Data modyfikacji:

Pierwsze dni w przedszkolu. Jak przeżyć adaptację? [WSKAZÓWKI]

Autor: Justyna Mazur

Mogą rozpaczać, bać się, być może też trzymać kurczowo naszych nóg i opierać się przed wejściem do sali. To naturalne. Adaptacja rzadko kiedy przebiega w sposób szybki, prosty i przyjemny.TEKST: Justyna Mazur

No, chyba że macie to szczęście i wasze dziecko chodzi do placówki, w której adaptować się można długo i z rodzicem przy boku. Wtedy dzieciaki zdecydowanie lżej znoszą rozstania, a myśl, że przedszkole jest od teraz miejscem, w którym trzeba się codziennie meldować, aż tak nie przeraża. Umówmy się jednak - w większości przedszkoli nie ma mowy o obecności rodzica w pierwszych dniach. Co zatem robić, by pomóc dziecku, i - bo o tym mówi się rzadziej, a problem też jest spory - pomóc sobie? Zapytałam o to Kasię Kowalską-Bębas z fundacji "Wychowanie w szacunku".

 • Jeżeli czujemy, że pożegnania z dzieckiem nas i je przerastają, być może warto zaangażować do pomocy przy odprowadzaniu dziecka babcię albo sympatyczną sąsiadkę? Może tacie będzie łatwiej?
 • NIGDY nie uciekamy bez pożegnania. To najgorsze, co możemy zrobić
 • Gdy przedszkole na to pozwala, wchodzimy razem z dzieckiem do sali, stopniowo oswajamy aż dziecko poczuje się pewnie. Gdy nie ma takiej możliwości - w pierwszych dniach odbieramy po 2-3 godzinach
 • Choćby się paliło i waliło - dotrzymujemy słowa! Gdy obiecaliśmy, że przyjdziemy po zupie, jesteśmy po zupie.
 • Nie robimy wielkiego halo z faktu, że dziecko zostało w przedszkolu. Tak będzie teraz wyglądała nasza rzeczywistość, więc nie ma się co ekscytować
 • Nie zabraniamy płakać, wyrażać krytycznych myśli. - Gdy dziecko płacze, jest niezadowolone czy mówi, że pani jest niefajna, weźmy to na klatę. Nie zaprzeczajmy mówiąc: "ale przecież tam jest fajnie! zobaczysz, spodoba ci się!", bo wtedy dziecko będzie się czuło niesłuchane i nieważne, raczej powiedzmy - jesteś niezadowolony, że musisz chodzić do przedszkola? uważasz, że pani jest niefajna? A chcesz mi o tym opowiedzieć? - to otworzy pole do dialogu

 • Nie zakładajmy, że dziecko pójdzie pierwszego września w podskokach do sali. Czasem rzeczywiście tak się dzieje, ale najczęściej dzieci potrzebują 2-3 tygodni spokojnej adaptacji, by zaakceptować zmiany. Przygotujmy się psychicznie na strach i niepewność dziecka
 • Wspólne kupowanie wyprawki, poduszki, kapci może pomóc dziecku, które poczuje się zaangażowane w przygotowania
 • Rozstanie może ułatwić jakiś rytuał - na przykład pożegnanie, które rodzic wymyśli razem z dzieckiem (np. - trzy całusy w nos, piątka i żółwik)
 • Zobaczcie książki, które pomogą w adaptacji: Zuzia idzie do przedszkola,

  Rok w przedszkolu

 • Rodzicom w uporaniu się z wszystkimi problemami, pomoże lektura książki Agnieszki Stein "Akcja adaptacja", w której psycholog pisze tak: "Do tego, żeby adaptacja się udała, potrzebne jest to, żeby rodzic czuł się bezpiecznie z tym, że powierza komuś dziecko. Żeby ufał, że panie zatroszczą się o jego dziecko i poinformują, gdyby coś niedobrego się działo. Potrzebne jest też to, żeby rodzic był w miarę pewien, że nie robi dziecku krzywdy tym, że się z nim rozstaje. To rodzic decyduje, kiedy jest gotowy „puścić dziecko” od siebie i się z nim rozstać i jakiej pomocy potrzebuje, ponieważ jego poczucie bezpieczeństwa jest tak samo ważne jak poczucie bezpieczeństwa dziecka". Polecamy!
 • Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

  Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

  2020-03-10
  Termometr to jedno z podstawowych akcesoriów, w które powinniśmy się zaopatrzyć, gdy w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak szeroka gama produktó...
  przyjaciele oglądają telewizję

  Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

  2019-10-01
  Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
  bajki dla przedszkolaków

  Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

  2019-09-12
  Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
  dziecko nie chce chodzić do przedszkola

  Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

  2019-09-03
  Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
  Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

  Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

  2019-09-03
  Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
  nauka angielskiego

  Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

  2019-09-02
  Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!