Data modyfikacji:

Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny?

Z pewnością nieraz słyszałaś, że masaż w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. To nic innego, jak jeden z wielu mitów, który warto obalić. Odpowiednio przeprowadzony masaż to źródło świetnego samopoczucia przyszłej mamy oraz maluszka. Dowiedz się, jak należy go wykonywać.
masaż w ciąży
Większość przyszłych mam marzy o porządnym odprężeniu. Masaż często pojawia się na liście zabiegów zakazanych w stanie błogosławionym. Ile w tym prawdy? Okazuje się, że niewiele! Istnieją odmiany masaży, które są bezpieczne dla ciężarnych, a ich wykonywanie przynosi mnóstwo pozytywnych efektów.

Masaż w ciąży. Czy to dobry pomysł?

Odpowiemy krótko: oczywiście! Masaż to rewelacyjny zabieg, na który może pozwolić sobie większość ciężarnych. To również sposób na pozbycie się bóli, napięcia nerwowego i charakterystycznych obrzęków.

Każda mama wie, że okres ciąży nie jest usłany różami. Bóle kręgosłupa i stawów, opuchlizna oraz ogólnie pogorszone samopoczucie to dolegliwości, które dotykają wiele ciężarnych. Masaż przeprowadzony we właściwy sposób może zdziałać cuda i pozwolić zapomnieć o ciążowych kłopotach.

Masaż w ciąży – zalety

Dlaczego warto skusić się na masaż w ciąży? Oto przykładowe zalety:
  • to sposób na relaks i odprężenie, których często brakuje przyszłej mamie,
  • masaż redukuje obrzęki limfatyczne,
  • zmniejsza napięcie nerwowe,
  • wspomaga łagodzenie bóli stawów i głowy,
  • ułatwia zasypianie.
Dzięki wykonywaniu masażu w ciąży, mama może pozbyć się stresu i lęku, również tego związanego z nową rolą. Masaże uelastyczniają mięśnie, poprawiają krążenie oraz stan skóry. Ich wykonywanie może ustrzec cię przed problemami, takimi jak rozstępy.

Masaż w ciąży - przeciwwskazania

Nie każda z przyszłych mam powinna decydować się na masaż. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczamy:
  • powikłania ciążowe,
  • nadciśnienie,
  • zagrożenie poronieniem,
  • mdłości i złe samopoczucie.

Gdzie wykonać masaż?

Zanim zdecydujesz się na masaż w ciąży, odwiedź swojego lekarza prowadzącego i porozmawiaj z nim o ewentualnych przeciwwskazaniach. Lekarz powinien wyrazić zgodę na to, abyś korzystała z podobnych zabiegów. Wiele gabinetów masażu wymaga nawet, aby ciężarna stawiła się z pisemnym pozwoleniem lekarza na wykonanie zabiegu.

Masaż na ciężarnej powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę. Znajdź gabinet masażu, który wyróżnia się dobrymi opiniami i zapytaj o możliwość wykonywania zabiegu w ciąży.

Jak wygląda masaż w ciąży?

Masaże dla przyszłych mam zwykle obejmują okolice ramion, nóg oraz brzucha. To łagodne i relaksujące zabiegi, które nie niosą ze sobą żadnych negatywnych skutków. Wiele gabinetów oferuje również wykonywanie masażu pleców w ciąży, co jest sporą ulgą dla większości ciężarnych

Masaż dla przyszłej mamy od konwencjonalnego różni się przede wszystkim intensywnością. Jest subtelny, delikatny, wykonywany minimalnym nakładem siły.

Masaż u ciężarnej nie powinien trwać zbyt długo – maksymalny czas pojedynczego zabiegu to 60 minut. Do zabiegu wykorzystywane są produkty bezpieczne dla mamy i dziecka, w tym naturalne olejki roślinne.

Masaż w ciąży w domu

Ciążowy masaż w wersji podstawowej możesz wykonywać samodzielnie, nawet każdego dnia. Polega on na delikatnym rozcieraniu okolic nóg oraz brzucha, z użyciem pielęgnacyjnej oliwki lub oleju. Taki kilkuminutowy zabieg możesz wykonywać każdorazowo po kąpieli.

Masaż w ciąży: relaks dla przyszłej mamy

Jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem, a twoja ciąża nie jest zagrożona, nie rezygnuj z masażu w ciąży. Porozmawiaj o takiej możliwości ze swoim lekarzem prowadzącym i pozwól sobie na chwilę odprężenia!
Autorka: Joanna Stanuch