Data modyfikacji:

Pocenie się dziecka 7-letniego. Możliwe przyczyny, jak leczyć?

Pocenie się jest naturalną reakcją naszego organizmu, która służy utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Niekiedy jednak jest ono bardzo intensywne lub wydaje się niezwiązane z sytuacją i wtedy wzbudza niepokój, szczególnie jeśli mowa o dziecku. Warto wiedzieć, kiedy pocenie się dziecka 7-letniego staje się sygnałem alarmowym, że dzieje się coś wymagającego konsultacji lekarskiej. Dzięki temu rodzic może w porę zareagować.
Pocenie się dziecka 7-letniego

Pierwotne pocenie się dziecka 7-letniego

Część dzieci poci się nadmiernie z niewyjaśnionych przyczyn. Potliwość nie zależy od temperatury otoczenia czy stanu emocjonalnego, a badania wykazują, że ze zdrowotnego punktu widzenia wszystko jest w porządku. Mówimy wtedy o nadmiernej potliwości (czyli hiperhydrozie) pierwotnej, która może mieć podłoże genetyczne. Lekarze orzekają wtedy, że taki jest urok dziecka, a rodzice nie powinni się w takiej sytuacji martwić, o ile nie pojawią się jakiekolwiek inne niepokojące objawy. Nadmierne pocenie się dziecka 7-letniego powinno jednak zawsze budzić niepokój i skłaniać do konsultacji lekarskiej, ponieważ może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, począwszy od niedoborów, które łatwo uzupełnić, aż po poważne choroby.

Możliwe przyczyny hiperhydrozy wtórnej

Istnieje wiele możliwych przyczyn, z powodu których 4-latek, 8-latek czy 2,5-latek bardzo się poci. Wiek tak naprawdę ma w tym przypadku niewielkie znaczenie, różnica pojawia się dopiero w okresie nastoletnim, kiedy pocenie może mieć podłoże hormonalne. Normalne sytuacje, kiedy możemy zaobserwować pocenie się u naszego 6- lub 7-latka, to: wysoka gorączka, upał, silne emocje, duży wysiłek fizyczny lub nieodpowiednie, zbyt ciepłe ubranie. Często problem ten pojawia się również u dzieci otyłych.
Jeśli temperatura otoczenia nie jest bardzo wysoka i nie ma innych powodów, dla których dziecko mogłoby się pocić, powinno to zaniepokoić. Zazwyczaj rodzice dobrze wiedzą, kiedy z maluchem dzieje się coś innego niż zazwyczaj, ponieważ spędzają z nim najwięcej czasu. Lekarz pediatra w trakcie wizyt profilaktycznych nie będzie w stanie tego wychwycić. Ważną wskazówką dla specjalisty będzie określenie, które partie ciała nadmiernie się pocą, może to być jedynie głowa, dłonie, stopy czy pachy lub całe ciało.

Przyczyny pocenia się dziecka 7-letniego:

 • niedobór witaminy D3 (czasami również jej nadmiar),
 • nadczynność tarczycy,
 • anemia,
 • alergie,
 • hipoglikemia,
 • choroby skóry,
 • wady serca,
 • rozwijająca się choroba nowotworowa.
Dodatkowe objawy, które powinny zaniepokoić, to między innymi: osłabienie, bladość skóry, powiększone węzły chłonne, gorączka lub częste stany podgorączkowe o nieznanej przyczynie, niski wzrost i masa ciała, brak apetytu, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu oraz każda zmiana zachowania czy nawyków, która budzi obawy rodzica.

Diagnoza przyczyn nadmiernej potliwości

Ponieważ przyczyny nadmiernego pocenia się dziecka 7-letniego mogą być tak różne, konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Najpierw należy udać się do swojego pediatry, który z pewnością zleci szereg badań pozwalających wykluczyć lub potwierdzić podejrzenia. Niezbędne są również dobrze przeprowadzony wywiad lekarski i badanie fizykalne. Wśród zleconych badań powinny pojawić się:
 • morfologia z rozmazem,
 • poziom witaminy D3,
 • OB (odczyn Biernackiego),
 • TSH (hormon tarczycy),
 • CRP (wskaźnik stanu zapalnego),
 • glukoza.
Mając wyniki, pediatra będzie mógł skierować dziecko do odpowiedniego specjalisty. Jeśli przyczyna leży w niedoborach witamin i soli mineralnych, sprawa jest prosta, najczęściej wystarczy sięgnąć po dobre suplementy dla dzieci i równolegle zadbać o dietę.
Niekiedy przyczyn nie udaje się poznać, badania są w normie, a żaden ze specjalistów nie zauważy niczego niepokojącego. Wtedy lekarze uznają, że mają do czynienia z hiperhydrozą pierwotną, a rodzicowi pozostaje próbować radzić sobie z problemem domowymi sposobami.

Domowe sposoby na pocenie się dziecka

Pocenie się dziecka 5- czy 7-letniego może być dla niego dużym problemem. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będzie już zdawało sobie sprawę z tego, że w pewien sposób odbiega od rówieśników, zobaczy też plamy potu na swoim ubraniu. Jeśli problem dotyczy dłoni, może również mieć znaczenie dla rozwoju motoryki małej i dużej, ręce będą ślizgać się w czasie wspinaczki lub trzymania drobnych przedmiotów, takich jak kredki czy zabawki. Związana z tym frustracja może mieć wpływ na niechęć do podejmowania również innych aktywności, a w skrajnych wypadkach do wycofania dziecka. 6-latek, który bardzo się poci, być może będzie wstydził się brać udział w grach zespołowych i innych wspólnych zabawach.
Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, rodzice powinni próbować ulżyć dziecku w jego problemie. Choć istnieją leki i kosmetyki, które są pomocne, w przypadku dzieci zdecydowanie warto zacząć od łagodniejszych sposobów i przekonać się, czy przyniosą oczekiwany rezultat. Ziołem, które bardzo skutecznie radzi sobie z potliwością, jest szałwia, jednak podaje się ją dziecku jedynie w małych ilościach i z dużą ostrożnością – może uczulać. Ostrożnie może być stosowana również zewnętrznie, do przemywania konkretnych partii ciała. W przypadku dzieci najbardziej pomocna może okazać się jednak profilaktyka.
Dziecko, które bardzo się poci, powinno nosić dobrej jakości przewiewną odzież z bawełny lub innych naturalnych materiałów. Dotyczy to również bielizny nocnej oraz pościeli. To bardzo ważne, by zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. Ubrania i pościel z lnu dodatkowo delikatnie chłodzą ciało w czasie upałów. Odzież trzeba często zmieniać. Istotne jest również, żeby dobierać ją odpowiednio do pogody.
Nie mniej ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu, najlepiej nie wyższej niż 20 stopni Celsjusza, a także unikanie gorących kąpieli oraz wszelkich ostrych przypraw.
Autor: Natalia Dymarczyk