Koronawirus u noworodka - co robić?
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń COVID-19 u noworodka, należy zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym, stacji sanitarno-epidemiologicznej lub telefonicznie do lekarza POZ w celu otrzymania skierowania na test wykonany metodą RT-PCR. Materiałem do badania jest wymaz pobrany z nosogardzieli, lub gardła a następnie nosa. W przypadku, kiedy doszło do kontaktu osoby chorej (matki, personelu medycznego) z noworodkiem w chwili urodzenia, zaleca się wykonanie testu już po 24 godzinach.
Pozytywny wynik na koronawirusa oznacza konieczność izolacji dziecka od pozostałych członków rodziny posiadających negatywny wynik testu. Noworodek powinien być pod opieką neonatologa, który w przypadku nasilenia objawów może zastosować leczenie objawowe obniżające gorączkę oraz zapobiegające odwodnieniu. Zarówno w przypadku noworodków, jak i wcześniaków zaleca się nie tylko obserwację wydolności oddechowej, ale także pracy układu sercowo-naczyniowego oraz pokarmowego (RTG lub USG brzucha i płuc, oznaczenie morfologii krwi, CRP, enzymów wątrobowych
Jak zatem podsumować obecną wiedzę dotyczącą noworodków oraz infekcji koronawirusem? Przede wszystkim należy zachować spokój. Według obecnej wiedzy, zarażenie dziecka w trakcie ciąży jest niemalże niemożliwe, podczas porodu mamy chorujące na COVID-19 powinny stosować się do zaleceń lekarzy, którzy podejmą decyzję jaka forma porodu będzie najbardziej optymalna dla zdrowia malucha. Po porodzie zarówno chora jak i potencjalnie zdrowa mama powinna przestrzegać zasad reżimu sanitarnego - stosować maski zakrywające twarz i usta, możliwie jak najczęściej myć i dezynfekować ręce, ograniczyć kontakty noworodka do członków najbliższej rodziny. W przypadku dostrzeżenia niepokojących objawów należy zgłosić się do wspomnianych wyżej placówek, z dużym prawdopodobieństwem choroba będzie miała łagodny przebieg, jednak dziecko powinno pozostać pod okiem specjalistów. Należy pamiętać, że stosowanie się do ustalonych w Polsce rekomendacji znacznie niweluje ryzyko transmisji wirusa. Warto także, aktualizować swoją wiedzę na bieżąco, bowiem wciąż trwają liczne badania nad infekcją SARS-CoV-2 u dzieci.