Data publikacji:

Pokój dla dziecka 6 m2 – jak go urządzić?

Mały pokój dziecięcy w bloku jest trudny do rozplanowania, jednak jeśli poświęcisz czas na znalezienie odpowiednich mebli, efekt z pewnością będzie satysfakcjonujący. Korzystając ze sprytnych pomysłów, masz szansę stworzyć przytulną, a zarazem funkcjonalną przestrzeń, która zadowoli małego mieszkańca, a nawet rodzeństwo. Projektując wnętrze dla swojego dziecka, korzystaj z inspiracji – strony internetowe są ich pełne. Sięgaj po ergonomiczne rozwiązania, które pozwolą ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą masz do dyspozycji. Jak wygodnie urządzić pokój dla dziecka 6 m2?
pokój dla dziecka 6 m2

Jak urządzić pokój dla dziecka 6 m2? Zminimalizuj liczbę rzeczy

Pierwszym krokiem w stronę funkcjonalnego urządzenia pokoju o powierzchni 6 m2 dla dziecka powinno być zdecydowanie… co nie musi się w nim znaleźć. Dotyczy to między innymi szafy lub komody na ubrania, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeśli posiadasz w przedpokoju dużą szafę, być może ubrania dziecka mogą się w niej znaleźć.
Bardzo istotny jest wiek małego mieszkańca. Do okresu szkolnego dziecku wystarczy niewielki stolik do prac plastycznych. Jeśli są ku temu warunki, maluszek może też rysować, wycinać, lepić czy malować przy dużym stole, siedząc na wysokim, wielofunkcyjnym krzesełku rosnącym wraz z dzieckiem. Kiedy jednak wejdzie w wiek szkolny, konieczne będzie prawdziwe biurko i ergonomiczne krzesło.
Nie każdy jest świadomy faktu, jak dobrym rozwiązaniem może okazać się rotacja zabawek, zwłaszcza jeśli dziecko jest jeszcze malutkie. Pudło z nieużywanymi chwilowo zabawkami zmieści się w większej szafie, tymczasem na półkach lub w koszach w pokoju dla dziecka, który ma zaledwie 6 m2, będzie zdecydowanie więcej miejsca. Co ważne, takie rozwiązanie jest też dobre dla rozwoju malucha, ponieważ zmniejsza chaos i ogranicza wybór, dzięki czemu dziecko chętniej wybiera to, co w danym momencie go interesuje.

Pokój dla dziecka 6 m2 – co musi się w nim znaleźć? 

Kiedy uda ci się zmniejszyć ilość zabawek i mebli, przychodzi czas na zastanowienie się, co koniecznie musi znaleźć się w urządzanym wnętrzu. Co jest niezbędne w pokoju dla dziecka 6 m2? Z pewnością wygodne łóżko z dostosowanym do wieku materacem, niewielki stolik nocny lub półeczka, a także dobrze zorganizowana przestrzeń na zabawki. W przypadku starszych dzieci konieczne będzie też biurko oraz przestrzeń na pomoce naukowe, książki i materiały plastyczne.

Dziecięcy pokój 6 m2 – jak go urządzić? Ergonomiczne rozwiązania

Istnieją rozwiązania skrojone na miarę niewielkich przestrzeni i warto z nich korzystać, żeby osiągnąć wymarzony efekt:
  • Łóżko piętrowe, składane lub wysuwane. Dziecko spędza nawet połowę doby, śpiąc, a zdrowy sen jest niezbędny do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Z tego względu troska o wygodne łóżko powinna stać się twoim priorytetem. Nie oznacza to jednak, że musisz zapełnić nim całą dostępną przestrzeń. Łóżka piętrowe są doskonałym pomysłem na dobrą organizację. Pod nimi mogą znaleźć się szafki, miejsce do zabawy, a także biurko. Jeśli urządzasz pokój 6 m2 dla dwójki dzieci, zazwyczaj koniecznością staje się podwójne łóżko piętrowe lub ciekawa alternatywa – tradycyjny model z wysuwanym drugim łóżkiem. Możesz również pokusić się o łóżka składane.
  • Szuflada na pościel pod tradycyjnym łóżkiem. Nie przekonuje cię łóżko piętrowe? Również posiadając tradycyjny mebel, możesz oszczędzać miejsce, pamiętaj jedynie o zakupie wysuwanej szuflady. Nawet jeżeli nie planujesz chować tam pościeli, będzie dla dziecka pokaźną przestrzenią do przechowywania zabawek i innych niezbędnych przedmiotów.
  • Biurko narożne. Bardzo sprytny sposób na wykorzystanie przestrzeni, z której trudno korzystać w inny sposób. Przy takim biurku pracuje się bardzo wygodnie, a dostępna przestrzeń jest zadziwiająco duża.
  • Półki wiszące na ścianach. Półki nie zajmują cennego miejsca na podłodze, dlatego mogą przejąć część rzeczy, którą musiałbyś ułożyć w szafkach czy pudłach. Mały pokój dziecięcy w bloku bardzo skorzysta na ich obecności, pod warunkiem że nie przesadzisz z ich ilością. W przeciwnym razie ryzykujesz wrażenie wizualnego chaosu, co na niewielkiej przestrzeni ma niebagatelne znaczenie.

Jak urządzić pokój 2 × 3 m? Przestrzeń do przechowywania

Oprócz niezbędnych, dostępnych w każdej chwili przedmiotów, z pewnością są takie, których maluszek używa rzadziej. Urządzając pokój, zadbaj o przestrzeń na ich przechowywanie. Mowa między innymi o rzadziej używanych zabawkach, grach czy ubraniach sezonowych.
Jak zapewnić dodatkową przestrzeń na rzeczy w pokoju dla dziecka 6 m2? Zamontuj szafki tuż pod sufitem, możesz je również połączyć z wysoką, wąską szafą. Młodszy maluch będzie z nich korzystał przy pomocy rodziców, ale już nastolatek z łatwością sięgnie stamtąd niezbędne mu przedmioty.
W niewielkim pokoju zadbaj też o to, by wykorzystać każdą wolną przestrzeń, stosując regały z wysuwanymi pojemnikami na zabawki i inne drobiazgi, szuflady i szafki. Obok biurka, pod łóżkiem, pod parapetem – każde wolne miejsce się liczy.

Mały pokój dziecięcy w bloku – kolorystyka

Pokój 6 m2 dla jednego dziecka lub dwójki dzieci nie może być urządzony w ciemnych barwach. To bardzo ważne, szczególnie gdy planujesz większą ilość zamykanych mebli. Zabudowa sięgająca sufitu utrzymana w ciemnych kolorach będzie sprawiała przygnębiające i przytłaczające wrażenie. Najczęściej w takiej sytuacji sięga się po biel, jednak jednolite białe fronty, jeśli jest ich dużo, również mogą nie być korzystne, dlatego warto zadbać o dodatkowe kolorowe motywy.
Jaki kolor ścian wybrać do pokoju dla dziecka 6 m2? Na pewno jasny, który optycznie powiększy przestrzeń. Dobrze sprawdzają się pastele. Możesz również zdecydować się na biel, łącząc ją z naturalnymi drewnianymi meblami w kolorze sosny. Nie martw się o brak koloru – wystarczą dodatki, zabawki i książki, żeby stworzyć przytulną i przyjazną atmosferę.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym