Data publikacji:

Pan Poeta o "Podróży do przyjaźni". To cenna lekcja! (RECENZJA + KONKURS)

Autor: Justyna Mazur

Przyjemne rymy tworzone z dala od Częstochowy, świetne ilustracje, wartka akcja i bonus w postaci kolorowanek - jeżeli szukacie nowych, książkowych inspiracji dla swoich przedszkolaków, z czystym sumieniem polecam "Podróż do przyjaźni" Pana Poety.

I to wcale nie dlatego, że Świat Rodziców objął tę zwariowaną książkę patronatem! Polecam, bo po pierwsze bardzo przyjemnie i lekko się ją czyta, a po drugie - wspaniale ogląda za sprawą rysunków Jagody Charkiewicz. "Podróż do przyjaźni" to rymowana historia biedronki, którą - zupłnie jak Dorotkę z Krainy Oz, silny wiatr porwał setki kilometrów od domu. Kropkowata, bo taką ksywę nosi sympatyczna owadzica, postanawia wrócić na swoją polską łąkę, a za przewodnika wybiera węża. Grzechotnik ma jednak niecne zamiary - decyduje się na pomoc biedronce, bo ma nadzieję, że ta zaprowadzi go w miejsce, w którym są setki jej smacznych koleżanek.

Przedziwny duet przemierza świat, aż w końcu trafia na polskie ziemie owocami i warzywami płynące. Gdy wygłodniały grzechotnik rzuca się na czosnek, rzodkiewkę, cebulę i dopada go niestrawność, do akcji wkracza Kropkowata, dając gadowi ważną lekcję. Więcej zdradzać nie będę, napiszę tylko, że opowiastkę wieńczy nienachalny morał a po lekturze można fajnie pogadać o istocie i sensie przyjaźni.

Siostra Dziedzica z uwagą oglądała ilustracje (i nawet - to niesłychane! - nie próbowała ich rwać i wkładać do buzi), Dziedzic zaśmiewał się w głos, gdy czytaliśmy o podstępnym wężu i biedronce, ja też od czasu do czasu rozdziawiałam buzię, bo spod pióra Pana Poety wyszło kilka zgrabnych aluzji i gier słownych. Fantastyczne jest też stado ptaków, które - niczym antyczny chór - komentuje poczynania bohaterów. Ptaszyska są czarno-białe - możecie je pokolorować jak tylko Wam w duszy zagra.

Podróż do przyjaźni, Pan Poeta, od 14,70 zł

PS. Komu książkę, ręka w górę! Mamy dla Was aż pięć egzemplarzy "Podróży do przyjaźni"! Jak zdobyć jeden z nich? To bardzo proste! Wystarczy, że w komentarzu pod tym tekstem napiszecie, jak poznaliście swojego najlepszego przyjaciela. Może być wierszem, ale i na prozę spojrzymy przychylnym okiem ;-) Nagrodzimy najzabawniejsze/najbardziej wzruszające historie. Na Wasze odpowiedzi czekamy do końca roku. Rozstrzygnięcie konkursu do 7 stycznia. Regulamin znajdziecie tutaj. Powodzenia!