Data modyfikacji:

Poród naturalny po cesarce – czy to możliwe?

Marzyłaś, aby wydać dziecko na świat siłami natury, jednak sytuacja potoczyła się inaczej. Cesarskie cięcie to zabieg, którego często nie można przewidzieć. Co jednak z kolejnymi porodami? Jak przebiega poród naturalny po cesarce? I czy to w ogóle możliwe?


poród naturalny

Cesarskie cięcie a poród naturalny

  1. Poród naturalny a cesarka. Kiedy można go przeprowadzić?
  2. Poród naturalny po CC – ryzyko
  3. Poród naturalny a cesarka. Jak zadbać o bezpieczeństwo?
  4. Poród naturalny. Jak się przygotować?
  5. Poród naturalny po cesarce jest możliwy!

Poród naturalny a cesarka. Kiedy można go przeprowadzić?

Wymogi dla przeprowadzenia naturalnego porodu po cięciu cesarskim są proste: stan zdrowia matki musi być dobry, z kolei dziecko powinno być ułożone w odpowiedniej pozycji (główkowej) i nie zbyt duże. Jeśli choć jeden z tych warunków nie będzie spełniony, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego, dla bezpieczeństwa mamy i bobasa.

Poród naturalny po CC – ryzyko

Warto pamiętać, że nawet wówczas, gdy lekarz wyrazi zgodę na poród naturalny po cesarce, zespół asystujący przy porodzie musi być przygotowany na awaryjne przeprowadzenie cięcia. Poród naturalny po cesarce wiąże się bowiem z istotnymi zagrożeniami.

Najczęściej spotykaną sytuacją wśród kobiet rodzących naturalnie po cesarce jest pęknięcie macicy, co jest związane z jej wcześniejszym szyciem i obecnością blizny. Pod wpływem parcia, tkanka może rozejść się i w rezultacie ulec pęknięciu. Objawy pęknięcia macicy są jednak bardzo specyficzne; należy do nich krwawienie z dróg rodnych lub osłabienie tętna płodu. Charakterystyczne symptomy ułatwiają załodze lekarskiej ekspresową reakcję. W takiej sytuacji lekarz przeprowadzi natychmiastowe cesarskie cięcie, połączone z transfuzją krwi i nawadnianiem przyszłej mamy. Konieczne będzie również ponowne zszycie macicy.

Poród naturalny a cesarka. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Nawet prawidłowo przebiegający poród naturalny po cesarce wymaga stałego monitorowania zarówno stanu zdrowia mamy, jak i dziecka. W trakcie zabiegu monitorowane będzie tętno kobiety i płodu. Jeśli przygotowujesz się na poród po cięciu cesarskim, musisz wiedzieć, że alarmowanie lekarza o wszelkich zmianach w twoim samopoczuciu jest bardzo istotne!

Poród naturalny. Jak się przygotować?

Szansę powodzenia porodu naturalnego po cesarce zwiększa odpowiednie przygotowanie przyszłej mamy. O czym warto pamiętać przed udaniem się na salę porodową?
  • Opowiedz lekarzowi o doświadczeniach z poprzedniego porodu. Znaczenie mogą mieć m.in. stopień rozwarcia szyjki, masa ciała starszego dziecka, wskazania do przeprowadzenia cięcia. Nie ukrywaj również informacji o zażywanych lekach.
  • Zadbaj o swoje zdrowie. Bardzo ważna jest właściwa masa ciała mamy – zbyt wysokie BMI w ciąży może być wskazaniem do kolejnego cięcia cesarskiego. Nie chodzi o to, by być na diecie w ciąży, jednak postaraj się nie jeść niezdrowych produktów, które sprzyjają przybieraniu na wadze, a więc np. słodyczy i fast foodów.
  • Warto zaplanować wsparcie podczas porodu naturalnego. Obecność bliskiej osoby zniweluje stres, który ma istotne znaczenie dla samopoczucia rodzącej kobiety.

Poród naturalny po cesarce jest możliwy!

Poród siłami natury po cesarskim cięciu wiąże się z ryzykiem, jednak nie jest niemożliwy. Jeśli marzysz o naturalnym porodzie, monitoruj swój stan zdrowia, bądź szczera z lekarzem i zadbaj o dobre samopoczucie w tym ważnym dniu.
Autorka: Joanna Stanuch