Data publikacji:

Jaki wybrać smoczek dla noworodka karmionego piersią? Ranking smoczków dla noworodków

Podawanie smoczka noworodkowi ma zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że może negatywnie wpłynąć na chęć ssania piersi mamy. Z kolei inni twierdzą, że smoczek pomaga maluszkowi szybko się wyciszyć. Nic dziwnego, że gubisz się w poradach, skoro dopiero debiutujesz w roli mamy. Przeczytaj, jaki smoczek dla noworodka wybrać i poznaj ranking smoczków dla maluszków, który przygotowaliśmy dla kobiet takich jak ty.
Dziecko ze smoczkiem

Czy smoczek dla noworodka karmionego piersią to dobry pomysł?

Ssanie to naturalny, wrodzony odruch każdego maluszka. To dzięki niemu może wypić mleko mamy. Niemowlęciu ssanie piersi kojarzy się nie tylko z zaspokajaniem głodu i pragnienia, lecz także z poczuciem bezpieczeństwa i ciepłem rodzicielki. Nic zatem dziwnego, że wiele maluszków wycisza się i zasypia, kiedy w buzi ma maminy sutek, choć przestały już z niego pić. Warto pielęgnować te chwile, jednak nie zawsze uspokojenie się noworodka przy mamie (w kontakcie skóra do skóry) jest możliwe.
W trakcie wizyty u lekarza, po długim karmieniu nocą, kiedy mama zajmuje się starszym rodzeństwem lub chce odpocząć, smoczek u noworodka może pomóc mu się wyciszyć. Przyda się, zwłaszcza gdy pociecha jest badana przez pediatrę albo jest po raz pierwszy szczepiona. Smoczek dla dzieci karmionych piersią jest również nieoceniony podczas jazdy samochodem, aby dziecko szybko i spokojnie usnęło. Pamiętaj jednak, żeby zabrać maluszkowi smoczek, kiedy już zaśnie. Dzieci nie powinny mieć go bowiem w buzi w trakcie snu.
Jeżeli zastanawiasz się, kiedy dać dziecku smoczek, to powinnaś wiedzieć, że wiele położnych zaleca wstrzymanie się przed tym popularnym „uspokajaczem” co najmniej do 5. lub 6. tygodnia życia dziecka. Powodem nie jest jednak zdrowie maluszka, ale twoja laktacja. Uważa się, że w trakcie pierwszego miesiąca po porodzie wytwarzanie mleka dopiero się stabilizuje, a smoczek u noworodka podsuwany np. zamiast częstego nocnego karmienia może je rozregulować. Jeżeli będziesz dbała o karmienie pociechy także nocą, smoczek nie powinien wpłynąć na laktację.

Na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze smoczka dla noworodka?

Kiedy wybierasz smoczek dla noworodka, od kiedy można go podawać to jedna z najważniejszych kwestii, na którą musisz zwrócić uwagę. Smoczki dla maluszków oznaczone są najczęściej jako 0 M+ lub 0-6M, o ile dziecko może korzystać z niego przez całe pierwsze pół roku życia. Najlepiej, aby akcesorium tego typu dla szkraba karmionego naturalnie wspierało odruch ssania piersi i pracę języka. Właśnie dlatego dobrze zastanów się, jaki smoczek dla niemowlaka wybrać.
Najlepsze dla noworodków karmionych mlekiem mamy są smoczki dynamiczne i ortodontyczne. Te pierwsze prowokują u maluszka odruch ssania i zgodnie z nim zmieniają nieco swój kształt, zupełnie jak kobieca pierś. Smoczek ortodontyczny (określany również jako anatomiczny) to z kolei doskonały produkt do profilaktyki wad zgryzu. Kształtem przypomina pierś mamy, a przy tym dopasowuje się do buzi dziecka.

Ważną kwestią w wyborze smoczka dla dziecka karmionego piersią jest również materiał, z którego został wykonany. Lateks jest miękki, elastyczny i delikatny, ale szybko się zużywa i odkształca, przyjmuje także smaki i zapachy. Lepszy jest pozbawiony smaku, bezwonny i trwały silikon, który się nie deformuje. Przed pierwszym użyciem musisz wyparzyć smoczek, a potem systematycznie po prostu opłukiwać go wodą.
Jest jeszcze kilka cech, które wskazują, jaki smoczek dla niemowlaka będzie najlepszy:
  • część smoczka pomiędzy wargami musi być twardsza, a w środku buzi ‒ miękka i sprężysta, jak kobiecy sutek;
  • zewnętrzna część smoczka (tarcza) nie może zasłaniać nosa, poza tym dobrze, aby miała duże otwory poprawiające wentylację;
  • produkt powinien być atestowany (np. przez Instytut Matki i Dziecka) i wolny od substancji szkodliwych dla zdrowia (zwłaszcza BPA i PVC).

Ranking trzech rekomendowanych smoczków dla noworodków karmionych piersią

Miejsce 1. Philips Avent Soothie Shapes

Smoczek wykonano z trwałego silikonu o jakości medycznej. Ten jednoczęściowy produkt ma ciekawy kształt ‒ od zewnątrz można włożyć palec do części w buzi malca, aby sprawdzić odruch ssania. Smoczek Philips Avent Soothie Shapes jest symetrycznie zbudowany, dzięki czemu gwarantuje prawidłowy rozwój zębów, dziąseł i podniebienia. Przeznaczony jest dla noworodków i niemowląt do ukończenia 3. miesiąca życia. Sprzedawany jest w kompletach po dwie sztuki.

Miejsce 2. Avent Philips Ultra Air 0M+

Smoczek sprzedawany jest w opakowaniach zawierających dwie sztuki. Z łatwością znajdziesz je w kolorystyce i ze wzorami uniwersalnymi albo właściwymi dla dziewczynek lub chłopców. Ten smoczek od pierwszego dnia życia ma cztery duże otwory w zaokrąglonej tarczy, co zwiększa komfort maluszka. Satynowa powierzchnia, zaokrąglona tarcza oraz brak BPA w składzie sprawiają, że smoczki te poleca się zwłaszcza dzieciom z wrażliwą skórą.

Miejsce 3. NUK Silikonowy smoczek uspokajający Space

To komplet dwóch smoczków. Możesz wybrać trzy różne zestawy kolorystyczne ‒ uniwersalne, chłopięce lub dziewczęce. Zaletą tego produktu jest tarcza z bardzo dużymi otworami do wentylacji. Niezależne badania przeprowadzone w Niemczech w 2017 i 2018 roku potwierdziły, że produkt polecają mamy, położne i ortodonci. Uspokajający smoczek silikonowy NUK Space ma węższą i cieńszą szyjkę oraz bardziej spłaszczoną od spodu końcówkę smoczka, która przypomina sutek. Dzięki tym rozwiązaniom produkt naprawdę zasługuje na miano anatomicznego smoczka. NUK zadbał nie tylko o noworodki urodzone o czasie, dla których przygotowano rozmiar 1: od 0 do 6 miesięcy. Seria smoczków Genius to wielkość odpowiednia dla najmniejszych dzieci (np. dla wcześniaków) w wieku od urodzenia do 2 miesięcy.
Autor: Magdalena Sarnecka