeszcze lepszą cyrkulację powietrza. Jest też antyalergiczny pokrowiec, który w razie potrzeby można uprać.

Podobnie dobiera się antyalergiczny materac dla seniora – musi być dopasowany do potrzeb zdrowotnych i być wolny od alergenów. Osobom starszym polecamy materace z pianki termoelastycznej Visco, które delikatnie dogrzewają ciało.

Nasze produkty sprzedajemy między innymi w sklepie Sleepinghouse.

materac dla dziecka

Cały czas skupiamy się na materacach. A co z poduszką?

No właśnie. Bardzo często skupiamy się na samym materacu, a zapominamy o poduszce, a to przecież ona ma najbliżej do układu oddechowego i mimo stosunkowo niedużych rozmiarów może być przyczyną dokuczliwych objawów alergicznych. Jeśli poduszka będzie wypełniona np. gęsim puchem, to mimo bardzo dobrej jakości materaca, nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Młody człowiek w najlepszym wypadku będzie miał tylko katar w nocy, w gorszym może mieć problemy z oddychaniem.

W naszej ofercie znajdują się nie tylko materace, ale też poduszki z pianki poliuretanowej, które dobrze sprawdzą się w przypadku alergików. Ich dodatkową zaletą jest pokrowiec hamujący rozwój grzybów i pleśni.

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków innowacyjnością, wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Ikea, Natura i Galaxy w Agata Meble, Immensity dla BRW czy też unikatowych rozwiązań zastosowanych w marce prywatnej Sleepmed.

Artykuł sponsorowany