Data modyfikacji:

Objawy ząbkowania u niemowląt

Pojawienie się pierwszego ząbka u malucha to moment, który rozczula niejednego z rodziców. To zapowiedź sporych zmian w diecie dziecka, ale także wielu chwil dyskomfortu oraz bólu. Co ciekawe, objawy ząbkowania pojawiają się sporo przed tym, gdy pierwsze zęby zagoszczą w buzi brzdąca. Jak je rozpoznać i co zrobić, by ząbkowanie było dla dziecka jak najmniej bolesne?

objawy ząbkowania

Pora na ząbkowanie – kiedy się jej spodziewać?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy następuje idealny moment na ząbkowanie u niemowlaka. Podobnie jak w przypadku wielu innych „osiągnięć” maluszka, jest ono kwestią indywidualną – pierwsze ząbki u jednych dzieci pojawiają się wcześniej, a u innych później. Ząbkowanie może rozpocząć się w 5. miesiącu życia dziecka, bądź równie dobrze w okolicach 1. urodzin.

Jeśli twój maluch nadal nie ma ani jednego ząbka, nie musisz się tym przejmować – rozwój zębów u każdego dziecka przyjmuje własne tempo. Jeśli do 1. roku życia nie pojawi się żaden ząb ani nawet objawy ząbkowania, na wszelki wypadek możesz skonsultować się z pediatrą. Kiedy ząbkowanie powinno się zakończyć? Z reguły proces ten trwa do 3. roku życia maluszka.

Sprawdź również, co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów.

Niemowlęce ząbkowanie – objawy

Mogłoby się wydawać, że objawy ząbkowania są bardzo łatwe do zauważenia. Niestety ilość symptomów zwiastujących nadchodzenie pierwszych ząbków jest tak spora, że mało doświadczeni rodzice mogą w ogóle ich nie kojarzyć z ząbkowaniem. Istnieje jednak kilka typowych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że pierwsze zęby są już blisko.

  • Najpopularniejszym objawem ząbkowania u niemowląt jest bardzo intensywne ślinienie się. Jeśli twoje dziecko bez przerwy ma mokrą buzię i ubranka, możesz podejrzewać, że lada moment ujrzysz jego pierwszy ząbek.
  • Dziecko wkłada do ust co popadnie, gryzie zabawki, własne rączki i ciebie? To najpewniej oznacza, że ząbkowanie się zaczyna. Zęby, które jeszcze nie przebiły dziąseł drażnią je i sprawiają, że intensywnie swędzą. Maluch instynktownie próbuje się po nich podrapać gryząc różne przedmioty.
  • Zwróć uwagę na dziąsła dziecka. Jeśli są rozpulchnione i przekrwione, może świadczyć to o rozpoczynającym się ząbkowaniu.
  • Kolejnym typowym objawem ząbkowania u dzieci jest gorączka do 38 stopni Celsjusza. Temperatura powinna spaść zaraz po pojawieniu się zęba.
  • Ząbkujące maluszki są marudne, gorzej śpią, częściej płaczą. To zupełnie normalne – ząbkowanie u niemowląt to bolesny proces!

Ząbkowaniu nieraz towarzyszą zaskakujące objawy, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z zębami. Ząbkujące dzieci mogą mieć katar, kaszel, wysypki w okolicach ust. Maluszek spodziewający się zęba może również… ciągnąć się za uszy. Wszystko dlatego, że ból z dziąseł promieniuje właśnie do tych okolic.

Ząbkowanie u niemowlaka – jak ulżyć mu w bólu?

Objawy ząbkowania są trudne tak dla malucha, jak i dla jego rodziców. Nieprzespane noce, marudzenie i brak apetytu u brzdąca mogą rozregulować rytm dnia w każdym domu. Co możesz zrobić, by twoje dziecko przeszło ząbkowanie choć trochę łagodniej?

Dolegliwości bólowe będą mniejsze, gdy dasz dziecku do ssania schłodzony gryzak wypełniony specjalnym żelem. To stara i niezawodna metoda na ząbkowanie u niemowląt.

Dziąsła dziecka możesz masować za pomocą specjalnych maści na ząbkowanie, które koją ból.

Podczas gdy objawy ząbkowania są bardzo dokuczliwe i towarzyszy im wzrost temperatury, podaj dziecku lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Ząbkowanie u niemowląt to czas trudny zarówno dla nich, jak ich rodziców. Aby przebiegło choć trochę łagodniej, należy bacznie wypatrywać objawów ząbkowania i przygotować się na pomoc maluszkowi w dolegliwościach bólowych.

Autorka: Joanna Stanuch