Data modyfikacji:

Jaki wózek dla dziecka wybrać?

 Zastanawiasz się, jaki wózek dla dziecka wybrać? Zapraszamy do poniższego poradnika – znajdziesz w nim garść przydatnych informacji na ten temat. W naszym artykule podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru wózka idealnego, a także przedstawiamy najpopularniejsze i najlepsze modele.
jaki wózek dla dziecka

Jaki wózek dla dziecka wybrać? Poznaj jego rodzaje

Aktualnie na rynku znajdziesz tak wiele wózków dziecięcych, że można się w tym pogubić. Poniżej specjalnie dla ciebie omawiamy kilka ich podstawowych rodzajów. Sprawdź, jaki wózek dla dziecka wybrać.
 • Wózki głębokie
Inaczej nazywane gondolą. Wózki głębokie to pierwsze wózki dla każdego malucha. Dzieci mogą korzystać z nich przeważnie do 6. - 8. miesiąca życia – gondolę zmieniamy na spacerówkę, kiedy brzdąc zaczyna siadać.
 • Wózki spacerowe
Wózki o lekkiej i często składanej konstrukcji. Kiedy należy zmienić gondolę na wózek spacerowy? Kiedy maluch zaczyna siadać, czyli najczęściej między 6. a 8. miesiącem życia. Dziecko korzysta ze spacerówki średnio do 3. roku życia. Na rynku znajdziesz różne wózki spacerowe. Niektóre z nich są bardziej zabudowane, a inne o wiele lżejsze i składane – to tzw. wózki parasolki.
 • Wózki wielofunkcyjne
Czyli 2 w 1, 3 w 1, 4 w 1. To połączenie kilku rodzajów wózków, a czasem wózków i fotelika samochodowego. Opcja 2 w 1 to najczęściej wózek typu gondola i spacerówka. Opcja 3 w 1 to przeważnie gondola, spacerówka i fotelik. 4 w 1? Oprócz gondoli, spacerówki i fotelika są wyposażone w bazę do fotelika. Ta ostatnia pozwala na bezpieczny montaż fotelika w samochodzie. Ten nie przesuwa się i jest bardziej stabilny.
 • Wózki dla bliźniaków
Czyli podwójne gondole i spacerówki. Na rynku znajdziesz też wózki dla bliźniaków o konstrukcji „Rok do roku”. Są one przeznaczone dla rodziców, których dzieci urodziły się właśnie rok po roku. Takie wózki mają gondolę dla noworodka i ustawioną wyżej spacerówkę dla starszego dziecka.

Jaki wózek dla dziecka kupić? Na to zwróć uwagę przy zakupie

Skoro już wiadomo, jakie rodzaje wózków dziecięcych można znaleźć na rynku, to teraz pora zastanowić się nad tym, czym kierować się podczas ich zakupu. Jak wybrać najlepsze modele? Czy warto postawić na wózki Cybex, 4Baby, Baby Jogger czy Carello? Poniżej opowiadamy o najważniejszych parametrach, na które warto zwrócić uwagę.
 • Wózek gondola – co należy sprawdzić podczas zakupu?
W wózku gondoli najważniejszy jest rozmiar. Gondola musi mieć przynajmniej 70 - 80 cm długości. Szczególnie istotne jest to zwłaszcza wtedy, kiedy maluch przychodzi na świat zimą. Wówczas będzie leżeć w wózku ubrany w ciepły i gruby kombinezon, a więc miejsca musi mieć pod dostatkiem. Dobra gondola powinna mieć również usztywniane boki i spód. Ponadto muszą być one pokryte miękkim i przyjaznym dla dziecka materiałem. Warto zwrócić też uwagę na budkę. Dobrze, jeśli ta będzie odpinana lub będzie mieć uchylne okienko – przyda się to w upalne dni. Kupując wózek głęboki, zapytajcie, czy ma on w zestawie śpiworek, podnoszony spód (idealna opcja, kiedy dziecko zaczyna siadać lub ma problemy z ulewaniem), pasy bezpieczeństwa oraz odpinaną tapicerkę.

Więcej informacji o tym, jak wybrać idealną gondolę, znajdziecie w poniższym filmiku.
 • Wózek spacerowy – zwróć uwagę na te funkcje
W wózku spacerowym istotne jest oparcie. Musi być miękkie i co ważniejsze, regulowane – najlepiej, jeśli będziecie mieć możliwość położenia go na płasko. Skoro już jesteśmy przy oparciu, to zatrzymajmy się na pasach bezpieczeństwa – to jedna z najistotniejszych rzeczy w wózku spacerowym. Pasy powinny być pięciopunktowe, aby maluch nie był w stanie samodzielnie ich odpiąć.

Wyżej wspominaliśmy już o tym, że niektóre wózki spacerowe mają możliwość złożenia. To bardzo istotne, jeśli nie macie gdzie przechowywać kolejnego wózka lub po prostu często podróżujecie. W wózku spacerowym nie można zapominać o daszku – dobrze, jeśli ten będzie odpinany. Co więcej, musi być duży, aby był w stanie zasłonić dziecko w każdej pozycji. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na regulowany podnóżek, obrotowe kółka, materiał odporny na warunki atmosferyczne i małą wagę (około 5 – 8 kg), co pozytywnie wpływa na jego zwrotność.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając wózek dla dziecka?

 • Stelaż
Najlżejszy będzie stelaż z aluminium. Ma on jednak jedną wadę – jest mniej trwały niż stelaż metalowy.
 • Koła
Do wyboru są koła pompowane, gumowe, piankowe. Te pierwsze są największe i będą najbardziej odpowiednie w wózkach typu gondola. Takie koła doskonale amortyzują wstrząsy i nie zakopują się. Nasza rada – kupując wózek z kołami pompowanymi, zwróć uwagę na to, czy do wózka dołączona jest pompka. Kółka gumowe są małe i twarde. Jeśli szukacie wózka spacerowego do jazdy po mieście, to koła gumowe powinny okazać się odpowiednie. Co z kołami piankowymi? Te są najlżejsze. Będą mniej trwałe niż koła pompowane, ale za to są odpowiednie dla rodziców, którzy wnoszą wózek po schodach.
 • Kosz pod wózkiem
Oczywiście im większy, tym lepszy.
 • Hamulce
Mają działać lekko. Pamiętajcie, że w wózkach z przekładaną rączką hamulce powinny znaleźć się po obu stronach.
 • Amortyzatory
Amortyzatory są od tego, aby wózek był stabilny. Warto dodać, że nie wszystkie wózki je mają, np. niektóre spacerówki są ich całkowicie pozbawione. To może niekorzystnie wpływać na komfort malucha podczas jazdy. Jak poznać dobre amortyzatory? Wózek podczas bujania, kołysania nie powinien piszczeć. Poza tym podczas skrętów nie może zbytnio się bujać.

Wózek dla dziecka – najlepsze modele znajdziesz na Ceneo.pl

Szukasz dobrej jakości wózka? Wejdź na Ceneo.pl – znajdziesz tam wiele różnych wózków, które zyskały pozytywne opinie testujących je rodziców. Dokonaj pewnego i sprawdzonego zakupu!
Autorka: Klaudia Borycka