Data modyfikacji:

Kreatywne zabawy dla 2-latka

 2-letnie dziecko ma w sobie mnóstwo energii, więc takiemu maluchowi należy odpowiednio zorganizować czas. Jak? Kupowanie coraz to nowszych zabawek nie zawsze jest najlepszym pomysłem – tutaj liczy się kreatywność. W poniższym poradniku przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na kreatywne zabawy dla 2-latka. Gwarantujemy, że każdy maluch z zaciekawieniem weźmie w nich udział! Zapraszamy do lektury.
kreatywne zabawy dla 2 latka

Kreatywne zabawy dla 2-latka – pobawmy się klockami

 Każde 2-letnie dziecko kocha zabawy klockami! Oczywiście zabawa podstawowa to budowanie z klocków. Tutaj ważne jest przede wszystkim spełnianie potrzeb dziecka. Umówiliście się na budowanie wieży, ale dziecko w połowie chce ją zburzyć i zobaczyć, co się stanie? Pozwól mu na to – kreatywne zabawy dla 2-latka to nie tylko doprowadzenie czegoś do końca. Maluch ma taką samą frajdę zarówno z budowania, jak i niszczenia budowli na różne sposoby. Tutaj nasuwa się kolejny pomysł na zabawę, czyli „Zniszcz tę budowlę przy użyciu...” i wybieramy – nadmuchany balon, małe piłeczki, pluszak, zabawka koparka itp.
Przy użyciu klocków dziecko może odwzorować jakiś wzór. Namaluj mu na kartce sekwencję kolorów do powtórzenia – niech dziecko ją odtworzy, używając swoich ulubionych klocków. Klockami możecie także bawić się w grupowanie kolorów – jeśli twój maluch dobrze już zna wszystkie odcienie, to zabawę możecie urozmaicić, np. bawiąc się na czas.

Zabawy kreatywne dla 2-latka z wykorzystaniem piasku kinetycznego

 Piasek kinetyczny to coś, co powinien poznać każdy 2-latek – maluchy go uwielbiają. Ponadto warto dodać, że piasek kinetyczny jest całkowicie bezpieczny dla dziecka. Z piasku można budować np. labirynty, zwierzęta, zamki itp. To jednak nie wszystko – dziecko będzie mieć ogromną frajdę z wałkowania piasku. Później możecie odciskać w nim kształty różnych przedmiotów, a nawet waszych dłoni czy stóp. Wykorzystując piasek kinetyczny, możecie też bawić się w dopasowywanie kształtów – wystarczy odcisnąć w piasku klocki o różnych kształtach, np. z sortera, a później wasza pociecha będzie mieć zadanie, aby je dopasować.
Czy wiesz, że piasek sprawdzi się także do nauki literek lub cyferek? Wydrukuj na kartkach ich kształty, a następnie na rozwałkowanym piasku starajcie się je odwzorować. Piszcie w piasku, wykorzystując wykałaczki.

Kreatywne zabawy dla 2-latka – jak urozmaicić codzienną kąpiel?

Wasz 2-latek nie przepada za kąpielami? Możecie mu je urozmaicić. Jak? Kupując zabawki, którymi może bawić się w wannie. Poniżej kilka propozycji.
Zachętą będą także kolorowe kosmetyki, np. musujące kule, kolorowe płyny tworzące dużą, pachnącą pianę. Pozwólcie dziecku samodzielnie wlewać i mieszać kolorowe kosmetyki – to nauczy go kolorów i będzie ogromną frajdą.
W wannie możecie bawić się także piłeczkami. Te małe i lekkie, np. pingpongowe, umieść na wodzie. Daj dziecku słomkę – teraz maluch musi swoim oddechem popchnąć piłeczkę na drugi koniec wanny. Możecie też ustawić prowizoryczne bramki albo narysować je zmywalnym flamastrem na wannie. Zabawa gwarantowana!

Inny pomysł na kreatywną zabawę to klasyczne robienie piany. Do kubeczka wlej letnią wodę i żel pod prysznic lub płyn do mycia naczyń. Daj maluchowi słomkę i pokaż, że ma dmuchać do kubeczka. Powstająca w ten sposób piana będzie dla niego ogromną frajdą. Pamiętaj, aby podczas tej zabawy pilnować dziecko, aby nie napiło się wody.

Jak bawić się z 2-latkiem na zewnątrz?

Kiedy pogoda dopisuje, warto przenieść zabawy na świeże powietrze. Świetnym pomysłem będzie zabawa w chowanego, berka lub klasy. Możecie także zbierać z maluchem liście, a w domu odrysowywać ich kształty lub tworzyć rozmaite obrazy. Podczas spaceru pobawcie się również w zbieranie patyczków lub kamyków. Następnie razem z dzieckiem ułóżcie je od najmniejszego do największego.

Kreatywne zabawy dla 2-latka w domu – garść pomysłów ?

Spędzacie czas z dzieckiem w domu? To nie musi być nudne – wystarczy odpowiednio zorganizować mu ten czas. Jak? Na przykład przeprowadzając doświadczenia i eksperymenty. Poniżej kilka pomysłów na te najciekawsze.
Zachętą będą także kolorowe kosmetyki, np. musujące kule, kolorowe płyny tworzące dużą, pachnącą pianę. Pozwólcie dziecku samodzielnie wlewać i mieszać kolorowe kosmetyki – to nauczy go kolorów i będzie ogromną frajdą.
W domu pobaw się z dzieckiem także w ciepło-zimno. Ważne, aby dziecko najpierw zobaczyło, czego dokładnie ma szukać, np. ulubionego pluszaka, cukierka czy jabłka. Wiele frajdy przyniesie też zabawa plasteliną. Możecie z niej nie tylko lepić budowle, zwierzęta czy kształty. Przy użyciu plasteliny można uczyć malucha kolorów oraz tego, jak się ze sobą łączą.
2-letnie dzieci bardzo lubią zgadywanki. Kalambury nie będą dla nich jednak aż tak interesujące. Zamiast tego mogą zgadywać smaki, które już znają. Wspólnie zdecydujcie, co będziecie smakować i zgadywać – dziecko musi wiedzieć, że do wyboru ma tylko kilka znanych mu smaków, np. sól, cukier, jabłko, paprykę, jajko, banan oraz czekoladę. Teraz zawiąż dziecku oczy i daj spróbować konkretny smakołyk. Niech najpierw go powącha i dotknie. Później posmakuje. Odgadywać można również przedmioty. Jak? Podając je maluchowi przez ściereczkę kuchenną. Wtedy jego drobne rączki będą musiały się nieco natrudzić, aby wyczuć, co za przedmiot trzymają.

Idealna gra dla malucha i całej rodzimy to popularne memory, czyli pamięć. Tego typu zabawę docenią nie tylko maluchy, ale i dorośli.
Autorka: Klaudia Borycka