Data publikacji:

Jakie wybrać książki dla dziewczynek 9–10 lat?

Dzieci w wieku 9–10 lat mają już zwykle konkretne zainteresowania, które pielęgnują, dlatego wybierając dla nich książki, warto mieć to na uwadze. Z drugiej strony poszerzanie horyzontów również przynosi wiele korzyści. W sklepach znajdziesz książki dla dziewczynek 9–10 lat interesujących się nauką, kochających przygody, fantastykę lub spokojne opowieści. Niektóre z nich mogą być czytane z rodzicem, inne będą idealne do samodzielnego czytania. Wybór jest ogromny! Jakie są fajne książki dla 9-latki lub 10-latki?
książki dla dziewczynek 9-10 lat

Książki dla 9-latki do samodzielnego i wspólnego czytania

Dzieci przyzwyczajone do rytuału wspólnego czytania z rodzicem niechętnie z niego rezygnują – i bardzo słusznie. Głośne czytanie przez mamę czy tatę przynosi wiele korzyści również starszakom, które za chwile będą nastolatkami. Niektóre polecane przez nas książki dla dziewczynek 9–10 lat sprawdzą się świetnie właśnie do rodzinnego przeglądania, czytania i dyskutowania. Inne, zwłaszcza wciągające serie, będą łatwiejsze w odbiorze i lepsze do samodzielnego czytania. Jeśli twoja córka nie chce sama chwycić za książkę lub woli, kiedy ty to robisz, czytaj jej jak najwięcej. Pytanie brzmi tylko: jakie książki dla dziewczynek 9 czy 10 lat będą dla was najciekawsze.

Ciekawe książki dla dziewczynek 9–10 lat

  • „Jesteś ważny, Pinku!”, Urszula Młodnicka, Agnieszka Magdalena Waligóra
  • „Może”, Kobi Yamada
  •  „Nauka. To lubię!”, Tomasz Rożek
  •  „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”, Agnieszka Mielech
  • „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, Elena Favilli, Francesca Cavallo
  • „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”

    Książka o Pinku, a właściwie cała seria o tym sympatycznych stworze, jest absolutnie wyjątkowa. Chociaż polecają ją sobie wzajemnie rodzice młodszych dzieci, być może ze względu na jej formę w rzeczywistości najwięcej wyniosą z niej dzieci szkolne. Problemy przedstawione w książce dotyczą relacji między dziećmi, a przedstawione przykłady odnoszą się często do typowo szkolnych zmagań i kłopotów.
    Dlaczego seria o Pinku to dobre książki dla dziewczynek 9–10 lat? Uczą, czym jest poczucie własnej wartości, jak radzić sobie z codziennymi problemami i zawiłościami relacji międzyludzkich. Dzięki zadaniom zamieszczonym na końcu każdego rozdziału można dowiedzieć się więcej o sobie samym i lepiej zapamiętać główne przesłanie każdego z nich.
    Oprócz „Jesteś ważny, Pinku!”, warto przeczytać również pozostałe tytuły: „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!” oraz „Odwagi, Pinku!”. Każda z tych książek może być czytana z rodzicem, dzięki czemu można omówić ważne kwestie.

    „Może. o magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku”

    Książka Kobiego Yamady nie ma wiele tekstu, ale każda linijka ma znaczenie, składając się wraz z ilustracjami na poetycką, nietypową i spójną całość. Młoda, dorastająca dziewczyna o dużej wrażliwości z pewnością doceni subtelną formę tej wyjątkowej opowieści i będzie mogła utożsamić się z jej bohaterką.
    „Może” porusza do głębi, a jednocześnie otula swoim ciepłem i mądrością niczym ciepły kocyk. Idealnie nadaje się do wspólnego przeglądania z całą rodziną, ponieważ głęboki sens odnajdą w niej również dorośli, a młodsze dzieci będą mogły czerpać przyjemność z oglądania ciekawych ilustracji.

    „Nauka. To lubię!”

    Twoja córka jest ciekawa świata i zadaje mnóstwo pytań? Jeśli masz w domu młodą osobę zainteresowaną nauką, koniecznie zaproponuj jej książkę Tomasza Rożka, znanego popularyzatora nauki. Autor potrafi przekazać wiedzę w sposób ciekawy, przystępny i klarowny, a przy tym dowcipny, dlatego tekst czyta się szybko i przyjemnie. Zrozumienie treści ułatwiają wymowne przykłady zaczerpnięte z dnia codziennego.
    „Nauka. To lubię!” to jedna z tych książek dla dziewczynek 9–10 lat, których nie trzeba czytać od deski do deski, ale które warto zawsze mieć na półce i regularnie do niej sięgać. To ogromna dawka ciekawej wiedzy, a całości dopełniają propozycje eksperymentów, które każdy może przeprowadzić we własnym domu.

    „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”

    Będąc mniej więcej w 3 klasie szkoły podstawowej, dzieci czytają już płynnie, ale nie wszystkie robią to chętnie. Jakie książki dla 9-latki zachęcą do samodzielnego czytania? Powinny być zabawne, wciągające i dość proste. Idealnie, jeśli będzie to seria motywująca do sięgania po wciąż nowe tomy. Taka właśnie jest seria Agnieszki Mielech o Emi i jej przyjaciółkach.
    Opowieść o przygodach Emi rozpoczyna się, gdy bohaterki mają po 6 lat, ale w kolejnych tomach dziewczynki są coraz starsze, dlatego seria jest bardzo lubiana również przez 9-latki czy 10-latki. Prosty i zabawny tekst oraz wciągająca akcja to świetny sposób na zachętę do ćwiczenia samodzielnego czytania.
    Z bohaterkami serii o Emi i jej Tajnym Klubie Superdziewczyn łatwo się utożsamić. Dziewczynki wciąż szukają rozrywki, a ich motto to „Nigdy więcej nudy”. Czy to nie marzenie każdego dziecka?

    „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet”

    Tytuł, który z pewnością powinien znaleźć się w top 10 książek dla dzieci. To 100 opowieści o kobietach przeróżnych profesji, które dzięki swojej sile i determinacji zmieniały świat. Zadaniem tych historii jest zainspirowanie do odnalezienia w sobie pasji oraz wiary w to, że warto spełniać marzenia.
    Każdej z kobiet autorki poświęciły jedną stronę, a obok tekstu znajduje się portret, dzięki temu książkę czyta się łatwo i można ją swobodnie przeglądać dokładnie tak, jak ma się w danej chwili ochotę. O kim można przeczytać na kartach książki? Znalazły tam swoje miejsce między innymi: Coco Chanel, Irena Sendlerowa, Jane Austen, Kleopatra, Nina Simone czy Yoko Ono.
    Duży wybór książek dla dziewczynek 9–10 lat pozwala przebierać wśród ciekawych tytułów. Jeśli dziecko trzeba zachęcać do czytania, warto proponować różne gatunki oraz krótsze i dłuższe formy, a czasami czytać wspólnie. Dzięki takiej taktyce możesz obudzić miłość do książek, która zostanie na całe życie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym