Data publikacji:

Interaktywny nocnik grający. Pomoc w nauce korzystania z nocnika

Trening czystości to dość trudna sprawa – wie o tym doskonale każdy, kto próbował kiedyś przekonać małe dziecko do załatwiania swoich potrzeb w konkretnym miejscu. Jeśli jednak sięgniesz po atrakcyjny dla dziecka nocnik grający i sprawisz, że nauka czystości stanie się zabawą, wszystko z pewnością stanie się łatwiejsze.

nocniki interaktywne

Jak działa grający nocnik?

Nocniki grające mają dwa zadania. Po pierwsze, mają pomóc dziecku pokonać strach przed czymś zupełnie nowym – a tym jest dla malucha załatwianie swoich potrzeb nie w pieluszkę czy majtki, ale właśnie do nocnika. Po drugie, nocnik interaktywny ma nagradzać dziecko za sukcesy – dzięki czemu zwiększa się jego motywacja. Nocniki tego typu możemy podzielić na dwie kategorie:
 1. Nocniki z pozytywką

 2. To dość tanie modele. Ich jedyna „ekstra funkcja” to włączanie wesołej muzyki wtedy, kiedy dziecko załatwi swoją potrzebę. Takie działanie nocnika jest możliwe dzięki specjalnym czujnikom – na przykład czujnikowi wilgotności albo ciężaru. Krótko mówiąc, kiedy malcowi uda się załatwić podczas siedzenia na nocniczku, rozlega się radosna melodyjka – czyli nagroda.

 3. Nocniki imitujące prawdziwe toalety

 4.  Druga kategoria – nieco droższe modele, to nocniki, które „udają” prawdziwe toalety, będąc przy tym oczywiście atrakcyjne wizualnie. Takie egzemplarze mają specjalne spłuczki, które „klikają” przy naciśnięciu, po czym rozlega się odgłos „spuszczanej wody”. Oczywiście jeśli dziecku uda się załatwić potrzebę do nocnika, rozlega się wesoła melodia.

Na co zwrócić uwagę, kupując nocnik grający?

Kupując grający nocnik, zwróć uwagę na kilka bardzo istotnych jego cech:
 • Odpowiednia szerokość siedziska
Nocnik powinien być tak szeroki, aby dziecko siedząc na nim, czuło się komfortowo – ale na tyle wąski, aby nie miało wrażenia, że do niego wpada.
 • Ergonomiczny kształt
Czas spędzony na nocniku może się trochę przedłużyć, dlatego dobrze byłoby, aby dany model miał ergonomiczny kształt.
 • Mocny plastik
Nocnik – grający lub zwykły, powinien być wykonany z dobrego, mocnego plastiku – zwłaszcza jeśli jest na małych nóżkach. Pękniecie może sprawić, że dziecko bardzo się wystraszy i zniechęci.
 • Antypoślizgowe nóżki
 • Grafika w technologii IML
Grafika naniesiona w technologii IML jest bardzo odporna na mycie czy pocieranie, dlatego będzie cieszyć oko przez wiele miesięcy.
 • Wyjmowany wkład
Opróżnianie dużego nocnika może być dość problematyczne, dlatego najlepsze modele mają wyjmowaną część, do której trafiają nieczystości. Ułatwia to zarówno ich wyrzucenie, jak i umycie naczynia.
 • Certyfikat
Nie zapominaj o bezpieczeństwie. Każdy nocnik – grający czy też nie, powinien mieć certyfikat CE oraz np. TÜV Rheinland.

Nocnik grający – jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki model nocnika wybrać? Oto kilka modeli, które cieszą się dużym zainteresowaniem i świetnymi opiniami.

Tega nocnik grający krzesełko z pozytywką

Firma Tega od lat produkuje akcesoria dla dzieci i cieszy się dużym zaufaniem rodziców. Ten nocnik grający kosztuje niewiele, wygląda świetnie (istnieje możliwość wyboru spośród różnych kolorów), a do tego ma wyjmowany wkład i klapkę, która imituje klapę od prawdziwego sedesu.

Warto też podkreślić, że model wykonany jest z wysokiej jakości plastiku i ma między innymi certyfikat jakości TÜV Rheinland. Kiedy dziecku uda się załatwić swoją potrzebę, nocnik zaczyna emitować nienachalną, łagodną, a jednocześnie wesołą muzyczkę.

Tega nocnik grający Eco z pozytywką

Kolejna propozycja od marki Tega. Ten grający nocnik ma już bardziej klasyczny kształt, nie ma też wyjmowanego zbiornika ani klapki – zaletą jest natomiast niższa cena. Ergonomiczny kształt zapewni maluchowi maksymalną wygodę nawet podczas długich „posiedzeń”, a wesoła melodyjka – rozlegająca się dzięki czujnikowi wilgoci, będzie stanowiła cenną, motywującą do dalszych sukcesów nagrodę. Nocnik występuje w różnych kolorach i ozdobiony jest przykuwającymi wzrok rysunkami.

Fisher Price nocnik grający

To już model z innej półki – nocnik grający, który naśladuje prawdziwą toaletę! Szczególnie ucieszy dzieci, które bardzo chcą już być „duże”. Jego największe zalety to:
 • świetne efekty dźwiękowe (nocniczek wydaje dźwięk spłukiwania wody po naciśnięciu „spłuczki”, mówi też „dzień dobry” oraz „papa” – wszystko po polsku),
 • zamykana klapa,
 • wygodne siedzisko z rączkami, które zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa,
 • wyjmowany wkład, dzięki któremu czyszczenie nocnika jest bardzo proste,
 • rączka na papier toaletowy.
Co bardzo ważne, ten nocnik grający będzie służył przez kilka lat. Wszystko dlatego, że w dowolnym momencie – jednym, prostym ruchem, można wyjąć z niego deskę, która będzie stanowiła nakładkę na prawdziwy sedes.

Bieco grający nocnik

To grający nocnik o bardzo klasycznym wyglądzie, ozdobiony grafiką małej kaczuszki. Nocnik ma ergonomiczny kształt i ochronę przed strumieniem moczu (dla chłopca). Kiedy do środka trafia ciecz, nocnik „nagradza” dziecko wesołą melodyjką. Na uwagę zasługuje wysoka jakość plastiku, z którego został wykonany ten model. Niestety, nocnik nie ma wyjmowanego wkładu.

Grający nocnik – hit czy kit?

Szukając grającego nocnika, możesz spotkać się z opiniami, że tego typu modele służą dzieciom głównie do zabawy – to samo jednak tyczy się zwykłych nocników. Jeśli nocnik interaktywny i nauka nie przynoszą spodziewanych rezultatów, to przede wszystkim dlatego, że dziecko nie jest jeszcze gotowe do nauki czystości. Warto w takiej sytuacji po prostu dać maluchowi jeszcze trochę czasu i wrócić do „lekcji” na przykład po dwóch tygodniach przerwy.