Data modyfikacji:

Nauka kolorów dla 2-latka: polecane gry i zabawy

Dziecko powinno sprawnie rozpoznawać kolory jeszcze zanim pójdzie do szkoły. To bardzo ważny element procesu kształtowania jego kreatywności. Pamiętaj, że to właśnie na tobie, jako rodzicu, spoczywa zadanie przygotowania nauki kolorów dla 2-latka. Oczywiście, najlepsza będzie ta poprzez znakomitą zabawę. Dowiedz się, jak uczyć dziecko kolorów!
Zabawa z dzieckiem

Jak niemowlę widzi świat?

Czy zastanawiałeś się, dlaczego właściwie musimy uczyć się rozpoznawać kolory? Odpowiedzi należy szukać w naturalnych uwarunkowaniach ludzkiego wzroku. Okazuje się, że noworodek przychodzi na świat, nie rozpoznając większości barw! Maluch zwraca uwagę jedynie na te bardzo kontrastujące ze sobą, szczególne na czerń, biel oraz czerwień.
Dopiero później, bo w okolicach 2. roku życia, dziecko zaczyna rozpoznawać więcej kolorów. Nieprzypadkowo czas ten związany jest z intensywnym rozwojem mowy malucha. Jeśli twój 2-latek jeszcze nie mówi, nauka kolorów będzie bardzo utrudniona i należy z nią po prostu poczekać.

Sprawnie komunikujące się dziecko jest już gotowe do zapoznania się z kolorami, które go otaczają. Dowiedz się, jak przeprowadzić naukę kolorów dla 2-latka, aby szybko zdobył umiejętność opisywania tego, co go otacza.

Jak nauczyć dziecko kolorów? Barwne książeczki

Pierwszą metodą zapoznawania dziecka z kolorami jest wspólne czytanie specjalnych książeczek. Taką pomocą można posiłkować się nawet w przypadku najmłodszych niemowląt! Książeczki w kolorze czarno-białym z czerwonymi elementami doskonale wyostrzają wzrok kilkumiesięcznych dzieci.
Starszym maluchom warto zaproponować książeczki wykorzystujące więcej barw – w tym zwłaszcza niebieską, zieloną, żółtą. Podczas wspólnej lektury wyraźnie wskazuj poszczególne elementy i mów dziecku, jakiego są koloru. W ten sposób maluch szybko zrozumie, że słońce zawsze jest żółte, a trawa zielona.

Rysowanie i kolorowanki do nauki kolorów

Jak nauczyć dziecko kolorów? Nie ma lepszego sposobu niż rysowanie! Nie jest tajemnicą, że 2-latki bardzo chętnie tworzą swoje pierwsze dzieła. Towarzysz swojemu dziecku podczas rysowania i zwracaj uwagę na to, jakich kolorów są kredki oraz jakie barwy należy stosować w przypadku konkretnych elementów. Właśnie w ten sposób dzieci szybko uczą się, że włosy mamy są czarne, a niebo niebieskie.
Kolorowanki dla 2-latków to świetny sposób na naukę kolorów, ponieważ z góry podpowiadają dzieciom, po jaką kredkę należy sięgnąć. Gdy zadaniem brzdąca będzie pokolorowanie drzewa, maluch po krótkiej nauce zapamięta, że powinien wybrać kredki zieloną i brązową.

Zabawki do nauki kolorów

Kolejnym sposobem na zapoznawanie dziecka z kolorami są specjalne zabawki i gry, w których maluch musi posortować poszczególne elementy w konkretnych barwach. To znakomite ćwiczenie dla jego wzroku i spostrzegawczości. Wykorzystaj prostą układankę w postaci piramid z krążków lub dysków.

Kolorowe klocki – nauka kolorów dla 2-latka

Nie zapominaj o potencjale ulubionej dziecięcej zabawki, czyli klocków. Prosty zestaw złożony z różnokolorowych bryłek świetnie sprawdzi się podczas nauki kolorów. Zaplanuj dla swojego dziecka zabawę, w której będzie musiało ułożyć kilka budowli w różnych kolorach. Na sam koniec wyraźnie podkreśl, jakiego koloru są poszczególne konstrukcje.

Jak nauczyć dziecko kolorów? Dobra zabawa to podstawa

Jak widzisz, nauka kolorów dla 2-latka może odbywać się na zasadzie znakomitej zabawy. Zachęcaj do niej malucha często, a szybko nauczy się rozpoznawać poszczególne barwy.
Autorka: Joanna Stanuch