Data modyfikacji:

Pozycja do karmienia dziecka. Jaka piersią, a jaka butelką?

Zastanawiasz się, jaka pozycja do karmienia będzie najlepsza? Nie szukaj dłużej. W tym artykule przygotowaliśmy wszystkie najpopularniejsze pozycje do karmienia noworodka piersią i butelką.

Pozycja do karmienia

Pozycja kołyski – najpopularniejsza pozycja do karmienia dziecka

To idealna pozycja do karmienia butelką i jednocześnie doskonała pozycja do karmienia piersią. W przypadku tej pozycji ramię mamy podtrzymuje dziecko przy piersi lub butelce. Głowa dziecka opiera się bezpiecznie w okolicach łokcia. Z kolei ramię podpiera niemowlę wzdłuż szyi i pleców. Drugą, wolną rękę możesz wykorzystać do podtrzymywania piersi lub butelki.

Sprawdź również, co jeszcze powinnaś wiedzieć o karmieniu piersią.

Pozycja krzyżowa – wygodna pozycja do karmienia piersią noworodka

Jaka jest różnica między pozycją kołyski a pozycją krzyżową? W pozycji krzyżowej do podparcia niemowlęcia wykorzystuje się ramię przeciwne do pozycji kołyski. Tył głowy i szyi dziecka jest trzymany w dłoni matki. To wygodna pozycja, która również pozwala na podtrzymywanie butelki lub piersi drugą ręką.

Pozycja do karmienia na leżąco – jak wykonać?

To zazwyczaj pierwsza pozycja do karmienia dziecka, którą wypróbujesz jeszcze będąc w szpitalu. Dlaczego ta pozycja jest tak popularna? Kontakt dziecka ze skórą matki pomaga stymulować jego instynkt żywieniowy, a wygodne ułożenie zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj, żeby nie kłaść się płasko na plecach. Zamiast tego ułóż pod plecami kilka poduszek, żeby zapewnić wsparcie plecom i dobrze widzieć swoje dziecko. To dobra pozycja dla kobiet z większym biustem lub tych, których dziecko nie lubi dotykania głowy podczas karmienia.

Pozycja do karmienia spod pachy – w trosce o komfort dziecka

Czy to najlepsza pozycja do karmienia piersią? Dla niektórych mam – tak. Wszystko za sprawą tego, że dziecko jest szczelnie przytulone do ciała mamy. W tej pozycji dziecko jest ułożone obok matki, z ciałem i stopami wsuniętymi pod ramię mamy. Z kolei głowa dziecka jest trzymana w dłoni mamy.

To też dobra pozycja do karmienia po cesarce – ramię mamy może swobodnie spoczywać na poduszce i nie męczyć się. Dodatkowo ta pozycja nie obciąża klatki piersiowej i brzucha. Możesz ją także stosować w przypadku niemowląt o niewielkiej wadze.

Pozycja do karmienia pod górkę - dla młodszych i starszych dzieci

W pozycji do karmienia pod górkę twoje dziecko będzie siedzieć na udzie lub biodrze z wyprostowanymi kręgosłupem i głową. Tę pozycję możesz wykonywać z noworodkiem, o ile zapewnisz mu odpowiednie wsparcie podczas siedzenia. To również wygodny sposób na karmienie starszego dziecka, które potrafi samodzielnie siedzieć.

Czy to dobra pozycja do karmienia przy ulewaniu? Naszym zdaniem tak, ze względu na pionową pozycję maluszka. To wygodna pozycja do karmienia piersią dzieci, które cierpią na refluks lub infekcje ucha. Będzie też świetnie sprawdzać się w przypadku dzieci, które mają niskie napięcie mięśniowe.

Pozycja do karmienia bokiem – chwila odpoczynku dla mamy

Wbrew pozorom to również prawidłowa pozycja do karmienia piersią lub butelką. W tej pozycji mama leży na boku i jest twarzą zwrócona do dziecka. Usta dziecka pokrywają się z sutkiem. Mama może również użyć poduszki do podparcia pleców i szyi. Tę pozycję mogą z powodzeniem stosować także matki, które przeszły cesarskie cięcie.

Autorka: Patrycja Hendzel