Data publikacji:

Maść majerankowa dla niemowląt

Maść jest stosowana od lat i jest bezpieczna dla niemowląt, jak i dla kobiet w ciąży. Dzięki zawartości olejku eterycznego, maść wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dlatego wykorzystywana jest pomocniczo w leczeniu otarć naskórka i zmniejszaniu jego łuszczenia się.
maść majerankowa dla niemowląt
Majeranek to roślina popularna na całym świecie, dla którego najczęściej znajdujemy zastosowania kulinarne. To tradycyjna przyprawa kuchni polskiej. Dodawany do dań z roślin strączkowych lub tłustych mięs nie tylko zachwyca intensywnym aromatem, ale także łagodzi dolegliwości gastryczne. Ziele majeranku zawiera duże ilości olejku eterycznego, który ma wszechstronne działanie. Charakterystyczny zapach majeranku jest nie tylko apetyczny, ale także dobroczynny. Warto wypróbować ten łatwo dostępny lek z apteki matki natury.

Zastosowanie maści majerankowej

Dzięki właściwościom ściągającym, poprawia drożność przewodów nosowych i powoduje znaczne zmniejszenie stanu zapalnego skóry i błony śluzowej nosa. Ponadto uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Maść majerankowa może być z powodzeniem stosowana przy uciążliwym katarze zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Jest najczęstszym i pierwszym wyborem mam, bo katar u niemowląt jest bardzo uciążliwy gdyż często powoduje problemy z oddychaniem. Przed zastosowaniem maści majerankowej należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż często preparaty te zalecane są dopiero u dzieci powyżej 1. lub nawet 3. roku życia.

Maść majerankowa ma bardzo dużo właściwości leczniczych, używana jest również przy oparzeniach, odmrożeniach, ale też warto posmarować nią miejsce po ukąszeniu owada. Według niektórych maść majerankowa może być stosowana na zmiany trądzikowe, przy hemoroidach w ciąży i nie tylko. Majeranek dzięki swym prozdrowotnym właściwościom wykazuje działanie wykrztuśne. Należy, zatem podkreślić, że majeranek sprawdzi się przede wszystkim przy kaszlu mokrym.

Majeranek nie tylko ułatwia usuwanie mokrej wydzieliny, ale również ułatwia oddychanie. Dodatkowo współczesne ziołolecznictwo zaleca stosowanie przyprawy również na zapalenie oskrzeli. Wówczas korzystne działanie wykazuje napar przygotowany z majeranku. Równie skuteczna może okazać się płukanka na gardło. Warto również wskazać, że majeranek polecany jest także na stany zapalne, szczególnie przy zapaleniu oskrzeli.

Maść majerankowa ratunkiem przy kolkach

Ma właściwości rozgrzewające, dlatego jest dobra na kolki. Majeranek jest ziołem o bardzo korzystnym wpływie również przy wszelkich dolegliwościach układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że maść majerankową można stosować wyłącznie zewnętrznie. Natomiast w leczeniu zaburzeń pokarmowych warto sięgnąć po majeranek w postaci naparu do picia.

Taką maść możemy zrobić sami w domu, przepis jest bardzo prosty: wystarczy wymieszać suszony majeranek z maścią ochronną z witaminą A w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną maść należy odstawić na minimum dwie godziny.
Autorka: Natalia Werbolewska