Data publikacji:

Jakie są książki fantasy, które warto przeczytać?

Fantasy to gatunek, którym łatwo przekonać dzieci i młodzież do czytania. Porywające przygody, nieskrępowany świat wyobraźni, wielka odwaga i walka dobra ze złem – wszystko to kryje w sobie niezwykły urok, któremu bardzo łatwo się poddać. Wybraliśmy książki fantasy, które warto przeczytać ze względu na wciągającą treść, potencjał rozrywkowy i dodające otuchy przesłanie. Na liście znajdują się pozycje dla dzieci wczesnoszkolnych i młodzieży, więc z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jakie książki fantasy warto przeczytać?
książki fantasy które warto przeczytać

Książki fantasy przygodowe – dlaczego warto je czytać?

Malutkie dzieci zwykle nie są gotowe na fantastykę, jednak już w okresie wczesnoszkolnym potrafią doskonale rozróżniać świat wyobraźni od rzeczywistości – wtedy właśnie może się zacząć wielka przygoda z książkami fantasy. Które z nich warto przeczytać i dlaczego? Najlepiej podsuwać dzieciom różne opowieści, żeby dowiedzieć się, co dokładnie im się podoba. Jeśli uda ci się trafić w ich gust, masz sporą szansę na wychowanie miłośników książek.
Dlaczego warto czytać fantastykę? Powodów jest wiele. Są to książki niezwykle wciągające, dzięki czemu dziecko ma szansę szybciej nauczyć się płynniej czytać. Powieści tego typu pobudzają wyobraźnię, pozwalają na oderwanie się od rzeczywistości i obniżenie napięcia. Książki fantasy, które naprawdę warto przeczytać, pokazują odwagę bohaterów, radzenie sobie z trudnościami, a także ich przemianę.

Książki fantasy, które warto przeczytać – propozycje dla dzieci i młodzieży

  • „Kotolotki”, Ursula K. Le Guin
  • „Dziewczynka, która wypiła księżyc”, Kelly Barnhill
  • „Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow”, Jessica Townsend
  • Seria „Baśniobór”, Brandon Mull
  • Seria „Opowieści z Narnii”, C.S. Lewis
  • Seria o Harrym Potterze, J.K. Rowling

„Kotolotki”

Listę propozycji książek fantasy, które warto przeczytać, otwiera klasyka literatury dziecięcej – zbiór opowieści słynnej autorki książek fantasy dla dorosłych, których pierwszy tom ukazał się jeszcze w latach 80. Bohaterami tej barwnej i pełnej uroku historii są niezwykłe kocięta, które nieoczekiwanie dla swojej mamy urodziły się obdarzone skrzydłami. Gdy postanawiają wyruszyć w świat, czeka je wiele niebezpieczeństw, ale też okazja do rozwoju.
Jedyna w swoim rodzaju wyobraźnia Ursuli Le Guin prowadzi nas do niezwykłych światów. Cztery skrzydlate kocięta uczą dzieci odwagi, szacunku i akceptacji różnic. Nie jest to opowieść pełna szalonych, dynamicznych przygód, autorka opisuje wydarzenia w sposób subtelny i wyważony. To jedna z tych książek fantasy, które trzeba przeczytać, bez względu na wiek.

„Dziewczynka, która wypiła księżyc”

Pełna uroku baśniowa opowieść o dziewczynce obdarzonej niezwykłą mocą i mądrej Wiedźmie Xan. Dla dzieci będzie to wciągająca historia o dojrzewaniu, odwadze i poświęceniu. Dorosły odkryje w niej jeszcze głębsze treści – siłę zabobonu i manipulacji oraz deprawację władzy. Jeśli zastanawiasz się, jakie książki fantasy warto przeczytać również w dorosłości, z pewnością ta pozycja jest jedną z nich.
Mieszkańcy krainy Protektoratu co roku oddają w ofierze najmłodsze dziecko, wierząc, że uchroni ich to przed okrucieństwem Wiedźmy. Problem w tym, że Xan jest osobą o dobrym sercu, która nie rozumie dlaczego dzieci zostają porzucone w lesie. Ratuje je więc, karmi blaskiem gwiazd i przekazuje pod opiekę kochającym ludziom. Inaczej jest w przypadku Luny – dziewczynki, która przypadkiem została napojona blaskiem księżyca. Zostaje ona pod opieką Wiedźmy i tak zaczyna się wielka przygoda.

„Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow”

„Przypadki Morrigan Crow” to pierwszy tom serii. Szalony, absurdalny świat, który stworzyła Jessica Townsend, z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom pełnych zwrotów akcji przygód.
Ta zabawna historia jest jedną z książek fantasy, która w subiektywnym rankingu młodych czytelników znajduje się bardzo wysoko. W postaci pechowej Morrigan, poszukującej swoich wyjątkowych talentów i własnego miejsca w świecie, odnajdują często siebie. To opowieść o odwadze i budowaniu relacji, które nie muszą wcale opierać się na więzach krwi.

Seria „Baśniobór”

Jakie książki fantasy przygodowe warto przeczytać? Z pewnością takie, które pobudzają wyobraźnię i pozwalają fantazjować o tym, że magiczny świat jest tuż za rogiem. Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o tym, by przenieść się do fantastycznej krainy? Takim miejscem jest właśnie Baśniobór, w którym kryją się czarodziejskie istoty. Do niego trafiają główni bohaterowie opowieści – Kendra i Seth, co staje się dla nich początkiem wielkiej przygody.
„Baśniobór” jest serią książek, trafiających do młodszego i starszego czytelnika. To opowieści pisane barwnym językiem, w których panuje niepowtarzalny klimat. Warto sięgnąć po wszystkie tomy. Co ciekawe, na końcu znajdują się pytania, dzięki którym można przedyskutować i przemyśleć raz jeszcze przeczytaną treść.

Seria „Opowieści z Narnii”

Seria, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Opowiada o przygodach dzieci, które przeniosły się do magicznej krainy, przechodząc przez niezwykłą szafę. To książki fantasy, które warto, a nawet trzeba, przeczytać. Magiczny świat Narnii już od wielu lat porywa wciąż nowych czytelników, wciągając ich w fascynującą walkę dobra ze złem. Pełna emocji opowieść spodoba się starszym dzieciom, sprawdzi się też jako literatura młodzieżowa. Trafi również do dorosłych, lubiących klimat fantasy, jeśli wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z jej treścią.

Seria o Harrym Potterze

Które książki fantasy górują w rankingu najważniejszych pozycji dla dzieci i młodzieży? Oczywiście cała seria o przygodach niezwykłego chłopca – Harry’ego Pottera – oraz jego przyjaciół. To opowieść o sile przyjaźni, walce z własnymi słabościami i strachem, a także o tym, że tuż za rogiem może czekać szansa, która zmieni całe życie.
Wielu młodych dorosłych mówi wprost, że to od tej serii rozpoczęła się ich miłość do książek, dlatego jeśli zastanawiasz się, jaką lekturę zaproponować swoim dzieciom, nie zapominaj o tych jedynych w swoim rodzaju historiach, które stały się już klasyką.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym