Data publikacji:

Książki przyrodnicze dla dzieci

Uczenie dzieci miłości do otaczającej je przyrody jest bardzo ważnym zadaniem dla rodzica. Oprócz spacerów i bezpośredniego poznawania fauny i flory, dużą rolę odgrywają książki. To z nich już najmłodsze maluchy mogą czerpać nie tylko wiedzę, ale również właściwy stosunek do świata, pełen szacunku i empatii. Książka przyrodnicza dla dziecka musi być ciekawa, wciągająca i kolorowa. Wyszukiwanki, przewodniki i opowiadania – istnieje wiele ciekawych propozycji. Zobacz nasz przegląd inspirujących książek przyrodniczych.
książki przyrodnicze dla dzieci

Książki przyrodnicze dla dzieci – propozycje dla dzieci i nastolatków

Książka przyrodnicza może znaleźć się już w rękach niemowlaka. Poznaj najciekawsze propozycje dla młodszych i starszych dzieci:
  • „Rok w lesie” – Emilia Dziubak
  • „Co i jak rośnie w świecie przyrody” – Liliana Fabisińska
  • seria „Ilustrowany inwentarz” – Aladjidi Virginie
  • „Żubr Pompik. Wyprawy” – Tomasz Samijlik
  • „Którędy do Yellowstone” – Aleksandra i Daniel Mizielińscy
  • „Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody” – Catherine Ard
  • „Wielkie przygody w świecie przyrody” –  Wojciech Mikołuszko

 „Rok w lesie”

Jeśli szukasz książki przyrodniczej, która ma szansę trafić do każdego, taką propozycją jest z pewnością „Rok w lesie”. Może być przeglądany już przez niemowlęta, a swoim urokiem czaruje również dorosłych. Co dzieje się w lesie od stycznia do grudnia? Co robi wiosną borsuk lub lis? Książka nie jest jedynie prostą wyszukiwanką, to prawdziwa kopalnia wiedzy opracowana z dbałością o szczegóły.
Mistrzowskie ilustracje Emilii Dziubak ukazują zwierzęta w realistyczny sposób, pokazując ich zachowanie i zwyczaje na przestrzeni 12 miesięcy. Ogromną zaletą książki jest możliwość pracowania z nią na wiele sposobów. Dzięki niej masz szansę pokazać dziecku co dzieje się w lesie nocą czy podczas poszczególnych pór roku. Inspirujące jest również śledzenie konkretnych zwierząt i obserwowanie jak się zachowują na kolejnych stronach książki.

„Co i jak rośnie w świecie przyrody”

Przepięknie zilustrowana książka, która w prosty sposób przekazuje najmłodszym wiedzę o otaczającej nas florze i faunie. Wykluwanie się piskląt z jaja, cykl rozwojowy żaby czy motyla, wyrastanie rośliny z nasionka – to tylko część zagadnień, które są poruszone w tej książce przyrodniczej dla ciekawych świata przedszkolaków. Dzięki twardym stronom książkę można przeglądać w nieskończoność, posłuży również młodszemu rodzeństwu, jest zatem idealna do rodzinnego czytania przez dzieci w różnym wieku.

Seria „Ilustrowany inwentarz”

Jakie książki przyrodnicze najlepiej pokażą najmłodszym piękno przyrody? Doskonałą propozycją jest seria inwentarzy wydanych przez Wydawnictwo Zakamarki. Dotychczas ukazały się:
  • „Ilustrowany inwentarz kwiatów”
  • „Ilustrowany inwentarz ptaków”
  • „Ilustrowany inwentarz zwierząt”
  • „Ilustrowany inwentarz drzew”
Każda z części serii zawiera wizerunki i opisy wielu różnych gatunków zwierząt i roślin, jest zatem w stanie zaspokoić ciekawość starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Książki edukacyjne z tej serii są również bardzo lubiane przez rodziców, przede wszystkim za ogrom wiedzy, jaką przekazują. Dzięki nim dużo łatwiej odpowiedzieć na pytanie jaki kwiat, drzewo czy zwierzę udało się spotkać podczas wspólnych spacerów.

Seria  „Żubr Pompik. Wyprawy”

Polska jest krajem pięknym i zróżnicowanym przyrodniczo, dlatego warto od najmłodszych lat przekazywać wiedzę na temat najbardziej wartościowych miejsc znajdujących się na jej terenie. Seria książek Tomasza Samojlika o sympatycznym żubrze i jego rodzinie pomoże dzieciom zrozumieć dlaczego warto chronić obszar parków narodowych oraz co wyróżnia je na tle innych miejsc w kraju. Książka przyrodnicza o Pompiku powinna stać się elementem każdej wspólnej rodzinnej wyprawy do najpiękniejszych miejsc Polski.

„Którędy do Yellowstone?”

Niezwykle rozbudowana pozycja, która ma wszystko, czego potrzebuje inspirująca książka przyrodnicza. Przekazuje wiedzę na temat piękna świata w przystępnej i ciekawej dla dzieci formie komiksu popularnonaukowego. Zabawne dialogi sprawiają, że z lekkością i wielkim zainteresowaniem przemierzamy kolejne strony, na których autorzy prowadzą nas przez parki narodowe z całego świata.
„Którędy do Yellowstone” pozwoli poznać unikatową roślinność i zwierzęta występujące na różnych obszarach. Autorzy pokazują dzieciom szerszy obraz omawianego parku, w książce nie brakuje bowiem informacji historycznych związanych z danym rejonem. Jeśli szukasz pomysłu na to jak pokazać dziecku, że świat jest pięknym, zróżnicowanym miejscem, koniecznie sięgnijcie razem po tę niezwykłą książkę przyrodniczą.

„Chodź na dwór. Praktyczne ćwiczenia z przyrody”

Dzieci najwięcej uczą się poprzez zabawę i kontakt z konkretem, dlatego najlepszym sposobem na zaszczepienie w nich miłości do przyrody jest wyjście z nimi na dwór. Świat zewnętrzny musi obecnie konkurować z wirtualnym, a jednym z zadań rodzica jest zachęcanie dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Brakuje ci inspiracji do tego co można robić po wyjściu z domu? Dzięki zaproponowanym w książce aktywnościom park, las czy ogród staną się miejscami pełnymi przygód i inspiracji. Praktyczne poznawanie życia roślin i zwierząt, rozpoznawanie zmieniającej się pogody czy gwiazdozbiorów to zajęcia, które fascynowały dorastające dzieci od zawsze. Pokaż swoim maluchom jak ciekawy jest świat, który je otacza. Każdy dzień może być okazją do odkrywania jego tajemnic.

„Wielkie przygody w świecie przyrody”

Jaką książkę przyrodniczą zaproponować starszym dzieciom i nastolatkom? „Wielkie przygody w świecie przyrody” to propozycja, która pokazuje jak niesamowity może być świat natury i że każdy z nas może być jego częścią. Książka przedstawia sylwetki znanych i mniej znanych osób, które związały swoje życie z przyrodą i zupełnie odmieniły w ten sposób swoje życie. Pozycja jest wyjątkowo inspirująca dla wszystkich ciekawych świata młodych ludzi. Uświadamia, że wielkie przygody mogą czekać każdego, kto odważy się spróbować czegoś nowego.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym