Data publikacji:

Mata do tańczenia dla dzieci: jaką matę do tańczenia wybrać?

Twojemu dziecku marzy się mata do tańczenia? W niniejszym artykule znajdziesz wiele podpowiedzi związanych z tym, jaką matę do tańca wybrać dla dziecka. Dowiesz się również, jak podłączyć matę do tańczenia pod telewizor oraz ile kosztują maty do tańczenia. Zapraszamy do lektury.

Polecamy: Wpływ muzyki na rozwój dziecka

mata do tańczenia

Czym jest mata do tańczenia?

Mata do tańczenia to interaktywna zabawka dla dzieci i dorosłych, którą umieszcza się na podłodze. Urządzenie łączy w sobie możliwość słuchania muzyki z aktywnością fizyczną. Jak działa mata do tańca? Wystarczy podłączyć zabawkę do telewizora lub komputera, przewodowo lub bezprzewodowo. Załączona do zestawu gra dostarczy wiele dobrej zabawy, ponieważ zadaniem gracza jest uderzanie w rytm muzyki w odpowiednie pola.

Dostępne są zarówno maty do tańczenia dla jednej osoby, jak i dwuosobowe, umożliwiające pełną emocji rywalizację. Szczególnie modne są modele takich marek jak Coil czy też Stepmania. Bardzo popularna jest także mata do tańczenia dla 4-latki marki Fisher-Price. Poza tańcem, w zestawie znalazły się także inne gry edukacyjne: uczące literek, cyfr, kształtów i kolorów.

Mata do tańca – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do tańczenia dla dziecka? Zabawka powinna być kompatybilna z różnymi urządzeniami – nie tylko ze smart TV, ale także np. z PC lub laptopem. Powinna również spełniać europejskie standardy bezpieczeństwa, co poznamy po tym, że posiada ona certyfikat CE.

Inne istotne cechy to:

  • duża baza piosenek – na rynku są dostępne maty do tańca wyposażone w nawet setki utworów różnych gatunków, od hip-hopu, przez rock’n’rolla, po piosenki z anime i teledyski;
  • łączność bezprzewodowa – mata do tańczenia pod telewizor może być podłączana przewodowo lub bezprzewodowo. Nowsze modele korzystają z Wi-Fi, dzięki czemu ich obsługa jest wygodna i bezproblemowa;
  • polska wersja językowa – małemu dziecku będzie łatwiej obsługiwać matę do tańca, jeśli załączona gra i menu będą w jego rodzimym języku;
  • więcej gier w zestawie – mata do tańczenia może bawić i uczyć. Na rynku są dostępne modele, które zostały wyposażone w dodatkowe gry, np. dotyczące liczenia lub nawet czytania.

Mata do tańczenia – jak podłączyć do telewizora?

W twoim domu wreszcie pojawiła się mata do tańczenia. Jak podłączyć do telewizora zabawkę? To zależy od modelu. Niektóre maty do tańczenia TV podpina się za pomocą wtyków chinch, inne korzystają z kabla HDMI. Tymczasem najnowsze modele są całkowicie bezprzewodowe – wykrywają one automatycznie sieć Wi-Fi w domu oraz urządzenie emitujące obraz i dźwięk (np. telewizor lub komputer). Po sparowaniu sprzętów wystarczy włożyć do laptopa/komputera płytkę DVD z grą i można zacząć zabawę. Oczywiście dostępne są także modele mat do tańczenia niewymagające do działania płyty z grą, uruchamia się ona automatycznie po podłączeniu do telewizora.

Ile kosztują maty do tańczenia?

Mata do tańczenia pod telewizor to wydatek rzędu od 100 do około 300 złotych, w zależności od funkcji zabawki i tego, czy jest ona przeznaczona dla jednej, czy dla dwóch osób. Wszelkie gry oraz kontrolery są już w zestawie, w cenie urządzenia. Kiedy jest dobry czas na to, aby do grona dziecięcych zabawek dołączyła mata do tańczenia dla dzieci? Trzy lata to odpowiedni wiek – maluchy w tym wieku są nad wyraz aktywne i potrafią się już bawić zabawkami interaktywnymi. Dla młodszego dziecka lepiej wybrać inną zabawkę muzyczną, np. mikrofon, drewniane pianinko lub cymbałki, a dopiero gdy pociecha podrośnie, podarować mu matę do tańca.

Autorka: Alicja Hudzik