Kiedy masz wrażenie, że przyszły ojciec Twojego dziecka nie cieszy się z Twojej ciąży, niepokoje z tym związane są naturalne. Masz prawo do lęku, poczucia odrzucenia, a nawet złości. W końcu maluch, który przyjdzie na świat, to Wasze wspólne dziecko, a wraz z nim pojawią się nie tylko powody do radości, ale też wspólne zadania i odpowiedzialność. Nic więc dziwnego, że budzą się w Tobie obawy, czy partner zaakceptuje i pokocha Wasze dziecko, czy będzie się cieszyć z jego narodzin, czy Was nie odrzuci.
Jednak w wielu wypadkach oschła reakcja mężczyzny na wieść o ciąży jego partnerki nie wynika ani z jego złej woli, ani z braku pozytywnych uczuć wobec kobiety i dziecka, które ma przyjść na świat. Mężczyźnie jest po prostu trudniej zaangażować się we wspólne przeżywanie ciąży od jej pierwszych tygodni - w końcu to w Twoim ciele zachodzą łatwo odczuwalne zmiany, które sprawiają, że od samego początku kochasz swoje dziecko i czujesz jego obecność. Mężczyzna w tym czasie skupi się raczej nad tym, by to Tobie niczego nie zabrakło - budowanie więzi z niewidocznym jeszcze maluchem może się mu wydawać nieco abstrakcyjne.
W związku z tym, jeśli czujesz, że Twój partner niewystarczająco angażuje się emocjonalnie, nie podejmuj pochopnych decyzji. Każdy mężczyzna przeżywa ciążę partnerki zgodnie ze swoimi uczuciami, przekonaniami i wartościami - a to nie zawsze pokrywa się z naszą kobiecą wizją ciąży. Zazwyczaj przyszli ojcowie zwracają baczną uwagę na zadania związane z tym wyjątkowym czasem, a jednocześnie nie pokazują tak wyraźnie swoich emocji. Na przykład, silnie zaangażują się w wyposażanie pokoju dziecięcego, ale niekoniecznie będzie ich wzruszać każda wizyta u ginekologa. I to naturalne.
Co w takim razie zrobić, jeśli brakuje Ci emocjonalnego zaangażowania ze strony partnera? Przede wszystkim, nie ukrywaj swoich obaw, niepokojów i oczekiwań. Jeśli brakuje Ci jakiegoś aspektu wspólnego przeżywania ciąży, to Twój partner musi o tym wiedzieć. Dziel się tym w sposób jasny i bezpośredni. Szczera rozmowa zawsze jest podstawą, która pozwoli Wam rozwiązać problemy. Mów wprost o tym, że brakuje Ci towarzystwa partnera podczas badania USG lub że chciałabyś, by wysłuchał Twoich obaw i przemyśleń związanych z ciążą. Jednocześnie nie zmuszaj go, by przeżywał nieswoje emocje - staraj się wykazać empatią i zaakceptuj to, że się różnicie.
Szeroki wybór literatury dotyczącej tematyki ciąży znajdziesz TUTAJ.