Data publikacji:

Metoda krakowska – krok po kroku. Czym jest metoda krakowska?

Krakowska metoda czytania to nic innego jak czytanie sylabowe. Ten sposób nauki jest przez specjalistów uważany za najbardziej nowoczesną i skuteczną metodę, która może być stosowana już u dzieci rozpoczynających przedszkole. Został opracowany przede wszystkim jako wsparcie dla dzieci z problemami rozwojowymi, autyzmem czy zagrożonych dysleksją, ale może być z powodzeniem używany dla każdego dziecka. Metoda krakowska wprowadzana krok po kroku w formie zabawy daje szansę na szybkie opanowanie sztuki czytania. Jak zacząć naukę?
metoda krakowska krok po kroku

Od jakiego wieku wprowadzić czytanie metodą krakowską?

Kiedy zacząć naukę czytania metodą krakowską krok po kroku? Można ją rozpocząć już między 3. a 4. rokiem życia, niektórzy porywają się na to nawet wcześniej. Wszystko zależy jednak od gotowości i etapu rozwoju dziecka. Jeśli maluch nie będzie w stanie usiedzieć spokojnie nawet kilku minut, nauka będzie trudna i prawdopodobnie bezowocna. Podobnie będzie w sytuacji, gdy dziecko w ogóle nie jest zainteresowane tematem. Wiele zależy również od sposobu nauki – dobry nauczyciel jest w stanie przekuć ją w doskonałą zabawę i przyciągnąć uwagę dziecka.

Metoda krakowska – od czego zacząć?

Postanowiłeś uczyć dziecko czytać metodą krakowską i zastanawiasz się, od czego zacząć? Najlepiej od dowiedzenia się, na czym dokładnie ona polega. Metoda zakłada kilkuetapową naukę według schematu powtarzanie – rozumienie – nazywanie.
  • Powtarzanie. Najpierw rodzic lub nauczyciel odczytuje sylaby, następnie dziecko je powtarza. Na początku bardzo pomocna jest wizualizacja – pokazywanie układu ust podczas wymowy głosek lub wizualizacja ruchowa, np. uniesienie rąk przy nazywaniu głoski Y.
  • Rozumienie. Dorosły wskazuje sylabę, dziecko ją odczytuje. Jeśli ma problem z jakąś literą, pomocne będzie pokazanie układu ust lub ruchowej wizualizacji.
  • Nazywanie, czyli czytanie. Dziecko odczytuje dorosłemu poszczególne sylaby.
Dziecko, które uczy się mówić, powtarza najpierw sylaby, nie głoski, dlatego właśnie metoda ta opiera się na nauce odczytywania sylab. Cały proces ma odtwarzać naukę mówienia.
Od czego zacząć naukę metodą krakowską? Najlepiej od zakupu podręczników i zeszytów ćwiczeń. Można również ściągnąć dodatkowe materiały do zabawy z sylabami z internetu. Rodzic, który planuje uczyć własne dziecko, nie potrzebuje specjalnego szkolenia z metody krakowskiej. Ćwiczenia w PDF-ach, które znajdziesz na stronach internetowych, połączone z książkami w zupełności wystarczają.

Kocham Czytać” – książki do nauki metodą krakowską krok po kroku

Najlepsze efekty osiągniesz, łącząc książki do nauki metodą krakowską i materiały do druku, zeszyty ćwiczeń lub gry sylabowe, które umożliwiają naukę przez zabawę. Jakie książki do nauki metodą krakowską krok po kroku będą najlepsze? Szczególnie polecana jest seria „Kocham Czytać”, która została opracowana przez autorkę metody, Jagodę Cieszyńską.
Dla bardziej zaawansowanych małych czytelników powstały pakiety z dłuższymi tekstami, pozwalające na doskonalenie nauki metodą krakowską przez czytanie dłuższych tekstów: „Kocham Czytać. Jagoda i Janek podróżują po Polsce” oraz „Kocham Czytać. Podróże Jagody i Janka”.

Metoda krakowska krok po kroku

Podręczniki do nauki czytania metodą krakowską opierają się na kilku etapach, opracowanych przez pomysłodawczynię tego sposobu czytania.
  • Etap I – nauka samogłosek i wprowadzanie sylab otwartych.
  • Etap II – kolejne sylaby otwarte i pierwsze wyrazy.
  • Etap III – czytanie sylab zamkniętych (kończących się spółgłoską).
  • Etap IV – czytanie sylab otwartych i zamkniętych z trudniejszymi głoskami, np. Ł, oraz dwuznakami.
  • Etap V – czytanie tekstów i wprowadzanie spółgłosek miękkich oraz samogłosek nosowych.
Nauka czytania metodą krakowską wcale nie jest trudna. Postępując po kolei według instrukcji i podnosząc stopniowo poziom trudności, z łatwością nauczysz dziecko czytać.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym