Data publikacji:

Kubeczek menstruacyjny przecieka. Dlaczego? Przyczyny

Kubeczek menstruacyjny pojawił się na rynku niedawno, ale błyskawicznie zdobył ogromną popularność. Wychwalany jest za wygodę stosowania, możliwość „zapomnienia” o miesiączce, ekologię i oszczędność. Niestety, pośród głosów zachwytu zdarzają się również i opinie, że kubeczek menstruacyjny przecieka. Czy to prawda? A jeśli tak, to jak temu zaradzić?


kubeczek menstruacyjny

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjne to małe naczynie wykonane z miękkiego, medycznego silikonu. Jego stosowanie jest bardzo proste – najpierw należy go ścisnąć, a następnie wprowadzić do pochwy. Jeśli proces ten zostanie przeprowadzony prawidłowo, kubeczek menstruacyjny otworzy się w pochwie, okalając szyjkę macicy. Po kilku godzinach kubeczek należy usunąć poprzez lekkie naciśnięcie naczynia (jest on lekko „przyssany” do szyjki, dlatego trzeba zwolnić podciśnienie), a następnie wysunąć. Kubeczek menstruacyjny jest niewyczuwalny w pochwie, a przez to bardzo wygodny.

Czy kubeczek menstruacyjny przecieka?

Czy może się tak zdarzyć, że prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny przecieka? Tak, ale tylko w przypadku, gdy nie zostanie wyjęty na czas, czyli po prostu się „przeleje”. W praktyce zdarza się to bardzo rzadko, ponieważ kubeczek jest na tyle duży, że może być stosowany nawet przez 8 godzin. Jeśli kubeczek menstruacyjny przecieka o wiele szybciej – np. od razu po założeniu albo po godzinie, to oznacza, że gdzieś popełniłaś błąd. Możliwe przyczyny przeciekania kubeczka znajdziesz poniżej.

Dlaczego kubeczek menstruacyjny przecieka?

  • Ponieważ został źle założony
Zakładanie kubeczka menstruacyjnego wymaga pewnej wprawy – rzadko komu zdarza się od razu poprawnie umieścić go w pochwie. Aby przekonać się, czy gadżet został prawidłowo umieszczony, należy wsunąć palec do pochwy, a następnie przejechać nim po górnej krawędzi kubeczka. To pozwoli upewnić się, czy dokładnie okala on szyjkę macicy.
Uwaga! Należy pamiętać, że przed zakładaniem czy zdejmowaniem kubeczka menstruacyjnego trzeba dokładnie umyć ręce – przez co najmniej 30 sekund. W przeciwnym razie do pochwy zostaną wprowadzone bakterie, co może skończyć się nieprzyjemną infekcją dróg rodnych.
  • Ponieważ został źle dobrany
Może się tak zdarzyć, że kubeczek menstruacyjny przecieka, ponieważ po prostu dany model ci nie pasuje – np. jest zbyt miękki, zbyt twardy, za duży albo za mały, przez co trudno prawidłowo ułożyć go w pochwie. Jeśli jesteś pewna, że kubeczek jest prawidłowo umieszczony w twoim ciele, regularnie go opróżniasz, a mimo to wciąż przecieka – warto kupić nowy, zupełnie inny model.

Uwaga! Kiedy kubeczek menstruacyjny przecieka w trakcie wysiłku fizycznego, to także może oznaczać, że został źle dobrany – czyli że jest za miękki, aby w nim ćwiczyć. W takiej sytuacji warto mieć dwa kubeczki: twardszy do aktywności i bardziej miękki na co dzień.
  • Ponieważ jest uszkodzony
Jeśli kubeczek przecieka, warto też upewnić się, czy przypadkiem nie został uszkodzony, przez co stracił szczelność. Do uszkodzenia może dojść np. podczas wyjmowania kubeczka z pochwy – jeśli dana kobieta ma długie paznokcie. Pęknięcie może być niewidoczne na pierwszy rzut oka, warto więc trochę powyginać produkt, aby upewnić się, czy jest cały.

Kubeczek menstruacyjny przecieka w nocy

A co, jeśli kubeczek menstruacyjny przecieka w nocy? W takiej sytuacji może oznaczać to, że jest za mały i nie mieści całej wydzieliny, która zbiera się w ciągu np. 9 godzin. Kubeczki są produkowane w różnych rozmiarach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć jeden do noszenia w dzień, a drugi dla ochrony w nocy.
Autor: Robert Wojtaś