Data publikacji:

Pleśniawka u dziecka - jak sobie z nią poradzić?

Autor: Sylwia Stwora

Zaobserwowałaś u swojego dziecka biały nalot na języku, podniebieniu, dziąsłach czy wewnętrznej stronie policzków, którego starcie kończy się zaczerwieniem lub niewielkim krwawieniem? To pleśniawka. Podpowiadamy, jak ją wyleczyć i uniknąć jej w przyszłości.

Pleśniawka, czyli grzybicze zapalenie drożdżakami, wyglądem przypomina małe, białe plamki pozostałe po piciu mleka lub zjedzeniu twarogu. Oprócz białego nalotu, oznakami zakażenia są marudzenie w trakcie jedzenia i niemożliwość ssania, gdyż dziecko odczuwa ból w trakcie przełykania. Zwykle dolegliwość występuje u niemowląt (nawet w 5 dniu po narodzeniu), ale może też pojawić się u kilkuletniego dziecka, zwłaszcza jeśli wcześniej zmagało się z tą chorobą.

Przyczyny pleśniawki u dziecka

Drożdżaki do małego organizmu mogą dostać się w czasie porodu (infekcje grzybicze pochwy). W późniejszym okresie życia zarażenie grzybem Candidia może nastąpić w wyniku obniżonej odporności, na skutek kuracji antybiotykiem, przez wkładanie brudnych rąk lub przedmiotów np. smoczka do buzi.

Sposób leczenia pleśniawki

Leczenie pleśniawki najlepiej przeprowadzać pod okiem pediatry, który przepisze dziecku odpowiedni lek, np. Aphtin lub Nystatyna. Zwykle preparatem pędzluje się jamę ustną malca zgodnie z zaleceniami lekarza. Można też wykorzystać jałową gazę zmoczoną solą fizjologiczną lub wodnym roztworem fioletu gencjanowego. Pomocne będzie przemywanie buzi malca wacikiem nasączonym naparem z rumianku lub szałwii.

Jak zapobiegać pleśniawkom

Aby zapobiec pojawieniu się pleśniawki, przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej malca. Warto wyparzać smoczki przed podaniem dziecku jedzenia, a stare smoczki zamienić na nowe. Jeśli karmisz piersią – umyj sutki przed i po karmieniu. Podawaj malcowi dużo płynów. Przy starczym dziecku możesz używać słomki. Gdy pociecha ma już ząbki, pamiętaj o ich regularnym przemywaniu gazikiem nasączonym przegotowaną wodą po każdym posiłku, a przy starszym dziecku stosuj miękką szczoteczkę.

bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

2019-08-28
O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Sprawdź!
audiobooki

Najlepsze audiobooki dla dzieci. Jaki wybrać?

2019-08-19
Bajki na audiobookach można nazwać jednym z najlepszych wynalazków naszych czasów. Które audiobooki dla dzieci zagwarantują maluchowi najlepszą rozrywkę?