Data modyfikacji:

Łóżko dla dwójki dzieci - jakie łóżko dla rodzeństwa?

Twoje dzieci śpią w tym samym pokoju? Zastanawiasz się, jakie łóżko wybrać, aby zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu? Przedstawiamy najciekawsze propozycje łóżek dla rodzeństwa.
łóżko dla dwójki dzieci
Kto mieszka w bloku, wie, jak liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy - przestrzeń jest na wagę złota. Rodzeństwo bardzo często dzieli pokój. Zastanawiasz się, czy można wygospodarować komfortową strefę spania dla dwójki lub trójki dzieci bez obawy, że zajmie ona większość pomieszczenia?

Spokojny sen to jedna z niekwestionowanych potrzeb każdego człowieka, dziecka w szczególności. Jednak strefa spania nie może nadmiernie zredukować innych stref (nauki, zabawy itd.), na które również musi być miejsce w pokoju twoich maluchów.

W ostatnim czasie znów do łask wraca popularny w latach 90. półkotapczan. Dwa półkotapczany mogą być więc opcją dla pokoju rodzeństwa, w którym chcemy wygospodarować jak największą przestrzeń (rozrasta się w tym momencie dzienna strefa zabawy).

Jeśli jednak decydujesz się na kupno klasycznego łóżka, wybierz takie, które przeznaczone jest dla dwójki lub nawet trójki dzieci. Dowiedz się jak zaaranżować mały pokój dziecięcy - radzą specjaliści.

Łóżko piętrowe dla dzieci

Łóżko piętrowe to kolejny klasyk. Wspominasz je z dzieciństwa? Dzieliłeś je z bratem lub siostrą? Kto zawsze chciał spać „na górze”? A może pamiętasz je z wizyt u kolegów lub kuzynostwa?

Posiadanie łóżka piętrowego zawsze sprawiało dzieciom niesamowitą frajdę. Spanie na piętrze jest niezaprzeczalnie czymś wyjątkowym. Zresztą tak samo jak na parterze – pod zadaszeniem, które w dzień, wspomagane kocem i kilkoma poduszkami zamieniało się w warowny fort lub namiot.

Wchodzenie po drabince to wyjątkowa atrakcja dla aspirujących akrobatów. Łóżko piętrowe oprócz tego, że oszczędza przestrzeń, pozwala więc rozwijać się dziecięcej wyobraźni.

Tego typu mebel szlifuje również społeczne kompetencje. Przyzwyczaja do kompromisów. Bo czyż nie często trzeba dojść do porozumienia, kto gdzie śpi?

Rozwija się więc umiejętność argumentowania, dzieci uczą się dzielić. Jeden miesiąc „na górze” dla jednego dziecka na przykład? Pewnie!

Producenci łóżek piętrowych zaprojektowali modele o różnych funkcjach. Cena takiego łóżka zależy więc nie tylko od materiału, z którego zostało wykonane oraz indywidualnego designu, ale i od istnienia dodatkowych funkcji mebla.

Najprostsze w konstrukcji piętrowe łóżko kupisz już za 400 PLN. Cena najdroższych to nawet 4000 PLN.

Na piętro łóżka dziecko wchodzi po drabince lub po schodkach. Pionowa drabinka nie zajmuje przestrzeni, schodki tak. Jednak schodki mogą być szufladami, dzięki czemu, tak naprawdę zyskujesz dodatkowe miejsce.

Do ciebie należy wybór, czy będzie to komoda, czy szuflady wmontowane w schody. Druga opcja jest na pewno bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Piętrowe łóżka pod niższym posłaniem mogą mieć umieszczoną wysuwaną skrzynię na pościel. Jest to świetny pomysł, gdy wiesz, że łóżko jest często wykorzystywane jako domowy plac zabaw.

Łóżko piętrowe trzyosobowe

Jeśli trójka twoich dzieci śpi w jednym pokoju, zdecyduj się na trzyosobowe piętrowe łóżko. Pomysł na ten mebel polega na tym, że w miejscu, w którym w łóżkach dwuosobowych znajduje się skrzynia na pościel, umieszczono kolejne posłanie. Najniższy poziom wysuwa się więc.

Dwójka dzieci śpi „na dole”, jedno „na górze”. Ceny takiego łóżka wahają się od 800 PLN do ponad 3000 PLN. Możliwość uzyskania miejsca poprzez wbudowanie szafek lub szuflad jest w tym momencie bardziej ograniczona. Niemniej można wybrać modele, które zamiast drabinki mają schodki z wbudowanymi w nie szufladami.

Łóżko podwójne (łóżko wysuwane)

Wygląda jak wyżej opisane łóżko trzyosobowe, w wersji „bez piętra”. Może prezentować się w rozmaity sposób. Przypominać zwykłe dziecięce łóżko albo stylową kanapę.

Zawsze dodatkowe posłanie wysuwa się spod materaca. Tanie łóżko wysuwane kosztuje 400 PLN. Jednak za tego typu mebel możesz zapłacić i 1600 PLN.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla rodzeństwa

Oczywiście oprócz wymiarów.

Zanim wybierzesz łóżko dla swoich dzieci, zwróć uwagę na stylistykę wnętrza. Czasem warto dodać przysłowiowe kilka złotych, aby mebel (bądź co bądź, pokaźnych rozmiarów) komponował się z pozostałymi elementami wystroju.

Łóżko będzie centrum strefy spania. Zadbaj o to, by dziecko dobrze się w nim czuło. Czy na pewno uspokaja go zimna biel? A może raczej pastele lub drewno?

Najlepiej znasz swoje pociechy. Czy są już na tyle dojrzałe, aby dojść do porozumienia w sprawie podziału łóżka na dwie osobne przestrzenie? Ten tylko uważa, że temat nie istnieje, kto nie widział dzieci walczących o określone miejsce na łóżku tego typu.

Jeśli zakładasz, że nowy zakup może wywołać emocje, które trudno ci – jako rodzicowi – będzie okiełznać, spróbuj jeszcze przed kupnem łóżka postawić dzieci w sytuacjach, w których muszą osiągnąć kompromis.

Sprawdź także, czy żadne z maluchów nie ma lęku wysokości. Jeśli oboje mieliby obawy przed spaniem „na górze”, zdecyduj się raczej na łóżko wysuwane.

Opcją dla strefy spania z podwójnym lub potrójnym łóżkiem jest oczywiście poszerzenie jej i zakup osobnych łóżek dla rodzeństwa. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.

Jednak, ponieważ rynek obfituje w propozycje udogodnień, z pewnością meblowanie pokoju rodzeństwa nie będzie tak strasznym diabłem, jak go niektórzy malują.

Autorka: Barbara Szega