Data modyfikacji:

Polaktacyjny zanik piersi. Jak z nim walczyć?

Przed ciążą twoje piersi były pełne i okrągłe, zaś po zapłodnieniu dodatkowo zwiększyły swój rozmiar. Gdy minął okres karmienia dziecka, nagle jakby ktoś spuścił z nich powietrze… Brzmi znajomo? Nie jesteś jedyna – polaktacyjny zanik piersi dotyka wiele mam. Dowiedz się, co jest jego przyczyną i czy można mu zapobiec.
Piersi po ciąży

Zanik piersi – kompleks niejednej mamy

Wiele kobiet przyznaje, że powiększenie piersi w ciąży to jeden z jej najmilszych „efektów ubocznych”. Wówczas panie, które przedtem nie mogły pochwalić się obfitym biustem, nagle nabierają kobiecych kształtów. Trzeba jednak pamiętać, że to nie permanentny stan, a efekt działania hormonów szalejących w ciele przyszłej mamy.

Gdy kończy się okres karmienia piersią, a produkcja mleka zanika, piersi mamy zaczynają maleć. Zazwyczaj wracają do rozmiaru sprzed ciąży, jednak w niektórych przypadkach stają się jeszcze mniejsze, powodując ogromne kompleksy. Taka sytuacja nosi miano polaktacyjnego zaniku piersi.

Zanik piersi po karmieniu – przyczyny

Co właściwie powoduje zanik piersi po laktacji? Lekarze uważają, że odpowiedzialne za to są zmiany hormonalne, powodujące silne obkurczanie skóry i gruczołów mlecznych. To naturalny proces, któremu nie można zapobiec. Istnieją jednak sposoby na to, aby piersi po ciąży wciąż prezentowały się atrakcyjnie.

Polaktacyjny zanik piersi – jak mu zapobiec?

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna. Jedna przy zerowej pielęgnacji ciała po ciąży będzie wyglądać doskonale, inna, mimo starań, zauważy u siebie pogorszenie wyglądu. Mimo to odpowiednie kroki zmniejszą ryzyko, że po karmieniu piersi będą wyglądać nieatrakcyjnie.
  • Pielęgnacja piersi przed ciążą
Myślisz o zajściu w ciążę? Jeszcze przedtem powinnaś zacząć bardziej troszczyć się o swoje ciało. Skóra przyszłej mamy przechodzi intensywne zmiany. Zainwestuj w mocno nawilżający krem do biustu i stosuj go po każdej kąpieli. Możesz zafundować swoim piersiom naprzemienne, ciepło-zimne masaże, które wspomagają krążenie i jędrność skóry. Bardzo dobre efekty w ujędrnianiu zapewnia również szczotkowanie ciała na sucho.
  • Dobry krem do biustu dla mamy
W trakcie ciąży rosnące piersi są narażone na utratę jędrności i rozstępy. Nie zapominaj o stosowaniu kremu, który uelastyczni skórę i zapobiegnie niedoskonałościom. Idealny kosmetyk powinien zawierać kolagen i elastynę lub substancje, które wspomagają ich produkcję w skórze.
  • Dobry stanik to podstawa
Nie tylko w ciąży, ale także przed nią i po niej! Zainwestuj w dobry biustonosz, który zapewnia piersiom podparcie, zapobiegając utracie jędrności. Jeśli nie jesteś pewna, czy twoje staniki są odpowiednie, skonsultuj się z brafitterką.
  • Ćwiczenia na jędrne piersi
Zarówno przed, jak i po ciąży trenuj mięśnie klatki piersiowej. To one odpowiedzialne są za podtrzymywanie twoich piersi, a tym samym za ich dobry wygląd. Do ćwiczeń, które bardzo dobrze wpływają na wygląd piersi, zaliczamy na przykład pompki i rozpiętki.
  • Zabiegi medycyny estetycznej na piersi
Nie mówimy tu o ostateczności, jaką są silikonowe implanty. Pamiętaj, że gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi nieinwazyjnie ujędrniające skórę. Warto skorzystać chociażby z takich, jak termolifting. Polega on na podgrzewaniu skóry specjalną głowicą, co wspomaga odbudowę komórkową.

Możesz zrobić wiele, aby twoje piersi po ciąży prezentowały się dobrze. Warto pomyśleć o tym jeszcze zanim zostaniesz mamą. Pamiętaj jednak, że samoakceptacja jest absolutną podstawą, a gorszy wygląd piersi nie czyni cię gorszą kobietą!
Autorka: Joanna Stanuch