Data modyfikacji:

Pierwsza miesiączka - zwykła sprawa czy rewolucja?

Autor: Justyna Mazur

Gdy byłam nastolatką widziałam w telewizji hiszpański film, który opowiadał o tym, jakie zamieszanie w rodzinie wywołał fakt, że jedna z nastolatek dostała pierwszą miesiączkę. Film pokazał mi, że sprawę można traktować lekko, ale mądrze i dojrzale. Bo poważne rozmowy - tak dziś sądzę - są potrzebne, tak samo jak pewna  swoboda w przekazywaniu informacji; dla wielu dziewczynek miesiączka może jest bardzo krępującym tematem. TEKST: Katarzyna Berg

Okiełznaj wstyd

Ja, moja siostra i nasze wszystkie koleżanki byłyśmy z tych, co na samą myśl się czerwieniły i słowa na ten temat z nikim nie zamieniły. Długo myślałam, że to konsekwencja tego, że w domu się o tym nie rozmawiało, nie było właśnie tej lekkości w podejściu do poważniejszych spraw. Ale jakiś czas temu znajoma ginekolożka przekonała mnie, że wstyd to też kwestia hormonów. W ciele 13-latki zachodzi burza, a emocje to jej wyładowania. Dlatego nie zawsze matki muszą mieć pretensje do siebie, że właściwie nie umiały wprowadzić córek w te hormonalno-kobiece arkana. Trzaska drzwiami? Mówi: nie będę o tym mówić? Kupuje podpaski po kryjomu? Sądzę, że warto córce pozwolić przejść to  po swojemu i nie naciskać na poważne rozmowy o kobiecości, obserwując jednocześnie, czy ta młoda dama radzi sobie z podpaskami, tamponami, bólem brzucha, No-spą, liczeniem dni od pierwszej do kolejnej miesiączki i całą tą naturalną i jednocześnie niezwykłą historią.

ZOBACZ KONIECZNIE: Kubeczek menstruacyjny: hit czy kit? [OPINIE UŻYTKOWNICZEK]

A tak przy okazji tej pierwszej miesiączki - niech się ona stanie wyzwaniem także dla rodzeństwa, a zwłaszcza tego płci męskiej. Im wcześniej wyślesz małego brata po podpaski, tym naturalniej będzie podchodził do tych spraw, gdy będzie miał dziewczynę, żonę czy własną córkę. Wiem, co mówię, bo tak robiłam wobec moich synów i ten patent zdał egzamin celująco.

Obserwuj z uwagą

Ginekolodzy uważają, że w naszej szerokości geograficznej pierwsza miesiączka powinna pojawić się między 12. a 14. rokiem życia. Ale jej nadejście ma kilka zauważalnych zwiastunów.

Mniej więcej dwa lata przed pierwszą miesiączką zaczynają powiększać się piersi, zatem jeśli - mamo, tato - widzicie przez bluzkę, że córa zmienia kształty, to możecie się spodziewać, że za jakieś dwa lata zmieni status z „to proste”, na „to bardziej skomplikowane”. Zwróćcie też uwagę na włosy i cerę. Na skórze pewnie zaczną pojawiać się pierwsze wykwity, a włosy będą się częściej przetłuszczać. To wszystko pojawi się kilkanaście miesięcy przed pierwszym okresem.

Opanuj logistykę

Pierwsze miesiączki (i zgodzą się z tym chyba wszystkie miesiączkujące) bywają ciężkie: silne bóle podbrzusza i krzyża, obfite krwawienia, bóle stawów, głowy, nieregularność. Takie mogą być nawet pierwsze dwa lata - i znów - ginekolodzy zapewniają, że w ten mocny sposób ciało przygotowuje się do owulacji, ponieważ pierwsze miesiączki zwykle są bezowulacyjne, zajście w ciążę możliwe jest po około 2 latach. Warto to wiedzieć, bo nie będziemy zadawać sobie pytań czy aby na pewno z córką wszystko w porządku, ale oprócz świadomości warto zadbać też o całą miesiączkową logistykę. Moja propozycja jest taka:

  • zaproponuj prowadzenie kalendarzyka. Im szybciej córka opanuje liczenie dni od pierwszej do kolejnej miesiączki, tym łatwiej nauczy się obliczania dni płodnych i niepłodnych (powiedz jej koniecznie, że okres może pojawiać się co 24-32 dni, i że te 28 dni, o którym często piszą w książkach, to pewna średnia)
  • Gdy będzie kontrolować menstruację, będzie mogła się do niej przygotować, kupić leki przeciwbólowe (matki wiedzą, że No-spa zdaje egzamin niemal zawsze), odpowiednie podpaski czy też tampony i zaplanować różne swoje zajęcia (wypad z paczką znajomych na basen w dniu pierwszej miesiączki nie jest dobrym pomysłem).
  • oprócz całej tej „okresowej galanterii”, kup córce elastyczne, mocno przylegające majtki, podobne do tych wyszczuplających. Po co? Przy pierwszych miesiączkach dziewczynki rzadko mogą używać tamponów, co grozi przesuwaniem się podpaski i plamami na spódnicy. Wszystkie babki w każdym wieku wiedzą, że plama od okresu jest plamą na honorze. Obcisłe majtki trzymają podpaskę w miejscu i chronią przed tą żenującą sytuacją.
  • zwolnienie z w-f, a czasem nawet dzień wolnego od szkoły w pierwszym dniu miesiączki, to nie jest jakaś fanaberia, zwłaszcza wtedy, kiedy ból miesiączkowy może być bardzo silny i prowadzić nawet do wymiotów czy omdleń. Kto chciałby tego doświadczyć w klasie?
  • Mała książka o miesiączce, od 14 zł

    Pierwsza miesiączka. Kiedy do lekarza?

    Jeśli córka chce od razu, już po pierwszej miesiączce, jest żądna wiedzy i wrażeń, to czemu nie, ale generalnie takiej konieczności nie ma. Wyjątkiem są sytuacje, gdy okres pojawia się nieregularnie, zbyt wcześnie, np. około 9. roku życia, lub nie pojawia się do 14. roku życia.

    Jeśli traficie już do ginekologa - bez względu na powód, warto przy okazji zapytać o możliwość noszenia tamponów. Nie wszystkie dziewczynki mogą ich używać ze względu na błonę dziewiczą, która w niektórych przypadkach sprawia, że założenie tamponu jest zbyt bolesne.

    Nie demonizuj i nie bagatelizuj

    Mamo, Tato: oddychaj, wyluzuj, świat po pierwszej miesiączce ani się nie zaczyna, ani na niej nie kończy. Nie strasz córki ciążą, bolesnymi dniami, ale też nie pomijaj tematu, bo jest ważny. Pierwsza miesiączka córki to kolejny sprawdzian naszego rodzicielstwa, do którego warto się przygotować, bo to w końcu sprawdzian ze spraw delikatnych, bo intymnych.

    Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

    Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

    2019-09-03
    Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
    nauka angielskiego

    Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

    2019-09-02
    Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
    dzieci

    Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

    2019-08-28
    O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
    audiobooki

    Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

    2019-08-19
    Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?
    książki Jespera Juula

    Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

    2019-08-02
    Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.
    jak nauczyć dziecko czytać

    Jak nauczyć dziecko czytać?

    2019-07-31
    Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!