Data modyfikacji:

Kiedy odpieluchować dziecko?

Niemowlęta nie potrafią kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych, dlatego zakłada się im pieluchy jedno- i wielorazowe. Brak kontroli nad siusianiem i robieniem kupki jest naturalny na początkowym etapie życia, jednak dziecko przed pójściem do przedszkola powinno zostać odpieluchowane. Kiedy odpieluchować dziecko?
odpieluchowanie dziecka

Kiedy zacząć odpieluchowywać dziecko?

Kiedy jest dobry okres na naukę samodzielnego korzystania z toalety i nocnika? Zwykle ten czas przypada na okres pomiędzy 2. a 3. rokiem życia dziecka. Młodsze dzieci wciąż potrzebują pieluch przez większą część doby, nawet gdy zaczynają zgłaszać swoje potrzeby fizjologiczne.

Odpieluchowanie dziecka to proces, który trwa od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Każdy maluch ma swoje własne tempo odchodzenia od pieluch. Poganianie dziecka, strofowanie, wyśmiewanie i zawstydzanie nie przyśpiesza odpieluchowania. Takie metody sprawiają wręcz, że kilkulatek jeszcze dłużej nosi pieluchy i gorzej znosi zmiany, które pojawiają się w jego życiu.

Jak przygotować dziecko do odpieluchowania?

Maluch wysyła rodzicom sygnały, kiedy staje się gotowy do nauki samodzielnego korzystania z toalety. Kiedy odpieluchować dziecko? Jeśli zauważy się, że malec odchodzi od zabawy podczas siusiania lub robienia kupy, spogląda przy tym w stronę pieluchy i próbuje ją zdejmować, gdy jest zabrudzona, powinno się rozpocząć przygotowania dziecka do pożegnania z pieluszkami.

Na początku procesu odpieluchowania warto postawić na książeczki i bajeczki edukacyjne, które wyjaśnią maluchowi, jak wygląda korzystanie z nocniczka i toalety. Książeczki z obrazkami wzbudzą w przyszłym przedszkolaku zainteresowanie kontrolą potrzeb fizjologicznych. Dziecko będzie odważniejsze i chętniej usiądzie po raz pierwszy na nocniczku.
Następnym krokiem jest zakup pierwszych majteczek lub pieluchomajtek. Bawełniana, kolorowa bielizna jest znacznie wygodniejsza od pieluch i daje więcej swobody w czasie zabawy. Maluch szybko to doceni i chętnie zrezygnuje z noszenia pieluch, które ograniczają jego ruchy.

Pieluchomajtki przydadzą się natomiast podczas spacerów lub wyjść do sklepu, gdy dziecko nie zawsze pamięta o tym, by odpowiednio wcześnie poinformować rodzica o konieczności skorzystania z toalety. Pieluchomajtki zabezpieczą ubranie przed zabrudzeniem w przypadku, gdy dziecko nie zdąży dojść do ubikacji. Jednocześnie będą o wiele praktyczniejsze niż zwykła pielucha, gdyż można je wielokrotnie ściągać i zakładać na pupę podobnie jak bawełniane majteczki.

W jakim wieku odpieluchować dziecko, które moczy się w nocy?

Dzieci moczą się w nocy znacznie dłużej niż w ciągu dnia. W czasie snu wiele maluchów ma trudności z wybudzeniem się z powodu pełnego pęcherza, przez co łóżko często jest mokre. Normalnym zjawiskiem jest moczenie się w nocy nawet do 5-6. roku życia. Im starsze dziecko, tym rzadziej będą zdarzać się takie sytuacje, jednak rodzice powinni być na nie przygotowani. Zabezpieczenie łóżka nieprzemakalnym prześcieradłem przyda się im jeszcze przez długi czas po odpieluchowaniu.
Jeśli starsze dziecko moczy się w nocy, przyczyny takiego zachowania powinno się skonsultować z pediatrą. Może to być sygnał nieprawidłowej pracy układu nerwowego lub chorób nerek. U części kilkulatków moczenie nocne jest objawem silnych przeżyć emocjonalnych, np. rozwodu rodziców, śmierci dziadków lub problemów z uzyskaniem akceptacji w grupie rówieśniczej. W takich sytuacjach konieczna jest interwencja rodzica i wsparcie dziecka w wyeliminowaniu wstydliwej przypadłości po konsultacji z odpowiednim specjalistą.
Autorka: Monika Kocher