Data modyfikacji:

Karmienie noworodka – poradnik dla młodej mamy

Karmienie noworodka to jedna z tych kwestii, które najczęściej spędzają młodym mamom sen z powiek, jeszcze przed pojawieniem się maluszka na świecie. Co ile godzin przystawiać dziecko do piersi? Skąd wiedzieć, że maluch się najadł? Jak płynnie przejść z karmienia piersią na butelkę? To tylko niektóre z dylematów. Przygotowaliśmy poradnik, który okaże się pomocny na samym początku waszej mlecznej drogi.
karmienie noworodka

Przeczytaj również: Magnez dla dzieci. Jak wybrać i jak dawkować?

Wraz z narodzinami dziecka, życie kobiety zmienia się diametralnie. W jednym momencie musisz zacząć przejmować się potrzebami nowego, małego człowieka, który na dodatek nie potrafi powiedzieć, co mu nie odpowiada. Młode mamy najczęściej poszukują wsparcia w kwestii karmienia noworodka. Odpowiednie odżywienie maluszka jest niezbędne do tego, by rozwijał się zdrowo. Świadome tego młode mamy często zamartwiają się, czy ich dzieci jedzą dostatecznie dużo i często.

Kiedy zacząć karmienie noworodka?

Pierś możesz podać maluszkowi nawet w pierwszej godzinie po jego narodzinach. Jeśli po porodzie odbędzie się „kangurowanie”, dziecko najprawdopodobniej samo zacznie ssać pierś – to naturalny odruch, zwany pełzaniem do piersi. W trakcie pierwszego karmienia noworodka dojdzie do intensywnego pobudzenia laktacji.

Kiedy położne stwierdzą, że z maluszkiem wszystko w porządku i pozwolą ci spędzić z nim czas sam na sam, zapewnij mu dostęp do piersi. Wiele dzieci po tak wyczerpującym przeżyciu jak poród, zjada bardzo dużo pokarmu; inne zaś nie są zainteresowane jedzeniem. Ważne jednak, aby dać maluchowi taką możliwość.

Karmienie noworodka – co ile godzin?

Każde dziecko jest inne, dlatego warto pamiętać, że nie ma żadnej sztywnej zasady mówiącej, ile razy należy karmić noworodka w ciągu dnia. Z reguły twoje dziecko będzie wymagało 8-12 karmień w ciągu dnia oraz kilku w nocy. Dziecko do piersi powinnaś przykładać wówczas, gdy okazuje oznaki głodu, do których należą:
  • wybudzanie się ze snu i płacz,
  • wystawianie języka,
  • ssanie warg,
  • wkładanie rączek do ust.
Choć niejedna mama chciałaby opracować harmonogram karmienia, niestety na samym początku nie jest to możliwe. Żołądek noworodka jest wielkości jego piąstki – dziecko nie jest w stanie najadać się na zapas i szybko trawi pokarm, wskutek czego szybko ponownie staje się głodne. Wraz z upływem czasu, niemowlak będzie wymagał krótszych i rzadszych karmień.

Ile powinno trwać karmienie noworodka?

To proste – tyle, ile twoje dziecko uzna za stosowne. Maluszka należy karmić tak długo, aż sam wypluje pierś i spokojnie zaśnie. Tygodniowy noworodek w trakcie jednego karmienia spożywa 60-70 ml mleka, dwutygodniowy – już nawet 100 ml.

Karmienie noworodka: pieluszka prawdę ci powie

Wielu pediatrów zaleca, aby młoda mama skupiła się na dziennej ilości zużytych przez bobasa pieluszek. Jeśli dziecko brudzi 6-8 pieluch dziennie, oznacza to, że zjada ilość pokarmu właściwą dla swojego zapotrzebowania.

Karmienie noworodka. Skąd wiedzieć, że dziecko się najada?

Jeśli pomimo częstych karmień twój bobas jest ciągle marudny, może to oznaczać, że nie najada się dostatecznie. Dzieje się tak np. wtedy, gdy dziecko nie chwyta brodawki we właściwy sposób i wydobywa z piersi za mało pokarmu. Aby mieć pewność, że maluch wypije tyle mleka, ile chce, podczas przystawiania do piersi skieruj brodawkę w stronę podniebienia. To pozwoli dziecku zassać ją wraz z otoczką.

Możesz być spokojna, jeśli podczas karmienia twój maluszek wydaje dźwięk przypominający głoskę „k”. Oznacza to, że bez problemu przełyka mleko.

