Data modyfikacji:

Kokon do spania: jaki wybrać? Czy warto?

Świeżo upieczeni rodzice ze wszystkich sił starają się zadbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka. Chętnie korzystają w pomysłów producentów, żeby ułatwić sobie pierwsze miesiące wspólnego życia, a także zadbać o zdrowie malucha. To powód, dla którego kokon do spania dla dzieci zyskał popularność. Czy jednak jest to w pełni bezpieczny gadżet? Dowiedz się, czy warto go kupić i jak z niego korzystać, by zapewnić niemowlęciu bezpieczeństwo.
Kokon do spania

Co to jest kokon do spania dla niemowlaka?

Kokon do spania nazywany jest również gniazdkiem niemowlęcym. Pod tą uroczą nazwą kryje się materacyk z podwyższonym rantem. Może być wykonany z różnych materiałów – z pianki, gąbki lub silikonu, które zazwyczaj są pokryte naturalną bawełną. Najczęściej jest regulowany za pomocą wiązania, dzięki czemu łatwiej go wykorzystać do różnych celów. Rodzice coraz częściej sięgają po ten wygodny gadżet dla dziecka, dzięki któremu czują się spokojniejsi o niemowlę w czasie jego wypoczynku.

Do czego służy kokon do spania dla dziecka?

W kokonie do spania dziecko czuje się bezpiecznie otulone, może on zmniejszać lęk przed dużym łóżeczkiem, które jest tak inne od tego, do czego noworodek przywykł. Gniazdko niemowlęce ma wiele zastosowań, ale jego podstawową funkcją jest zapewnienie maluchowi przytulnej przestrzeni.
Każdy, kto kiedykolwiek był zmuszony odkładać niemowlaka na duże łóżko lub kanapę w czasie wykonywania domowych czynności, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ryzykowne może się to okazać.
Dzieci uczą się niezwykle szybko, a nowe umiejętności zdobywają właściwie z dnia na dzień. Z tego powodu rodzicom, zwłaszcza niedoświadczonym, bardzo trudno przewidzieć, do czego zdolne jest dziecko. Wystarczy chwila nieuwagi, a maluch może sturlać się na podłogę. Dla rodzica jest to chwila prawdziwej grozy, dla niemowlaka – duże ryzyko urazu oraz morze wylanych łez. Tymczasem wystarczy użyć kokonu do spania, którego wysokie ranty skutecznie zabezpieczą przed nagłym przeturlaniem. Można go również położyć na podłodze na czas wizyty w toalecie lub w trakcie wykonywania innych domowych czynności, miękki materiał będzie stanowił dobrą izolację przed chłodem.
Najczęściej kokon do spania dla niemowlaka reklamowany jest jako idealne wsparcie dla rodziców śpiących wraz z dzieckiem, którego zadaniem jest ochrona przed przygnieceniem lub upadkiem z łóżka. Lepszym pomysłem jest jednak korzystanie z niego podczas drzemek w ciągu dnia, gdy możesz w pełni kontrolować to, co dzieje się z dzieckiem. Gniazdko możesz również wykorzystać jako dodatkowy materacyk w wózku.

Czy warto kupić kokon do spania?

Kokon do spania dla niemowlaka może być dla rodziców dużym ułatwieniem, budzi jednak pewne kontrowersje. Choć specjaliści nie mają nic przeciwko korzystaniu z jego pomocy w ciągu dnia, podnoszą kwestię niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą pozostawienie dziecka w kokonie przez całą noc bez nadzoru.
Niemowlę, które jeszcze nie potrafi świadomie zmieniać pozycji i nie panuje nad swoim ciałem, mogłoby mieć problem ze swobodnym oddychaniem, jeśli jego twarz znalazłaby się tuż przy miękkich rantach gniazdka, podobnie jak to może mieć miejsce w przypadku stosowania ochraniaczy na szczebelki łóżeczka. Z tego względu kokon do łóżka polecany jest do stosowania pod nadzorem rodzica, który może zerkać na dziecko i kontrolować jego pozycję.
Właściwie używany kokon do spania jest w pełni bezpieczny i wygodny. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, gdy chcemy położyć dziecko na kanapie, dużym łóżku lub podłodze i mieć pewność, że pozostanie w jednym miejscu i będzie czuło się komfortowo. Ważne jednak, by niemowlak miał wewnątrz sporo miejsca i nie czuł się w żaden sposób skrępowany. Krótko mówiąc, kokon jest przydatnym i pomocnym narzędziem dla rozsądnego rodzica i jeśli tylko możesz sobie pozwolić na dodatkowy wydatek w trakcie kompletowania wyprawki, warto go kupić.

Jaki kokon dla niemowlaka wybrać?

Najważniejszym kryterium wyboru powinno być bezpieczeństwo kokonu do spania dla dziecka, dlatego podczas zakupu trzeba sprawdzić, z jakich materiałów został wykonany i czy na pewno mogą one mieć kontakt z ciałem niemowlaka. Najlepszym materiałem zewnętrznym jest oczywiście naturalna bawełna dobrej jakości, zapewnia ona dobrą cyrkulację powietrza i nie uczula. Podobne właściwości ma len, który dodatkowo zapewnia przyjemne uczucie chłodu latem.
Istotna jest również higiena, dlatego wybieraj kokon do spania, który można prać w pralce. W przypadku niemowląt zdarzają się różne niespodzianki, takie jak ulewanie mleka lub wyciek zawartości pieluszki. Możliwość wyprania całości jest zatem właściwie koniecznością. Pranie powinno się wykonywać regularnie, żeby nie dopuścić do rozwoju niepożądanych grzybów i bakterii, które mogą być dla dziecka niebezpieczne.
Zazwyczaj gniazdka używa się do około 7.-8. miesiąca życia, choć zależy to od rozwoju malucha. Najbardziej przydatny jest w pierwszym półroczu życia, kiedy dziecko potrzebuje otulenia i związanego z nim poczucia bezpieczeństwa. Z tego względu nie ma potrzeby kupowania bardzo dużego kokonu do spania. Nie może on jednak być również zbyt ciasny, ponieważ znacznie ograniczałby swobodne ruchy.

Kokon do spania w ciąży

Czy kokon do łóżka do wynalazek wyłącznie dla dzieci? Osobną kategorią są produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży. Kokon do spania dla dorosłych ma inną budowę, najczęściej jest to wiązany rogal, który można wykorzystać na kilka sposobów. Przynosi on ulgę w czasie snu i wypoczynku kobietom, które mogą się już szczycić większym brzuszkiem.
Idealnie będzie, jeśli poduszkę tego typu można później wykorzystać również w czasie karmienia niemowlaka. Dzięki temu posłuży długo i będzie dużą pomocą również w czasie pierwszych miesięcy po przyjściu dziecka na świat.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym