Data publikacji:

Odparzenie pupy u niemowlaka. Przyczyny, zapobieganie i leczenie

Skóra malutkiego dziecka jest bardzo delikatna – dlatego mimo troskliwej pielęgnacji ze strony rodziców, może czasem pojawić się u niego odparzenie w okolicy pupy. To pozornie błaha dolegliwość, jednak ze względu na to, że niemowlę odczuwa ból, a zmiana szybko może przeistoczyć się w stan zapalny, należy szybko się z nią uporać. Przeczytaj, jak powstają odparzenia pieluszkowe i w jaki sposób się ich pozbyć.

odparzenia u niemowlaków

Odparzenie pupy u niemowlaka – przyczyny

Odparzenie pupy u niemowlaka to zazwyczaj efekt nieprawidłowej pielęgnacji. Nie dręcz się jednak myślami, że jesteś złym rodzicem – tak naprawdę wystarczy bowiem drobne niedopilnowanie sprawy albo pośpiech, by na delikatnej skórze dziecka natychmiast pojawiły się zmiany. W szczególności dzieje się tak, gdy:
 • Pieluszka dziecka jest zbyt rzadko zmieniana
Każdemu zdarza się wydłużyć spacer z maluszkiem czy nie zauważyć, że pieluszka zrobiła się już bardzo ciężka od moczu. Niestety, ceną za taką chwilę nieuwagi są zazwyczaj właśnie odparzenia pieluszkowe. Warto przy tym zaznaczyć, że to nie mocz, a kał (zwłaszcza rzadki, o kwaśnym pH) powoduje najmocniejsze podrażnienia.
 • Niewłaściwe pranie dziecięcych pieluszek
Jeśli rodzice używają pieluch wielorazowych, przyczyną odparzeń u dziecka może być stosowanie nieodpowiedniego proszku do prania albo niedokładne wypłukiwanie go z materiału. W takim przypadku błyskawicznie podrażni on skórę niemowlęcia – proszki i płyny to zazwyczaj dość „agresywne” preparaty czyszczące.
 • Zbyt duże ilości kremu lub zasypki
Czy odparzenie pupy u niemowlaka może wynikać z nadmiernej troski? Niestety tak. Powszechnym błędem popełnianym przez rodziców jest aplikowanie na skórę dziecka zbyt dużych ilości kremu zapobiegającego odparzeniom. Wówczas nadmiar tego kosmetyku zostaje wchłonięty przez pieluszkę, co sprawia, że traci ona swoje właściwości absorpcyjne. Kiedy więc dziecko odda mocz lub stolec, substancje te nie zostaną już wchłonięte przez pieluszkę i będą działały bezpośrednio na skórę.
Osobnym problemem są zasypki. Jeśli rodzice stosują ich za dużo, te zaczynają się rolować i gromadzić w fałdach skóry. Efekt? Bolesne odparzenie pupy u niemowlaka. Obecnie zarówno lekarze, jak i położne zazwyczaj zalecają rezygnację z zasypek na rzecz delikatnych kremów pielęgnujących.
 • Używanie nieodpowiednich kosmetyków
Zazwyczaj chodzi o krem na odparzenia, który nie powinien być stosowany profilaktycznie. Tego typu preparaty wysuszają skórę, co także nie działa na jej korzyść.
 • Niewłaściwa higiena
Jedną z częstszych przyczyn odparzeń jest także niewłaściwa pielęgnacja, a precyzując – niedokładne czyszczenie wszelkich fałdek skóry. To zazwyczaj efekt pośpiechu.
 • Brak wietrzenia skóry
Pupa dziecka przez całą dobę przykryta jest szczelną pieluszką oraz kilkoma warstwami ubrań, przez co do skóry nie dociera świeże powietrze. Jeśli malec nie ma możliwości poleżenia sobie z gołą pupą na kocu czy podkładzie, efektem tego zaniedbania mogą być właśnie odparzenia pieluszkowe.
 • Zmiany pH stolca
Zmiany pH stolca na bardziej kwaśny, a zarazem szkodliwy dla skóry, to efekt podania szczepionki, wyżynania się ząbków czy np. zmiany mleka modyfikowanego. W takich okolicznościach należy bardzo szybko zmieniać pieluszkę, ale nieświadomi rodzice często tego nie robią.

Uwaga! Warto pamiętać, że częste odparzenia pieluszkowe mogą mieć związek ze stanami chorobowymi, np. z atopowym zapaleniem skóry albo infekcją grzybiczą. Jeśli więc problem ciągle powraca, dobrze byłoby skontaktować się z pediatrą.

Odparzenie pieluszkowe – domowe sposoby

Jeśli odparzenia u niemowlaka są jeszcze w początkowej fazie, tj. skóra jest tylko zaczerwieniona i lekko błyszcząca, można spróbować domowych metod leczenia. Są to:
 • Zmiana sposobu przemywania pupy dziecka
Na czas leczenia zrezygnuj z chusteczek do pielęgnacji pupy. Zastąp je moczonymi w wodzie albo najlepiej w wywarze z rumianku ręcznikami papierowymi. Po przemyciu pupy dokładnie wysusz skórę.
 • Zwiększ częstotliwość wietrzenia skóry
Na tego typu zmiany o łagodnym nasileniu najlepiej działa zwykłe, świeże powietrze. Pozwól więc maluszkowi częściej leżeć bez pieluszki, nawet kilka razy dziennie po kilkanaście minut.
 • Zastosuj krem na odparzenia u dzieci
Krem na odparzenia dla dzieci świetnie się sprawdzi, o ile tylko nie będzie stosowany w nadmiarze (nakładaj cienką, niewidoczną warstwę). Wybierz taki z cynkiem i łagodzącym skórę panthenolem.
 • Często zmieniaj dziecku pieluszkę
Regularnie zmieniaj dziecku pieluszkę – nie dopuszczaj, aby była ciężka od moczu lub aby kał zdążył niemal przyschnąć przy skórze. Pamiętaj, żeby sprawdzać zawartość pieluszki nie tylko dotykiem, ale aby również zerknąć do środka.

Uwaga! Jeśli rumień się nasila, a zmiany na skórze dziecka zaczynają się łuszczyć lub po prostu wyglądać gorzej, koniecznie udaj się do lekarza. Może się okazać, że problemem jest już pieluszkowe zapalenie skóry i niezbędna jest specjalistyczna maść na odparzenia dla niemowląt.

Odparzenia u niemowlaka – profilaktyka

Profilaktyka odparzeń u dzieci jest bardzo prosta i polega tylko i wyłącznie na starannej, dokładnej pielęgnacji:
 • często zmieniaj pieluszkę i zawsze miej przy sobie kilka świeżych sztuk,
 • codziennie kąp dziecko, pamiętając o dokładnym umyciu wszelkich fałdek,
 • nakładaj kosmetyki pielęgnacyjne, a nie leczące (i pamiętaj o umiarze),
 • jak najczęściej wietrz skórę malca,
 • unikaj perfumowanych chusteczek do przemywania pupy,
 • stosuj specjalistyczne środki do prania dziecięcych ubranek.