Data modyfikacji:

Koślawość kolan u dzieci – jakie buty są odpowiednie?

Koślawość kolan jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Przyczyn jej powstawania może być wiele, a ostateczna diagnoza powinna leżeć w rękach specjalistów. Kiedy już ją mamy, można przejść do podjęcia leczenia oraz rehabilitacji ukierunkowanej na koślawość kolan u dzieci. Jakie buty powinny nosić osoby z tą przypadłością? Kluczowe jest odpowiednie wyprofilowanie, które zapewnia stabilizację dolnych kończyn.
Koślawość kolan u dzieci

Jak rozpoznać koślawość kolan?

U dzieci pewien stopień koślawości kolan jest do określonego wieku fizjologiczny. Niestety, rodzicowi najczęściej bardzo trudno jest określić, co jest prawidłowe, a co nie, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skierować swoje kroki do specjalisty. Od tego zależy zdrowie dziecka. Żeby rozpoznać nieprawidłowości, konieczne jest badanie wykonane przez fizjoterapeutę lub ortopedę, którzy będą w stanie zdiagnozować stan chorobowy, jakim jest koślawość kolan u dzieci. Jakie buty czy wkładki zastosować zależy również od ich oceny.
Fizjoterapeuta sprawdza, jak układają się kończyny, będąc w różnych pozycjach, z których podstawową jest stanie w rozkroku na szerokość bioder. Koślawość uwidacznia się również podczas chodu, kiedy to zewnętrzna krawędź stopy jest uniesiona, a środkowa obciążona. Dodatkowo same stopy sprawdza się na specjalnych urządzeniach takich jak podoskop.

Fizjologiczna koślawość kolan u dzieci

Czy koślawości zawsze należy się bać? Zanim niedoświadczony rodzic samodzielnie zdiagnozuje koślawość kolan u dzieci i zacznie myśleć, jakie buty dla nich kupić, powinien skonsultować się ze specjalistą oraz wiedzieć o istnieniu fizjologicznej koślawości. Wykrzywianie stópek jest absolutnie normalne dla dzieci, które uczą się chodzić. Potrzebują one szerokiego rozstawu nóg, by móc utrzymać równowagę, a dodatkowo ich układ mięśniowo-więzadłowy dopiero się rozwija i nie ma możliwości utrzymać stopy w odpowiednim ustawieniu.
Wraz z wiekiem łuk stopy powinien się unosić, odciążając jej środkową część. Żeby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości, zalecana jest obserwacja dziecka, a najlepiej także regularne kontrole u fizjoterapeuty. On będzie w stanie ocenić, czy dziecko wyrasta z fizjologicznej koślawości.

Koślawość kolan a wiek dziecka

  • Koślawość kolan u 2-latka jest stanem fizjologicznym. U niemowląt można zauważyć naturalną szpotawość (kolana układają się w literę „O”), która u 2-latków zaczyna zamieniać się w koślawość (litera „X”). W tym okresie stopa dziecka jest płaska.
  • Koślawe kolana u 3-latka również są normalne, o ile odległość między kostkami przy złączonych nogach nie wynosi więcej niż 8 cm. W razie wątpliwości, warto być pod opieką specjalisty, szczególnie w przypadku, gdy dziecko ma nadwagę lub problem ze zbyt wiotkimi stawami.
  • Koślawe kolana u 4-latka również są jeszcze normą, ale w tym czasie powinna ona już powoli ustępować, ponieważ szczyt koślawości kolan dzieci osiągają zwykle między 3. a 4. rokiem życia.
  • Koślawość kolan u 5-latka zmniejsza się, a odległość między kostkami nie powinna wynosić w tym wieku więcej niż 5 cm. Stopy powinny już być właściwie wysklepione.
  • Koślawość kolan u 7-latka już nie jest fizjologiczna i jeśli wciąż występuje, nawet gdy jest niewielka, trzeba podjąć konkretne działania. W tym wieku chód powinien już być stabilny, a kończyny prawidłowo ukształtowane.

Profilaktyka koślawości kolan – jakie buty dla dziecka wybrać?

Temat, jakim są buty dziecięce, jest niezwykle rozległy i spędza rodzicom sen z powiek już od pierwszych miesięcy życia, gdy niemowlę jeszcze nie chodzi. Już wtedy zaczynają się pytania o buty, ponieważ wielu rodziców myśli o tym, jak uniknąć koślawości kolan u dzieci i innych problemów zdrowotnych. Zastanawiają się więc, jakie buty do nauki chodzenia kupić i kiedy je założyć. Problem wyboru obuwia jest wciąż aktualny przynajmniej przez pierwsze lata życia dziecka.
Sklepy oferują szeroki zakres obuwia profilaktycznego oraz wkładek do butów. Czy warto je stosować na własną rękę? Specjaliści są zgodni co do tego, że lepiej tego nie robić bez konsultacji. Niektóre buty, które z założenia mają być pomocne, są przesadnie sztywne, co nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi stopy, inne mogą być wyprofilowane w niewłaściwy sposób. To dlatego fizjoterapeuci, w przypadku braku widocznych problemów ze stopami i kolanami, zalecają rodzicom kierowanie się kilkoma prostymi zasadami.
Idealne buty powinny być:
  • wystarczająco szerokie i długie, by stopa czuła się swobodnie, jeśli chodzi o długość, powinno być przynajmniej 0,5-1 cm zapasu,
  • lekkie,
  • wyposażone w elastyczną podeszwę,
  • wolne od obcasów,
  • stabilne, ale nie sztywne,
  • wykonane z naturalnych materiałów.
Dobry wybór w wielu przypadkach pozwoli na uniknięcie koślawości kolan u dzieci, chociaż to, na jakie buty się zdecydujemy, nie jest oczywiście jedynym czynnikiem powstawania wad postawy. Mogą one być również skutkiem wrodzonych chorób, urazów i innych czynników, na które nie mamy wpływu.

Koślawość kolan u dzieci – jakie buty wybrać?

Kiedy problem z wykrzywianiem nóżek rzeczywiście istnieje, trzeba skonsultować się ze specjalistą, żeby wybrać najlepsze buty ortopedyczne dla dzieci na koślawość kolan. Warto zauważyć, że nie są one synonimem obuwia profilaktycznego, zwykle są przygotowane na indywidualne zamówienie, żeby wspomóc w walce z wadami postawy.
Przy schorzeniu, jakim jest koślawość kolan u dzieci, to, jakie buty wybierzemy, ma duże znaczenie. Idealne będzie obuwie z obcasem Thomasa, dzięki któremu zmienia się sposób obciążenia stref wzrostowych kończyny, a noga zaczyna się odpowiednio układać. Jeśli dodatkowo włączymy ćwiczenia i rehabilitację, dziecko zyska szansę na pozbycie się swoich problemów zdrowotnych.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym