Data publikacji:

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Niecierpliwie czekasz na pierwsze „mama”, które padnie z ust twojej pociechy? Spokojnie – choć rozwój mowy u wszystkich dzieci przebiega wedle tych samych etapów, każdy maluch przechodzi go w indywidualnym tempie. Dowiedz się, kiedy dziecko zaczyna mówić i jak wesprzeć je w kształceniu tej umiejętności!
kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dzieci zaczynają mówić?

Pierwsze wyrazy ze świadomością ich znaczenia dziecko wypowiada w okolicach końca 1. roku życia. To właśnie wtedy można spodziewać się słów, takich jak „mama”, „tata” i „daj”, stosowanych w konkretnych sytuacjach i wobec konkretnych osób. Trzeba jednak wiedzieć, że umiejętność mowy maluch zaczyna trenować znacznie wcześniej, bo już w życiu płodowym.

Nauka mowy zaczyna się w brzuchu mamy

Badania naukowe dowiodły, że dziecko w łonie matki szybko uczy się rozpoznawać jej głos. Pamięta go już w 2. miesiącu ciąży! Mało tego, maluch zapamiętuje również głosy taty, rodzeństwa i innych osób, o ile te często się do niego zwracają. Po narodzinach, noworodek bez problemu rozpoznaje głosy najbliższych osób.

Początkowo podstawowym sposobem komunikacji noworodka jest płacz. Jednak już w wieku 2-3 miesięcy dziecko zaczyna głużyć, czyli wydawać krótkie, gardłowe głoski, takie jak „agguu”. Warto wiedzieć, że nie jest to jeszcze świadoma komunikacja; bardzo małe niemowlęta „testują” swoje aparaty mowy, wydając losowe dźwięki.

Gaworzenie u dziecka

W okolicach 6. miesiąca życia, dziecko rozpoczyna kolejny etap nauki mowy, czyli gaworzenie. To bardzo ważny okres, ponieważ właśnie wtedy maluch uczy się używać dźwięków z rozmysłem. „Dada” kieruje zawsze do dziadka, a gdy zauważy, że mama przygotowuje posiłek, wykrzykuje entuzjastyczne „am!”. Choć nie jest to jeszcze mowa w pełnym jej znaczeniu, w okresie gaworzenia można mówić o solidnych podstawach obustronnej komunikacji.

W jakim wieku dziecko zaczyna mówić?

Od 6. do 24. miesiąca życia dziecka mowa rozwija się bardzo dynamicznie. Maluch sprawnie posługuje się nawet 100 wyrazami, stale rozbudowując swój słownik. Co ważne, znajdzie się w nim miejsce na wyrazy wymyślone samodzielnie przez dziecko.
Kiedy dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami? Możesz się tego spodziewać pomiędzy 2. a 3. rokiem życia malucha. To czas, w którym dzieci są prawdziwymi gadułami i stają się bardzo ciekawe świata. Rodzic powinien być przygotowany na setki pytań, które ciekawski brzdąc zadaje każdego dnia: „co to?”, „kto to?”, „dlaczego?”. Ciekawostką jest to, że dziewczynki zaczynają mówić prędzej niż chłopcy.

Co robić, gdy dziecko nie mówi?

Jak wspomnieliśmy, rozwój mowy przebiega z różną prędkością u każdego malucha. Jeśli więc twój brzdąc ma roczek, a nadal nie garnie się do wypowiadania pierwszych słów, nie wpadaj w panikę. Logopedę warto odwiedzić wówczas, gdy dziecko nie używa nawet prostych wyrazów w wieku 26 miesięcy. Niepokój może wzbudzić również sytuacja, w której dziecko nie rozumie, co do niego mówisz, lub gdy nie chce powtarzać usłyszanych wyrazów.

Wsparcie nauki mówienia

Martwisz się, kiedy dziecko zacznie mówić? Wesprzyj swoją pociechę i posłuż się najlepszą metodą nauki, czyli rozrywką. 

  • Zachęcaj malucha do powtarzania nazw zwierzątek i przedmiotów, gdy wspólnie się bawicie.
  • Często czytaj dziecku książeczki, wskazując palcem ich bohaterów i nazywając ich.
  • Unikaj zdrobnień i spieszczeń – pozwól, by twoje dziecko poznało język taki, jakim i ty się posługujesz na co dzień.
  • Opowiadaj dziecku, co aktualnie robisz, a także co wydarzy się za chwilę („pójdziemy do babci”, „zrobimy zakupy” itp.).
Autorka: Joanna Stanuch