Data modyfikacji:

Jod w ciąży – dlaczego jest tak istotny?

Czy wiesz, że nawet połowa noworodków urodzonych w Europie jest narażona na poważne niedobory jodu? Mało tego – ze zbyt niskim poziomem tego pierwiastka boryka się mnóstwo osób dorosłych, w tym również kobiet w ciąży. Tymczasem wpływ jodu na układ neurologiczny maluszka jest nieoceniony. Dowiedz się, dlaczego powinnaś suplementować jod w ciąży i jak robić to bezpiecznie!

jod w ciąży

Jod – właściwości dla przyszłych mam

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością nieraz słyszałaś, że powinnaś suplementować jod. W odróżnieniu od wielu ciążowych mitów, które krążą w społeczeństwie, w tej poradzie jest sporo racji.

Kobieta w ciąży potrzebuje więcej jodu przede wszystkim ze względu na bardziej intensywną pracę tarczycy. U przyszłych mam produkuje ona aż 50% więcej tyroksyny – hormonu, który reguluje pracę tego organu. W dalszych etapach ciąży tyroksyna jest niezbędna dla prawidłowego kształtowania tarczycy płodu.

Odpowiedni poziom jodu zapewnia utrzymanie sprawnej produkcji tyroksyny. Jod w ciąży jest tym bardziej istotny, że w tym okresie kobieta wydala go z moczem w większych ilościach, niż ma to miejsce u pań niespodziewających się dziecka.

Niedobór jodu. Czym grozi?

Aby uświadomić sobie znaczenie jodu w ciąży, należy wiedzieć, jakie skutki niesie ze sobą jego niedobór.

Do najpoważniejszych zaliczyć można poważne opóźnienie intelektualne u dziecka. Tyroksyna, do której produkcji niezbędny jest jod, odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu układu nerwowego płodu. Gdy jest jej za mało, wzrasta ryzyko hipotyroksynemii, prowadzącej do poważnych i nieodwracalnych zaburzeń.

Odpowiedni poziom jodu u przyszłej mamy daje spore szanse na to, że jej dziecko będzie mogło cieszyć się zdrowym układem nerwowym, a także wyższym poziomem inteligencji niż maluchy, które od poczęcia były narażone na niedostatek tego pierwiastka.

Jod w pożywieniu

Za najlepsze naturalne źródło jodu w żywności uważa się ryby morskie. Przykładowo 100 g dorsza zawiera aż 110 μg jodu. Pierwiastek ten występuje również w nabiale, owsie, a także niektórych warzywach (np. szpinaku, brokułach).

Jeśli spożywasz wyżej wspomniane produkty bogate w jod, nie musisz obawiać się jego niedoboru w ciąży.

Suplementacja jodem – tak czy nie?

Wcale nierzadko zdarza się, że to, co smakowało kobiecie przed ciążą, w stanie błogosławionym staje się nie do przełknięcia. Jeśli w ciąży nie możesz patrzeć na ryby i nabiał, warto rozważyć suplementację jodu.

Zapotrzebowanie na ten pierwiastek u przyszłych mam to 250 μg na dobę, zaś w okresie karmienia – 290 μg. Zdaniem wielu lekarzy, najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja tabletkami o zawartości 190 μg jodu.

Jod w ciąży – tylko pod okiem lekarza

Pamiętaj, że o suplementacji jodu w ciąży musisz porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą mieć przykre konsekwencje. Przedawkowanie jodu zwiększa wystąpienie nadczynności tarczycy u płodu oraz u matki. Niektóre badania wskazują nawet, że jod w nadmiarze u kobiety może powodować nowotwór brodawkowy tarczycy.

Lekarz po przeprowadzeniu niezbędnych badań dopasuje dawkę jodu do twojego stanu zdrowia i zapotrzebowań.

Nie bagatelizuj roli jodu w ciąży

Jod należy do najważniejszych pierwiastków, których poziom powinna monitorować przyszła mama. Jego niedobór może wiązać się z rozwojem poważnych schorzeń, które dziecku będą towarzyszyć przez całe jego życie. Jeśli spodziewasz się bobasa, jak najprędzej porozmawiaj z lekarzem na temat suplementacji jodu.
Autorka: Joanna Stanuch