Data modyfikacji:

Jak przeprowadzić masaż antykolkowy?

Kolki, wzdęcia i gazy to prawdziwe utrapienie noworodków. Boryka się z nimi większość dzieci. Rodzice, chcąc ulżyć maluszkom w bólu, zwykle sięgają po przeciwkolkowe preparaty dla niemowląt. Nie należy bagatelizować roli masażu antykolkowego: on naprawdę potrafi zdziałać cuda! Dowiedz się, jak przeprowadzić go na swoim bobasie.
Niemowle

Bolesne kolki u niemowlęcia

Kolka u niemowląt to bardzo powszechne zjawisko, mające źródło w niedostatecznie rozwiniętym układzie pokarmowym. Maluch, który dotychczas „jadł” jedynie przez pępowinę łączącą go z mamą, nagle rozpoczyna pić mleko. Choć instynktownie wie, jak to robić, podczas posiłku połyska sporo powietrza, czego efektem są bolesne wzdęcia i gazy.
Jeśli twój maluch jest płaczliwy i rozdrażniony, a ty nie potrafisz znaleźć przyczyny, to bardzo prawdopodobne, że dokucza mu kolka. Dowiedz się, jak ulżyć mu w bólu za pomocą prostego masażu.

Masaż antykolkowy noworodka

Na rynku można znaleźć różne środki przeciwkolkowe dla niemowląt. Choć są skuteczne, przed ich podaniem warto sprawdzić, czy nie wystarczy jedynie delikatnie pomasować brzuszek dziecka. Masaż antykolkowy jest bardzo dobrze oceniany przez większość rodziców.

Masaż brzuszka to nie tylko świetny sposób na walkę z kolkami, ale również metoda budowania bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Po masażu maluszek staje się spokojniejszy i łatwiej zasypia. To bardzo wyjątkowa chwila, która należy tylko do was dwojga.

O czym należy pamiętać przed pierwszym masażem? Możesz wykonać go dziecku, któremu odpadł już kikut pępowiny. Przeprowadzaj masaż nie wcześniej niż 30 minut od ostatniego karmienia maluszka.

Masaż antykolkowy: przygotowanie

Potraktuj masaż antykolkowy jak rytuał, który służy uspokojeniu twojego maleństwa. Zanim przejdziesz do działania, odpowiednio się przygotuj.
  • Na przewijak nałóż ręcznik, przygotuj oliwkę, pieluszkę i czyste ubranka.
  • Zdejmij pierścionki i zegarek, umyj dłonie.
  • Ułóż dziecko na przewijaku i rozbierz je.
  • Nanieś oliwkę na dłonie i starannie rozetrzyj, aż poczujesz przyjemne ciepło.

Masaż antykolkowy noworodka krok po kroku

Masaż antykolkowy nie jest wcale skomplikowany; bez problemu wykona go każda mama. Podczas jego wykonywania pamiętaj, że musisz być maksymalnie delikatna. Każdy ruch należy wykonywać z wyczuciem. Obserwuj reakcje swojego dziecka.
  1. Połóż dłonie nasmarowane oliwką na brzuszku dziecka.
  2. Zacznij delikatnie przesuwać obie dłonie, zataczając koło, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To pobudzi jelita i ułatwi usuwanie gazów.
  3. Kolejny ruch to gładzenie boków brzuszka dziecka, w kierunku od góry do dołu.
  4. Następnie delikatnie zegnij nóżki dziecka w kierunku brzuszka. Rób to tylko do momentu, na który pozwoli ci maluch. Nóżki powinny być zrelaksowane.

Jak długo masować dziecko po brzuszku? 1-miesięczny maluch może być masowany 5-10 minut. Masaż antykolkowy najlepiej przeprowadzać codziennie – wówczas jego efekty będą najszybciej zauważalne. Po zakończonym masażu ubierz dziecko w ubranka i ułóż do snu.

Jaka oliwka do masażu antykolkowego?

Do masowania brzuszka malucha możesz używać tej samej oliwki, którą pielęgnujesz jego skórę po kąpieli. Dobrym rozwiązaniem okaże się oliwka lawendowa, której zapach wspomaga dobre zasypianie i odpręża.

Masaż antykolkowy – pogromca bólu brzuszka

Zanim sięgniesz po farmaceutyczne środki na kolki u dziecka, wypróbuj antykolkowy masaż. Wielu rodziców potwierdza jego skuteczność w zwalczaniu wzdęć i gazów. To także znakomity sposób na odprężenie dziecka przed snem.
Autor: Joanna Stanuch