Jasnym sygnałem mówiącym, że maluch spożywa odpowiednią ilość pokarmu, jest również prawidłowe przybieranie na wadze. Noworodek z każdym tygodniem powinien ważyć o 150 g więcej.

Co robić, gdy dziecko nie potrafi uchwycić piersi?

Budowa brodawek niektórych kobiet znacznie utrudnia noworodkom uchwycenie piersi. Jeśli podczas karmienia twoje dziecko nie wydaje dźwięku przełykania i nie uspokaja się, a wręcz przeciwnie – dodatkowo irytuje, może to oznaczać, że bobas ma problem z prawidłowym ssaniem. Jeśli zmiany pozycji i nakierowywanie brodawki nie zdają egzaminu, możesz wypróbować specjalne kapturki laktacyjne. To silikonowe nakładki na brodawki, które maluch znacznie łatwiej uchwyci ustami.

Gdy karmienie noworodka boli

Karmienie piersią to nie tylko czas posiłku, ale moment budowania silnej więzi między mamą a dzieckiem. Niestety, czasem przystawianie dziecka do piersi jest dla mamy po prostu bolesne. Sytuacji nie ułatwia fakt, że piersi nie mają kiedy „odpocząć” – maluch wymaga regularnego i częstego karmienia.

Jeśli twoje brodawki są obolałe przez karmienie, możesz stosować specjalny balsam, który przyspieszy ich regenerację. Wcześniej jednak upewnij się, że nie zaszkodzi on maluszkowi. Wiele mam twierdzi również, że dużą ulgę przynosi smarowanie brodawek sutkowych własnym mlekiem.

Karmienie noworodka butelką z mlekiem matki

O ile przez pierwsze dni życia młoda mama spędza z maluszkiem całą dobę, w końcu nadejdzie czas, w którym będziesz chciała wyjść z domu i zająć się swoimi sprawami. Gdy maluch pozostaje pod opieką taty, odciągnij pokarm za pomocą laktatora. Z użyciem butelki dopasowanej do wieku maluszka będzie można bez problemu nakarmić go, gdy nie będzie cię w pobliżu.
Być może zastanawiasz się, czy mleko matki można mrozić. Odpowiedź brzmi – tak, ale pod pewnymi warunkami. Odciągaj je w higienicznych warunkach, po uprzednim umyciu rąk i dokładnym wysterylizowaniu laktatora oraz butelek. Mleko może być przechowywane w temperaturze -18 stopni Celsjusza lub mniejszej maksymalnie do 6 miesięcy. Raz rozmrożonego mleka nigdy nie mroź ponownie!

Świeże mleko kobiece w lodówce (w temperaturze 4 stopni Celsjusza) może być przechowywane maksymalnie 3 dni.

Karmienie noworodka mlekiem modyfikowanym

WHO nie określa górnej granicy wieku, w którym należałoby zaprzestać karmić dziecko piersią. Pokarm mamy to najlepsze pożywienie dla bobasa do momentu rozszerzenia jego diety w okolicach 1. roku życia, jednak i później jest bardzo cennym uzupełnieniem menu niemowlęcia.
Niestety, czasem pomimo chęci mama nie może dłużej przystawiać dziecka do piersi. Czasem mama nie posiada dostatecznej ilości pokarmu, innym razem musi wrócić do pracy. Niektóre kobiety nie chcą karmić piersią ze względu na dyskomfort, co również jest całkowicie naturalne. Wówczas przychodzi czas na podawanie maluszkowi mleka modyfikowanego. Powinnaś wiedzieć, że nowoczesne mleko dla noworodków to zupełnie coś innego niż kiedyś – swoją strukturą chemiczną bardzo przypomina mleko mamy i zapewnia dziecku szereg witamin oraz minerałów.
Między karmieniem naturalnym a sztucznym jest jednak sporo różnic. Niemowlęta karmione butelką jedzą rzadziej niż karmione piersią, ponieważ mieszanka jest trawiona wolniej. Maluchowi butelkę należy podawać zwykle 7-8 razy na dobę. Podczas jednego karmienia dziecko powinno wypić 100-130 ml mleka.

Karmienie noworodka początkowo może wydawać się skomplikowane, jednak zaufaj nam – twój instynkt macierzyński podpowie ci, co robić. Poznając swoje dziecko, szybko nauczysz się rozpoznawać jego potrzeby.
Autorka: Joanna Stanuch