Data publikacji:

Kiedy dziecko siada? Czy należy mu pomagać?

Zastanawiasz się, kiedy twój maluszek samodzielnie usiądzie? Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Tłumaczymy, kiedy dziecko siada i jak wspierać bobasa w nauce przyjmowania nowych pozycji.

kiedy dziecko siada

Kiedy dziecko zacznie siadać?

  1. Kiedy niemowlę siada?
  2. Czy należy pomagać dziecku w siadaniu?
  3. Leżaczki dla niemowląt – tak czy nie?
  4. Kiedy niemowlę zaczyna siadać – pora na spacerówkę
  5. Niemowlę nie chce siadać. Kiedy się niepokoić?
  6. Na siadanie przyjdzie czas

Kiedy niemowlę siada?

Pierwsze próby samodzielnego siadania można zauważyć u dzieci w 7.-8. miesiącu życia. Wcale nierzadko zdarza się jednak, że bobas próbuje siadać w wieku 6. miesięcy. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu, ucząc się siadania nawet w okolicach 12. miesiąca życia.

Tak jak w przypadku nabywania innych umiejętności, zdolność do siadania jest kwestią umowną – każdy maluch nabywa ją w odpowiednim dla siebie momencie. Jeśli twoje dziecko już dawno skończyło 8. miesiąc życia i wciąż nie próbuje siadać, nie wpadaj w panikę.

Czy należy pomagać dziecku w siadaniu?

Wielu niecierpliwych rodziców chce, aby ich pociechy szybciej wypracowały nową umiejętność, dlatego niejednokrotnie pomagają im w siadaniu, np. podciągając dziecko za rączki. Pediatrzy podkreślają, że nie jest to właściwa praktyka – maluch powinien rozpocząć siadanie samodzielnie wtedy, gdy jego kręgosłup oraz mięśnie będą do tego właściwie przygotowane.

Nawet jeśli widzisz, że twoje dziecko zaczyna interesować się siadaniem, nie interweniuj. Pozwól mu rozwijać się we własnym tempie!

Leżaczki dla niemowląt – tak czy nie?

Już półroczne dzieci można sadzać w specjalnych leżaczkach, pozwalających na ustawienie dziecka w pozycji półleżącej. Jest to znacznie wygodniejsze, a także zdrowsze rozwiązanie od sadzania dziecka w foteliku samochodowym lub nosidełku.
Dzięki leżaczkowi, maluch może stopniowo przyzwyczajać się do pozycji siedzącej i obserwować otoczenie. Wybierając leżak dla dziecka, miej na uwadze, by był on wykonany z solidnych materiałów i wyposażony w szelki, które zapobiegną wypadnięciu brzdąca.

Pamiętaj także, że dziecko nie powinno spędzać w leżaczku zbyt wiele czasu. Najlepszym rozwiązaniem będzie pozwolenie mu na swobodne raczkowanie, które wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, niezbędne do samodzielnego siedzenia.

Kiedy niemowlę zaczyna siadać – pora na spacerówkę

Maluszka w wieku powyżej 7. miesięcy bez obaw można przewozić w wózku spacerowym. I w tym wypadku warto jednak pamiętać o zapewnieniu dziecku pozycji półleżącej. Pozycja siedząca dla dziecka, które nie jest jeszcze na nią gotowe, może być bardzo szkodliwa, stanowiąc obciążenie dla kręgosłupa.

Niemowlę nie chce siadać. Kiedy się niepokoić?

Siadanie to umiejętność, którą dziecko nabywa samoistnie – dzieje się to wtedy, gdy jego układ mięśniowy i kostny są gotowe do przyjęcia nowej postawy. Jeśli maluch jest ruchliwy i rozwija się prawidłowo, a mimo to nie siada w wieku powyżej 8. miesięcy, nie musisz się martwić – najwyraźniej potrzebuje nieco więcej czasu na wyćwiczenie nowej zdolności.

Do lekarza pediatry warto zgłosić się natomiast wtedy, gdy zauważasz inne problemy natury ruchowej – a więc np. problemy z raczkowaniem, kłopoty z koordynacją.

Na siadanie przyjdzie czas

Każdy maluch rozwija się w indywidualnym rytmie, dlatego nie należy zmuszać bobasa do siadania. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, możesz być pewien, że wkrótce samodzielnie przyjmie pozycję siedzącą. Do tej pory zapewnij mu jak najlepsze warunki do swobodnej zabawy i ruchu!

Autorka: Joanna Stanuch