Data modyfikacji:

Prezent na chrzciny od chrzestnej: jaki wybrać?

Chrzest Święty to wydarzenie, które wyróżnia się wyjątkową atmosferą. Zazwyczaj jest to pierwsze święto małego dziecka. Chrzest jest również pierwszą okazją do spotkania całej rodziny po narodzinach maleństwa. Pełnienie roli chrzestnej jest z pewnością wyróżnieniem. Jaki prezent od chrzestnej byłby najlepszy na chrzest dla chłopca, a jaki dla dziewczynki?
Prezent na chrzciny od chrzestnej

Pamiątka chrztu od chrzestnej i chrzestnego

Niejedni przyszli rodzice chrzestni zastanawiają się, jaki prezent na chrzest będzie najlepszy. Biorąc pod uwagę wyjątkowość wydarzenia – Chrzest Święty jest jedynym takim wydarzeniem w życiu – można wybrać piękną pamiątkę chrztu. Pamiątki z okazji Chrztu Świętego mogą przybierać różne formy. Jest to prezent trwały, wykonany z solidnych, najczęściej szlachetnych materiałów. Może być to złoty medalik czy pamiątkowa figurka. Pięknym prezentem może okazać się również obrazek, który można postawić czy powiesić. Pamiątkowy obraz może przedstawiać Maryję i Józefa z dzieciątkiem, którzy przywodzą na myśl skojarzenie rodzinnego święta ze Świętą Rodziną. Popularne są również obrazki z aniołem, przywodzące na myśl niewinność dziecka oraz wyrażające wiarę, że ktoś czuwa nad maleństwem. Pamiątka chrztu wyróżnia się okolicznościowym grawerem.
Pamiątka chrztu od chrzestnej czy chrzestnego to wyjątkowy prezent, który pozostanie na całe życie.

Jaki prezent na chrzest? Książka!

Wiele osób zastanawia się, co kupuje chrzestna i chrzestny na chrzest. Pięknym prezentem na chrzest może okazać się książeczka z dedykacją, a także Biblia dla dzieci. Czytanie dziecku na dobranoc jest pozytywnym nawykiem, który wzmacnia więź opiekuna z dzieckiem, a także pomaga dziecku w wyciszeniu przed snem. Zapewne już niedługo ten maluch, który teraz obserwuje świat zdziwionymi oczami, zacznie dopominać się o wieczorną lekturę. Na początku możemy opowiadać dziecku obrazki własnymi słowami, a następnie opowiadać historię w krótkich zdaniach. Dobrze jest też włączyć malucha w opowiadanie, gdy rozpocznie pierwsze próby artykułowania wyrazów. Świetnym pomysłem na prezent na chrzciny są książki o rodzicielskiej miłości, emocjach, a także te przedstawiające chrześcijańską symbolikę. Wspaniale by było, gdyby treść książki prezentowała wartości, które uważamy za ważne i chcemy je przedstawić dziecku.

Co kupuje chrzestny i chrzestna na chrzest? Inne pomysły na prezenty na chrzciny.

Oprócz pamiątkowych, symbolicznych prezentów, dobrym pomysłem jest też podarunek o wymiarze praktycznym. Przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” może okazać się dobrej jakości zabawka rozwojowa. Przemyślany prezent dla chłopca czy dziewczynki od chrzestnej może sprawić wiele radości obdarowanemu, a dodatkowo pomóc dziecku wkroczyć w ten fascynujący świat. Zabawki sensoryczne to takie przedmioty, które są w pełni bezpieczne dla dzieci, a jednocześnie zapewniają maluchom doznania zmysłowe. Dzieci próbują dotykania rączkami różnych faktur, np. miękkiego baranka czy szorstkiego materiału. Zabawka sensoryczna może także angażować zmysł wzroku przez umieszczenie bezpiecznych lusterek czy innych przyciągających wzrok elementów. Taka zabawka może zachęcać malucha do odkrywania świata.

Prezent na chrzciny od chrzestnej i chrzestnego

Pięknym prezentem mogą okazać się również zabawki drewniane – sortery, piramidki edukacyjne czy kostki do układania. Dzięki takim zabawkom dziecko uczy się dopasowania kształtów, a także ćwiczy koordynację ruchową. To nie lada wyzwanie złapać klocek w palce i trafić nim w odpowiednie miejsce! Niejedno dziecko taką właśnie zabawką jest zafascynowane bardziej niż plastikową zabawką grającą, jeżdżącą i świecącą. Klocki drewniane czy drewniana tęcza to również zabawki genialne w swojej prostocie – wyzwalają kreatywność, pozwalają na budowę mostów i wież… a później ekspresowe ich burzenie, które sprawia maluchom równie wiele radości. Takie zabawki często służą latami, a dziecko znajduje dla nich całkiem nowe sposoby wykorzystania. Można również nawiązać do religijnego wydarzenia i podarować dziecku… sorter w kształcie Arki Noego ze zwierzątkami. Możliwości jest naprawdę sporo!

Prezent na chrzest dla chłopca i dziewczynki od chrzestnej

Kolejną propozycją prezentu na chrzest, pomiędzy użytkowymi prezentami a tymi pamiątkowymi, jest album na zdjęcia. Temat albumu można „ugryźć” na wiele sposobów. Może być to piękny album pamiątkowy, w którym będą przechowywane fotografie z tego wyjątkowego wydarzenia, jakim jest chrzest. Można też wykonać malutki album zawierający zdjęcia najbliższych – umieścić fotografie w miękkim pokrowcu, specjalnie dedykowanym dla małych dzieci.
Ciekawym pomysłem jest też pozytywka, w której dziecko może trzymać w przyszłości swoje „skarby” w postaci kamyków, biżuterii czy ulubionych drobiazgów. Pozytywka może posiadać w środku grawer okolicznościowy, a album – dedykację czy pamiątkowy wpis.
Chrzest Święty to jedyne takie wydarzenie w życiu człowieka. Odpowiednio dobrany prezent na chrzest dla dziewczynki czy chłopca od chrzestnej podkreśli wyjątkowy charakter tego dnia. Prezent pamiątkowy będzie przypominać o tych rodzinnych chwilach nawet po wielu latach. Jeśli nasz wybór natomiast padnie na prezent praktyczny – dziecko na pewno również to doceni w przeciągu kilku miesięcy, a jego uśmiech będzie dla nas najpiękniejszym wyznacznikiem tego, czy prezent jest udany.
Zdjęcie: IrynaKhabliuk/Envato Elements
Autor: Justyna Belkiewicz