Data publikacji:

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej? Jak je rozpoznać?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to taka, która rozwija się poza macicą – czyli w jajowodzie (ponad 80% przypadków), jajniku czy szyjce macicy. Stan ten może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych (np. do krwotoku), a nawet zagrozić życiu kobiety. Przeczytaj, jakie są objawy ciąży pozamacicznej i kiedy bezzwłocznie należy udać się do lekarza.

objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej

W prawidłowo przebiegającej ciąży zapłodniona w jajowodzie komórka jajowa przedostaje się do macicy, gdzie zagnieżdża się w jednej ze ścianek. U około 1,5% do 2% kobiet proces ten niestety przebiega inaczej – zapłodniona komórka zagnieżdża się już w jajowodzie, a czasem nawet w jajniku czy szyjce macicy.

Początkowo kobieta odczuwa lub zauważa symptomy „zwykłej” ciąży – bóle w podbrzuszu, obrzmienie i tkliwość piersi oraz zanik miesiączki. Z czasem jednak pojawiają się objawy ciąży pozamacicznej – wskazujące na nieprawidłowości.

Zanim dojdziemy do opisu objawów, warto wyjaśnić, dlaczego w ogóle komórka nie dociera do macicy. Zazwyczaj przyczyną jest wada budowy układu rozrodczego. Ciąża pozamaciczna w szczególności zagraża kobietom, które mają zmiany w obrębie jajowodów (wywołane np. endometriozą), u których macica lub jajowód są nieprawidłowo zbudowane albo u których na skutek zapalenia przydatków powstały zrosty.

Wszystko to powoduje, że droga zapłodnionego jajeczka do macicy jest utrudniona, a czasami nawet niemożliwa do pokonania.
Warto wiedzieć również, że ryzyko ciąży pozamacicznej rośnie w przypadku, gdy dana kobieta ma za sobą operacje w okolicy jajowodów, choruje na endometriozę, była już kiedyś w ciąży ektopowej (w tym wypadku ryzyko kolejnej wynosi aż 15%), ma więcej niż 35 lat albo przechodzi zakażenie chlamydiozą.

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy pojawiają się objawy ciąży pozamacicznej. Otóż zazwyczaj są one widoczne po około 4 tygodniach od zapłodnienia, czyli w 6. tygodniu ciąży (ciąża liczona jest od pierwszego dnia miesiączki, a nie od faktycznego dnia zapłodnienia). Mogą jednak pojawić się również później, na przykład w 8. albo 9. tygodniu.

Objawy te to przede wszystkim:
  • Dolegliwości bólowe
Niestety, pierwsze objawy ciąży pozamacicznej to przede wszystkim ból. Ból może być silniejszy lub słabszy – wszystko w zależności od tego, jak bardzo rozwinęła się ciąża i do jakich komplikacji już doszło. Ból może występować nie tylko w podbrzuszu, ale także i w ramionach. W tym drugim przypadku oznacza to zazwyczaj już pęknięcie jajowodu i podrażnianie przepony przez krew.
  • Krwawienie z dróg rodnych
Niepokoić może zarówno delikatne plamienie, jak i solidne krwawienie. W obu przypadkach należy pilnie skontaktować się z lekarzem.
  • Bóle przydatków
W niektórych przypadkach kobieta odczuwa ból po prawej lub lewej stronie podbrzusza (w miejscu tzw. przydatków). Czasami można nawet wyczuć zgrubienie.
  • Bóle głowy, złe samopoczucie, omdlenia
Im dłużej kobieta jest w ciąży ektopowej, tym gorsze jest jej samopoczucie. Objawy ciąży pozamacicznej, które mogą świadczyć o stanie zagrożenia i które powinny skłonić do udania się na oddział ratunkowy, to ogólne fatalne samopoczucie, bóle głowy, omdlenie, bóle brzucha i krwawienie.

Objawy ciąży pozamacicznej – HCG

Jednym z wyznaczników dobrze rozwijającej się ciąży jest prawidłowy przyrost gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG) – hormonu, który pojawia się w organizmie po zapłodnieniu. Jeśli beta HCG spada, oznacza to, że w organizmie danej kobiety dzieje się coś nieprawidłowego.

Nie działa to jednak „w drugą stronę” – sam fakt, że beta HCG przyrasta, nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Aż w 68% przypadkach ciąż pozamacicznych nie odnotowuje się nieprawidłowości w tym zakresie. Dlatego właśnie poza badaniami krwi niezbędna jest konsultacja lekarska oraz badanie USG.
Autor: Robert Wojtaś