Data modyfikacji:

Olej z wiesiołka a ciąża. Czy warto go stosować?

Olej z wiesiołka to jeden z najkorzystniejszych dla kobiecego organizmu olejów. Doskonale wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, łagodzi objawy PMS i bóle miesiączkowe. Czy wiesz jednak, że wiesiołek może pomóc ci zajść w ciążę i ułatwić poród? Dowiedz się, jak działa i dlaczego warto stosować olej z wiesiołka.

olej z wiesiołka

Przeczytaj również: Czym grozi anemia w ciąży? Przyczyny i objawy

Olej z wiesiołka – źródło zdrowia

Cudowne działanie oleju z wiesiołka znane było już setki lat temu. Wiesiołek to źródło cennych kwasów tłuszczowych, w tym omega-6, kwasu linolowego i gamma-linolowego. Ich zawartość sprawia, że olej z wiesiołka hamuje procesy zapalne, poprawia krążenie i leczy alergie.

Wiesiołek od dawna doceniany jest jako naturalny lek na kobiece dolegliwości, takie jak PMS, bóle miesiączkowe, a nawet menopauza. Wszystko to dzięki zbawiennemu wpływowi na gospodarkę hormonalną. To jednak nie koniec korzyści płynących z zażywania oleju z wiesiołka. Jak się okazuje, wspaniale wpływa on na organizm kobiecy, przygotowując go do zajścia w ciążę i łatwiejszego porodu. Jak to możliwe?

Olej z wiesiołka w ciąży

Olej z wiesiołka wykazuje dobroczynny wpływ na układ rozrodczy kobiety. Wyraźnie poprawia jakość śluzu szyjkowego, który jest niezbędny do przemieszczania się plemników oraz utrzymania ich kondycji. Ponadto olej z wiesiołka zażywany regularnie odżywia błonę śluzową macicy, przygotowując ją na przyjęcie zarodka.

Olej z wiesiołka ułatwia poród

Lekarze często rekomendują zażywanie oleju z wiesiołka kobietom ciężarnym po 36. tygodniu ciąży, w ramach przygotowania do porodu naturalnego. Dzięki dobremu wpływowi na ukrwienie ciała oraz elastyczność błon śluzowych, olej z wiesiołka zmiękcza szyjkę macicy przed porodem, ułatwiając go i zmniejszając dolegliwości bólowe.

Choć nie istnieją żadne badania potwierdzające pewną skuteczność wiesiołka na przebieg porodu, można spotkać się z wieloma opiniami mam, które uważają, że dzięki spożywaniu złotego oleju ich poród przebiegł łatwo.

Jak stosować olej z wiesiołka w ciąży?

Musisz wiedzieć, że oleju z wiesiołka w ciąży nie powinnaś stosować na własną rękę. Powiadom o swoich zamiarach lekarza; jeśli wyrazi zgodę na suplementację, możesz zażywać wiesiołek nie wcześniej niż w 36. tygodniu ciąży.

Smak oleju z wiesiołka jest specyficzny i nie każdy za nim przepada. Możesz zdecydować się na wygodne w użyciu kapsułki. Jeśli chcesz używać oleju z wiesiołka w tradycyjnej formie, możesz dodawać go do zdrowych koktajli, zup lub sałatek.

Suplementacja wiesiołka przed ciążą

Jeśli chcesz zajść w ciążę, olej z wiesiołka może zagościć w twojej diecie na stałe. Jednak i w tym wypadku jego stosowanie wiąże się z pewnymi zasadami. Wiesiołek powinnaś zażywać w codziennych, małych dawkach, zaczynając od pierwsze go dnia cyklu, a kończąc w dniu owulacji.

Kurację możesz kontynuować dopiero od pierwszego dnia kolejnej miesiączki. Dlaczego? Olej z wiesiołka wpływa na ukrwienie macicy, wywołując jej skurcze. Jeśli w trakcie jego zażywania zajdziesz w ciążę i nie przestaniesz go zażywać, istnieje ryzyko poronienia.

Jeśli suplementacja wiesiołka przyniesie pozytywny efekt w postaci dwóch kresek na teście ciążowym, pamiętaj, że możesz powrócić do niego dopiero tuż przed porodem.

Wiesiołek dla mam karmiących

Nie istnieją przeciwwskazania do stosowania wiesiołka w trakcie laktacji. Mimo to pomysł ten warto przedyskutować z lekarzem, który dopasuje odpowiednią dla ciebie dawkę.

Trzeba dodać, że olej z wiesiołka może zapobiec wielu problemom, z którymi borykają się kobiety po porodzie.

Jego suplementacja:

  • zmniejszy wypadanie włosów
  • utrzyma w ryzach cerę
  • złagodzi objawy typowe dla okresu połogu.
Autorka: Joanna Stanuch