Data publikacji:

Jaki termometr dla niemowlaka wybrać?

Termometr dla niemowlaka powinien podawać bardzo dokładne pomiary – w końcu to od nich zależy, czy maluch otrzyma lek, czy rodzice się z tym krokiem wstrzymają. Sprawdź, jakie rodzaje termometrów zalecane są do mierzenia temperatury u niemowląt i noworodków. Podpowiadamy również, które modele warto kupić.

jaki termometr dla niemowlaka

Jaki termometr dla niemowlaka? Rodzaje termometrów dla małych dzieci

Termometr bezdotykowy, elektroniczny, a może nowoczesny model w smoczku? Zanim podejmiesz decyzję, przeczytaj, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje urządzeń i jakie są ich zalety.

Sprawdź również, jaka woda dla niemowlaka będzie najlepsza.

Elektroniczny termometr dla niemowląt

Elektroniczny termometr dla niemowlaka jest bardzo popularny, łatwy w obsłudze i względnie tani. Używa się go dokładnie tak samo, jak dobrze nam znanego termometru rtęciowego, czyli należy włożyć go pod paszkę dziecka, do jego ust albo do odbytu. To, co odróżnia go od modelu rtęciowego, to obudowa z plastiku (plastik jest cieplejszy od szkła, zatem pomiar jest przyjemniejszy dla dziecka) oraz sposób odczytywania wyniku – wyświetla się on w małym okienku.

Podstawową wadą takiego termometru jest długi czas pomiaru – wynosi on około 5 minut. Ponadto należy pamiętać, że jeśli urządzenie przesunie się (np. pod paszką dziecka), wynik nie będzie wiarygodny.

Termometr bezdotykowy dla niemowlaka

To zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze i najwygodniejszy termometr dla noworodka czy niemowlaka. Po włączeniu urządzenia należy tylko przyłożyć je do czoła bądź ucha, a następnie włączyć przycisk. Pomiar jest uzyskiwany w ciągu zaledwie kilku sekund. Większość urządzeń tego typu zapamiętuje ostatnie pomiary, co może być pomocne w przypadku konieczności udania się do lekarza i podania historii choroby.

Termometr w smoczku

Produktem stosunkowo nowym jest termometr w smoczku. Zasada jego działania jest banalnie prosta – wystarczy włożyć maluszkowi smoczek do ust, a po 3 minutach na małym ekranie na tarczy pojawi się gotowy wynik.

Niestety, ten termometr dla niemowląt nie cieszy się dobrymi opiniami. Przede wszystkim należy pamiętać, że każde dziecko akceptuje „swój” kształt smoczka – jeśli zaproponujemy niemowlęciu coś nowego, prawdopodobnie zacznie protestować. Po drugie, jeśli dziecko płacze, pomiar jest niedokładny. Po trzecie, nie można sprawdzić temperatury dziecku, które w ciągu uprzednich 30 minut wypiło ciepły lub zimny napój. W końcu po czwarte – mycie urządzenia jest skomplikowane i czasochłonne. Podsumowując, model ten ma niestety sporo wad.

Termometr paskowy

Równie mało popularny jak termometr w smoczku jest model paskowy. To po prostu pasek, który należy przyłożyć do suchego czoła dziecka na około 15 sekund, a następnie odczytać wynik na podstawie zmiany barw indeksów. Niestety, uzyskanie precyzyjnego wyniku tą metodą jest niezwykle trudne. 

Bezdotykowy termometr dla niemowlaka: do ucha czy do czoła?

Najbardziej popularne termometry dla niemowląt to zdecydowanie te bezdotykowe. Jednak i tutaj  wybór może przysporzyć kłopotów – nie wiadomo bowiem, czy wybrać urządzenie przykładane do czoła, czy może jednak do ucha. Czym się właściwie różnią?

„Uszny” termometr bezdotykowy dla niemowlaka mierzy temperaturę wewnątrz ciała. Jeśli zostanie dobrze użyty, pomiar będzie bardzo precyzyjny – stąd też opinia, że to właśnie takie urządzenia są najdokładniejsze na rynku.

Problem polega na tym, że nie każdy wie, jak prawidłowo używać takiego termometru. Aby to zrobić, należy lekko pociągnąć małżowinę uszną (aby wyprostować przewód uszny) i dopiero potem wsunąć końcówkę urządzenia. Przede wszystkim należy jednak przeczytać instrukcję obsługi.

„Czołowy” termometr dla niemowlaka również jest bardzo dokładny, a jednocześnie prostszy w obsłudze. Niemniej i w tym przypadku należy dokładnie przeczytać dołączoną instrukcję – niektóre termometry należy bowiem „przesuwać” po czole w stronę skroni, inne trzeba w chwili pomiaru trzymać bez ruchu. 

Uwaga! Kupując termometr dla noworodka, możesz wybrać również model mierzący temperaturę albo w uchu, albo na czole – wybór będzie należał do ciebie. 

Na co zwracać uwagę, kupując termometr dla niemowląt?

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie i wrzucisz termometr do wirtualnego koszyka, zwróć uwagę na kilka ważnych cech:

  • czas pracy na baterii i sposób ładowania,
  • możliwość wyłączenia głośnego alarmu, który sygnalizuje gorączkę (alarm może obudzić śpiące dziecko),
  • wodoodporność,
  • wbudowana funkcja zapamiętywania kilku ostatnich wyników,
  • opcja pomiaru temperatury ciała oraz temperatury otoczenia (przydatne do sprawdzania temperatury wody).

Termometr dla niemowlaka: ranking

Wciąż nie wiesz, jaki termometr dla niemowlaka warto kupić? Oto kilka podpowiedzi – termometry, które cieszą się największą popularnością na Ceneo.pl.

VITAMMY SPOT TERMOMETR BEZDOTYKOWY

Mierzy temperaturę na czole, ma opcję pomiaru otoczenia i posiłków. Wbudowany tryb cichy, trzy kolory podświetlenia ułatwiające odczyt. Zapamiętuje 9 ostatnich pomiarów.

HETAIDA HTD 8813 TERMOMETR BEZDOTYKOWY

Termometr bezdotykowy dla niemowlaka, starszego dziecka oraz dla dorosłych. Szybki pomiar (tylko 2 sekundy), możliwość zmierzenia temperatury otoczenia oraz przedmiotów, automatyczne wyłączanie.

BERRCOM JXB-178

Błyskawiczny (mierzy temperaturę w tylko jedną sekundę), umożliwiający pomiar otoczenia oraz przedmiotów, zapamiętujący aż 32 ostatnie wyniki. Bardzo łatwy w użyciu.

MICROLIFE NC 150

Termometr do pomiaru temperatury na czole. Zapamiętuje aż 30 wyników pomiarów. Wyświetla datę i godzinę, ponadto za jego pomocą można sprawdzić temperaturę otoczenia.

MICROLIFE NC200

Termometr, który automatycznie rozpoczyna pomiar w przypadku zbliżenia go do skóry. Z technologią Silent Glow ™ i alarmem gorączki. Jeden z najbardziej nowoczesnych termometrów na rynku.

Autor: R. Wojtaś