Data modyfikacji:

Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

Odpieluchowanie dziecka to jedno z największych rodzicielskich wyzwań. Jeśli właśnie przed nim stoisz, to mamy dla ciebie kilka bardzo ważnych informacji i wskazówek. Sprawdź, od kiedy sadzać dziecko na nocnik i co robić, gdy mimo twoich starań maluszek nie do końca pojmuje, w czym rzecz.

nocnik

Kiedy sadzać dziecko na nocnik? Co mówią statystyki?

Zdecydowana większość dzieci nabywa gotowość do korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Zdarza się jednak również, że następuje to wcześniej albo... o wiele później.

Jeśli twoja pociecha ma już więcej niż dwa latka i wciąż załatwia swoje potrzeby fizjologiczne do pieluszki, prawdopodobnie cię to martwi – tym bardziej, jeśli od mamy, teściowej czy cioci słyszysz historie o tym, jak to kiedyś dzieci nabywały tę umiejętność jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia.

Pamiętaj jednak, że po pierwsze – te opowieści często są przekoloryzowane, po drugie – współczesne dzieci mają jednorazowe pieluszki i większy komfort, więc naturalne jest przedłużenie czasu spędzanego w pampersach. Nie oznacza to niczego złego – złe jest natomiast porównywanie dzieci albo zmuszanie dwulatka, żeby długo siedział na nocniku.

Kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik? Wtedy, gdy będzie gotowe!

Podsumowując powyższe – jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy sadzać dziecko na nocnik, musisz je dokładnie obserwować. O gotowości pożegnania pieluszek świadczą następujące sygnały:

  • dziecko rozumie proste polecenia, np. „podaj mi buciki”,
  • coraz częściej zauważasz, że pieluszka twojej pociechy jest sucha – maluch wstrzymuje mocz i oddaje go dopiero, gdy się go trochę „nazbiera” w pęcherzu,
  • wiesz, kiedy dziecko robi kupkę lub siusiu, ponieważ zachowuje się wówczas w charakterystyczny sposób – np. chowa się pod stołem albo za kanapą, przystaje i przybiera określoną pozę itp.,
  • maluszek zaczyna domagać się zmiany pieluszki, gdy ta jest pełna – odczuwa dyskomfort,
  • dziecko siedzi przez kilka minut, potrafi się skupić,
  • w sytuacjach, w których malec czegoś „dokona”, jest z siebie bardzo dumny, bije sobie brawo.

Oczywiście to,kiedy sadzać dziecko na nocnik, nie musi być uzależnione od wszystkich wymienionych czynników. Jeśli jednak zauważasz większość z nich – działaj.

Kiedy sadzać na nocnik? Ile razy dziennie?

Zastanawiasz się, kiedy sadzać dziecko na nocnik, to jest o której porze dnia? Możesz to robić rano, od razu po przebudzeniu – zwłaszcza jeśli w godzinach porannych pieluszka dziecka zazwyczaj jest sucha. Kolejne pory uzależnione są od nawyków i zachowania dziecka. Zwracaj uwagę na to, ile pije, jaki jest prawdopodobny odstęp między jednym siusianiem a drugim, wypatruj charakterystycznych zachowań, które pojawiają się, zanim dziecko zrobi kupkę.

Pamiętaj jednak, żeby nie koncentrować się tylko i wyłącznie na odpieluchowaniu. Fiksacja na temat nocnika, sadzanie dziecka po kilkanaście razy na dzień, ciągłe pytanie: „Chcesz siusiu?”, „A teraz?” tylko sprawią, że maluch zniechęci się do całego tego procesu. Podejdź do sprawy zadaniowo, ale nie koncentruj się wyłącznie na niej.

Oczywiście w tym momencie pojawia się pytanie – co, jeżeli dziecko nie rozumie, czego się od niego wymaga? Odpowiedź brzmi: nic. Nie denerwuj się, nie krzycz, nie okazuj irytacji. Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe, więc po prostu wróć do tematu za dwa lub cztery tygodnie.

Kiedy nie sadzać dziecka na nocnik?

Pamiętaj, że w niektórych okolicznościach odpieluchowywanie dziecka nie jest najlepszym pomysłem. Przełóż ten proces na później, jeśli dziecko doświadcza trudnych momentów w życiu, czyli jeśli się przeprowadzacie, jeśli maluchowi urodziło się rodzeństwo albo właśnie rozpoczęło uczęszczanie do żłobka.

Autor: R. Wojtaś