Data publikacji:

Pióro dla leworęcznych: jakie pióro wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Leworęczni użytkownicy długopisów i piór nie mają łatwego życia w świecie zdominowanym przez praworęcznych. Niebieska lub czarna dłoń od tuszu, rozcieranie wkładu po kartkach, stempelki z fragmentów wyrazów na kolejnych stronach… Niestety rzeczywistość szkolna nie wyglądała tak kolorowo jak pobrudzony papier i ręce.

O ile jednak leworęczni nie mają większych problemów z komfortowym użyciem zwykłych długopisów, tak z piórem często muszą się pożegnać. Na szczęście producenci przyborów do pisania coraz częściej pamiętają o osobach leworęcznych i również dla nich tworzą komfortowe akcesoria. Czym charakteryzuje się pióro dla leworęcznych? Czym się kierować przy jego wyborze? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

pióro dla leworęcznych

Jakie dobre pióro dla leworęcznych?

Wyobraź sobie, jeśli jesteś osobą praworęczną, że każda rzecz, którą napiszesz, zostawia ślad na twojej dłoni. Mały palec jest notorycznie ubrudzony tuszem, który trudno potem trudno zmyć. Wcale nie lepiej sytuacja ma się z papierem, z którym ma się styczność podczas pisania. Powstają na nim nieestetyczne smugi. Jednak niektóre z problemów udało się wyeliminować.

Wydawać by się mogło, że pióra dla leworęcznych to chwyt marketingowy mający na celu podnieść sprzedaż artykułów służących do pisania. Tymczasem tego typu akcesoria naprawdę działają i potrafią ułatwić życie osobom piszącym lewą ręką. Na czym te ułatwienia polegają?

Jednym z najważniejszych ułatwień przy korzystaniu z pióra dla leworęcznych jest wygodny uchwyt, często antypoślizgowy, który został specjalnie wyprofilowany z myślą o osobach niepiszących prawą dłonią. Pozwala on zminimalizować ryzyko pobrudzenia zarówno papieru jak i dłoni tuszem. W konsekwencji takie pióro często ma ciekawy kształt.

Podobnie rzecz się ma ze stalówkami, które również są odmiennie wyprofilowane. Umożliwia to sprawne kreślenie znaków i wygodne ułożenie dłoni podczas tej czynności bez dodatkowego zmęczenia.

Zarówno pióro wieczne jak i pióro kulkowe dla leworęcznych posiadają specjalnie dedykowane atramenty, które szybciej wysychają. Zmniejsza to ryzyko pomazania dłoni i papieru tuszem do minimum.

Produktem, na który warto zwrócić uwagę, jest pióro wieczne dla leworęcznych Safari. Dostępne jest w aż ośmiu wariantach kolorystycznych: czarnym, niebieskim, umbra, żółte, czerwonym, niebieskim, białym i różowym. Wyposażone jest w cienką stalówkę zaprojektowaną specjalnie dla osób leworęcznych.

Charakterystyczne wyprofilowanie zapewnia komfort użytkowania nawet przez wiele godzin. Pióro zostało stworzone z wytrzymałego tworzywa ABS. W komplecie dostępny jest również wkład z niebieskim atramentem. Pióro Safari to świetny pomysł na prezent dla osób uwielbiających pisać.

Pióro wieczne Parker Jotter GT to natomiast doskonały upominek na szczególne okazje, np. ukończenie lub rozpoczęcie studiów, zaliczenie ważnego egzaminu czy uzyskanie nowych kwalifikacji. To bardzo elegancki produkt w równie stylowym opakowaniu.

Posiada stalowy korpus, a jego nasadka posiada złote wykończenie. Dzięki specjalnie wyprofilowanej stalówce w rozmiarze M, produkt nadaje się zarówno dla osób prawo- jak i leworęcznych. Do zestawu dołączony jest nabój z atramentem. Całość można wzbogacić grawerem.

Dobrym wyborem na bardziej ekskluzywny prezent, również z oferty Parkera jest pióro wieczne Urban Vibrant Magenta Ct. Docenią je przede wszystkim indywidualiści pragnących wyróżnić się spośród innych.

Nadaje się do korzystania zarówno na co dzień jak i na większe okazje. Korpus oraz skuwkę pomalowano charakterystycznym satynowym lakierem w kolorze magenta. Nierdzewna i specjalnie wyprofilowana stalówka nadaje się zarówno dla leworęcznych jak i praworęcznych.

Pióra dla leworęcznych dzieci

Specjalne pióro dla dzieci leworęcznych to nieoceniona pomoc w wyrabianiu właściwych nawyków trzymania przyborów do pisania już od najmłodszych lat. Ma to duży wpływ na wyrabianie ładnego charakteru pisma. Dzieciom korzystającym z takiego akcesorium łatwiej bowiem utrwalać dobre praktyki kreślenia znaków. Takie pióra często są grubsze i w przekroju przypominają trójkąt, co ma na celu zmaksymalizowanie wygody z użytkowania. Dodatkowym ułatwieniem jest antypoślizgowy uchwyt.

Pióro dla leworęcznych powinno być nie tylko funkcjonalne, ale również ładne. Dobrze, jeśli jest kolorowe lub ozdobione nadrukiem ulubionego bohatera filmu animowanego. Ładnie wyglądający przybór do pisania dodatkowo będzie motywować najmłodszych do nauki pisma.

Dobrym wyborem na początek może być Stabilo Easy Original Start. Jest to jedno z lepszych i popularniejszych piór kólkowych dla leworęcznych dzieci (i nie tylko dzieci). Uzyskało wyróżnienie „Nagroda Rodziców 2014”. Istnieje w kilku wariantach kolorystycznych, m.in. zielonej, niebieskiej, pomarańczowej i różowej, zachęcając tym samym do sięgnięcia po nie. Posiada ciekawy kształt, który ma ułatwić bezproblemowe pisanie. W komplecie wraz z nim otrzymujemy jeden nabój w kolorze niebieskim.

Warto również zwrócić uwagę na eleganckie pióro wieczne Herlitz My.Pen Zi. Wyposażone zostało w irydową stalówkę opakowaną w smukłą oprawę ułatwiającą poprawne i wygodne trzymanie. Producent zapewnia, że pióro to nie tworzy kleksów. My.Pen Zi to doskonały pomysł na pierwsze pióro, ponieważ jego ergonomiczny kształt ułatwia naukę pisania. Produkt napełnia się nabojami z atramentem.
Jedną z najtańszych opcji jest natomiast pióro wieczne dla leworęcznych Pelikano Griffix. Wygodny uchwyt i klasyczny kształt zachęci nawet największych sceptyków do kreślenia kolejnych literek. Żywy kolor pióra dodatkowo ułatwi znalezienie go w piórniku między innymi przyborami do pisania, a dorysowany uśmiech na jego końcu doda maluchowi energii przy ćwiczeniu swojego charakteru pisma.

Zdjęcie: Envato Elements