Data modyfikacji:

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Pokarm matki to najlepsze, co możesz zaoferować swojemu dziecku. WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią co najmniej do 6. miesiąca życia malucha. Niestety w wielu przypadkach nie jest to możliwe i młoda mama musi wcześniej zakończyć podawanie mleka. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią łagodnie i bez stresu dla obydwu stron?

jak odstawić dziecko od karmienia piersią

Karmienie piersią – korzyści dla mamy i dziecka

Można śmiało stwierdzić, że natura nie opracowała lepszego pożywienia dla dziecka niż mleko matki. Zawiera ono wszystkie składniki niezbędne dziecku do prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Jest również bardzo cennym uzupełnieniem diety stałej, na którą maluch przechodzi w okolicach 6. miesiąca.

Każda z mam doskonale wie, że karmienie piersią to nie tylko zaspokajanie podstawowej potrzeby fizjologicznej. To cudowny sposób budowania więzi, a także metoda uspokajania nerwowego dziecka. Karmienie wiąże się z wielkimi emocjami, które dotyczą obydwu stron. Pewnie dlatego tak wiele kobiet ma problem z tym, jak odstawić dziecko od karmienia piersią – pożegnanie z tym rytuałem bywa stresujące zarówno dla mamy, jak i niemowlaka.

Sprawdź również, co powinnaś wiedzieć o prawidłowym karmieniu piersią.

Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Nie istnieje górna granica określająca, kiedy powinnaś przestać karmić piersią swoje dziecko. WHO oraz inne organizacje zdrowotne podkreślają, że maluch powinien być odżywiany wyłącznie mlekiem matki do ukończenia 6. miesiąca życia. Z reguły w tym czasie rodzice rozpoczynają podawanie innych posiłków, a także zapoznawanie dziecka z produktami stałymi.

Nie oznacza to jednak, że w diecie bobasa powinno zabraknąć matczynego mleka – wciąż stanowi ono bardzo cenne źródło składników odżywczych. Mleko matki warto serwować dziecku nawet do 2. roku życia.

Ciekawostką jest to, że według antropologów, nasi przodkowie karmili swoje niemowlęta kobiecym mlekiem znacznie dłużej. Podobno wśród ludzi prehistorycznych powszechne było karmienie mlekiem nawet do 7. roku życia!

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią naturalnie?

Mleczna przygoda prędzej czy później musi dobiec końca. Niejedna z kobiet zastanawia się, jaki moment jest najbardziej odpowiedni na odstawienie dziecka od piersi. Odpowiedź jest prosta – decydujesz o tym wyłącznie ty oraz twoja pociecha.

Jeśli chcesz karmić piersią jak najdłużej i nie zachodzą ku temu przeciwwskazania, a twoje dziecko chętnie pije pokarm, postaw na naturalny obrót spraw. Na początku proponuj dziecku tylko jedno karmienie dziennie. Kolejne odbywajcie tylko wtedy, gdy maluch sam poprosi o pierś.

Dziecko prawdopodobnie prędzej czy później samo straci zainteresowanie mlekiem, dając ci do zrozumienia, że pora na zakończenie karmienia piersią. Pamiętaj jednak, że gdy maluch skończy pół roku, twoje mleko może być jedynie pokarmem uzupełniającym jego dietę. Wraz z intensywnym wzrostem, dziecko wymaga więcej składników, których mleko matki mu nie zapewni – mowa m.in. o witaminie D oraz witaminach z grupy B.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią – nagłe przypadki

Wcale nierzadko zdarza się, że mama jest zmuszona zakończyć karmienie piersią z przyczyn niezależnych od siebie. Niektóre choroby, zażywanie leków lub zapalenie sutków mogą spowodować, że przystawianie malucha do piersi z dnia na dzień przestanie być możliwe.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą gotowe mieszanki mleczne. Wbrew niektórym krytycznym opiniom należy pamiętać, że nowoczesne mleko modyfikowane swoim składem bardzo przypomina mleko matki i tak samo jak ono dostarczy maluszkowi ważnych dla zdrowia składników. Mieszanki, takie jak NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O zawierają naturalne oligosaharydy mleka kobiecego, cenne kultury bakterii oraz zdrowe kwasy tłuszczowe.

Nagłe odstawienie dziecka od piersi może być o wiele trudniejsze ze względów emocjonalnych. Czas karmienia kojarzy się dziecku z bliskością i ukojeniem, dlatego powinnaś zadbać o to, by w okresie odchodzenia od laktacji mu tego nie zabrakło. Niech karmienie butelką wciąż wiąże się z czułym przytulaniem.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią po roku?

Inne metody można zastosować w odzwyczajaniu od piersi dziecka, które na co dzień spożywa już inne produkty spożywcze. Roczny maluch jest na początku swojej drogi z poznawaniem warzyw, owoców, produktów nabiałowych oraz mięsnych, dlatego wykorzystaj jego ciekawość w trakcie odstawiania od piersi.

Zadbaj, aby posiłki serwowane dziecku były nie tylko smaczne, ale także atrakcyjne wizualnie. Przydatne mogą okazać się kolorowe dziecięce sztućce. Aby maluch był bardziej chętny do jedzenia nowych rzeczy, jedz razem z nim – dzielenie się posiłkiem wzmocni poczucie więzi.

Dziecko po 1. roku życia wciąż może korzystać z mlecznych mieszanek – gdy bobas da ci do zrozumienia, że ma ochotę na mleko, zaproponuj mu je w jego własnym kubeczku lub butelce.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki?

Niestety, odstawiany od piersi maluch często się buntuje i ani myśli o zastąpieniu jej butelką. Co zrobić w takiej sytuacji? 

  • Spróbuj zaangażować do karmienia inne osoby - np. tatę dziecka - które nie kojarzą się maluszkowi z karmieniem piersią. Ważne, abyś w trakcie karmienia nie znajdowała się w zasięgu wzroku dziecka.
  • Niechęć do ssania butelki może wynikać z jej niedopasowania. Zadbaj o dobór odpowiedniej butelki ze smoczkiem, który oddaje kształt kobiecej brodawki.

Zadbaj o swoje piersi!

Koniec karmienia piersią bywa trudny również dla mamy – nie tylko ze względu na emocje, ale i nieprzyjemne odczucia. W pierwszych dniach po odstawieniu dziecka piersi mogą być bolesne i sprawiać wrażenie pełnych. W tym czasie możesz odciągać pokarm laktatorem – odsysaj jednak tylko niewielką część tak, aby poczuć ulgę. Zbyt intensywne odciąganie pokarmu pobudzi piersi do laktacji.

Odstawienie dziecka od piersi to dobry moment, aby zadbać o swój biust. Aby zregenerować skórę piersi, stosuj balsamy do biustu i kremy łagodzące bóle brodawek.

Autorka: Joanna Stanuch