Data modyfikacji:

Kiedy można wkładać dziecko do bujaczka?

 Młodzi rodzice szukają różnych rozwiązań, które pomogą im w opiece nad dzieckiem, umożliwią odpoczynek oraz wykonywanie obowiązków domowych. Jednym z popularnych sprzętów jest bujaczek, który pozwala mieć dziecko blisko siebie. To dobre rozwiązanie dla dzieci, które reaguję płaczem, gdy rodzić zniknie z pola widzenia. Pozwala odciążyć ramiona opiekunów, zapewnia relaks dla maluszka. Opinie na temat, kiedy można wkładać dziecko do bujaczka, są podzielone. Co radzą eksperci? Jaki bujaczek sprawdzi się dla dzieci w różnym wieku?
dziecko w bujaczku

Jakie bujaczki dostępne są na rynku?

 W sklepach z artykułami dla dzieci można znaleźć bujaczki przeznaczone dla dzieci od pierwszych tygodni życia oraz dla tych, które ukończyły 6. miesiąc i zaczynają samodzielnie siedzieć.

Bujaczki dla najmłodszych wyposażone są w miękkie pasy bezpieczeństwa oraz dodatkowe funkcje, które pozwolą maleństwu spędzić miło czas. Niektóre modele obracają się, delikatnie kołyszą, wydają dźwięki, wyposażone są w karuzelę.

Bujaczki pozwalają zabrać maleństwo do kuchni, łazienki, umożliwiają wykonywanie domowych czynności, bez konieczności noszenia malca na rękach. Są lekkie, łatwe w transporcie, z łatwością można je dopasować do wieku dziecka. Nadają się do zabrania na wakacje, na wizytę u rodziny czy znajomych. 

Wejdź na: leżaczek bujaczek ranking najlepszych produktów i wybierz bujaczek dla Twojej pociechy.

Zalety bujaczka dla dzieci

 Bujaczek nie ogranicza ruchów malucha, który może bawić się nóżkami albo sięgać po zabawki zawieszone na pałąku. Dodatkowe bujanie w leżaczku pozwala wyciszyć niemowlę i pozwala mu zasnąć. To doskonała pomoc dla rodziców, która pozwala odpocząć i odciążyć obolały kręgosłup. Pozwala w spokoju ugotować obiad, rozwiesić pranie czy wziąć prysznic. Niemowlaki mogą obserwować otoczenie, mieć w pobliżu rodzica, a to zapewnia im komfort i bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrany bujaczek jest bezpieczny i pozytywnie wpływa na rozwój maleństwa. Poprawia poczucie równowagi, rozwija motorykę, a dzięki przyjaznym materiałom pomaga poznawać świat. Wybierając leżaczek, należy zwrócić uwagę na jego stabilność oraz konstrukcję, która powinna być solidna, szeroka i bezpieczna. Polecane są modele z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa oraz regulacją kąta nachylenia oparcia. Najlepiej, aby pałąk i pokrycie były zdejmowane, co ułatwi zachowanie odpowiedniej higieny. 

Kiedy można kłaść dziecko w bujaczku?

Dziecko można kłaść w bujaczku już od pierwszych dni życia, ale niektórzy fizjoterapeuci radzą, aby poczekać, aż malec skończy pierwszy miesiąc życia. Model musi być przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Warto zwrócić uwagę, czy posiada taką informacje oraz czy ma wymagane certyfikaty i atesty. Bujaczek dla najmłodszych dzieci powinien mieć możliwość rozłożenia całkowicie na płasko, zalecane jest dość twarde podłoże, które zapewni dziecku możliwość ćwiczenia ciała. Ważne, aby dziecko nie przebywało w bujaczku zbyt długo. Dla najmłodszych dzieci optymalnym czasem będzie około 20 minut dziennie. Istotne również, aby zadbać o inne aktywności i pozwolić niemowlakowi na leżenie na twardym podłożu, np. na macie edukacyjnej. Dzieci można nosić również w chuście, na rękach, dla najmłodszych ważna jest różnorodność. Dziecko musi mieć możliwość częstych zmian pozycji, przebywania na brzuchu, plecach, angażowania do pracy różnych grup mięśniowych. Maksymalny wiek dziecka, które może przebywać w bujaczku to 9 - 12 miesięcy. Ruchliwy, baraszkujący maluch może wypaść, poza tym przebywanie w pozycji leżącej nie będzie dla niego komfortowe.
Bujaczek to dobre, ale doraźne rozwiązanie, które pozwala odłożyć dziecko, odpocząć i wykonać inne obowiązki. Warto pamiętać, że maluch nie może przebywać w nim długo, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na jego rozwój. Trzeba wiedzieć, od kiedy dziecko w bujaczku może przebywać i wybrać produkt wysokiej jakości, który zapewni komfort i bezpieczeństwo.
Autor: Dorota Koszutowska