Data publikacji:

Refluks u dziecka 4-letniego. Objawy refluksu u dziecka 4-letniego

Refluks u dziecka nie zawsze łatwo zdiagnozować. Zdarza się, że objawy nie są tak oczywiste. Dolegliwości skupiają się najczęściej wokół przełyku i gardła, w związku z tym mogą być mylone z infekcjami górnych dróg oddechowych, które u przedszkolaków są codziennością. Jeśli podejrzewasz refluks u dziecka 4-letniego, objawy skonsultuj z pediatrą, który wystawi skierowanie do gastroenterologa. Tylko on będzie w stanie fachowo ocenić konkretny przypadek.
refluks u dziecka 4 letniego

Czym jest refluks?

Refluks polega na cofaniu się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co skutkuje jego podrażnieniem. U niemowląt jest to częste zjawisko, wynikające z niedojrzałości układu pokarmowego, jednak większość dzieci po ukończeniu roku wyrasta z tych dolegliwości. Refluks u dziecka 4-letniego, którego objawy powtarzają się regularnie, powinien stać się powodem do dalszej diagnostyki.

Refluks u dziecka 4-letniego – objawy

Małe dzieci nie są w stanie opowiedzieć konkretnie o swoich dolegliwościach. Najczęściej po prostu wiedzą, że czują się źle. Trudno mi jednak określić, w którym dokładnie miejscu boli je brzuch lub co dokładnie im doskwiera. Z tego względu w przypadku refluksu u dziecka 4-letniego objawy nie zawsze są szybko rozpoznawane, jednak doświadczony lekarz z pewnością powiąże je, by postawić trafną diagnozę. Co powinno zaalarmować rodzica?
Refluks u dziecka 4-letniego, najczęściej daje następujące objawy:
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • uczucie palenia w przełyku,
  • częste zapalenia ucha,
  • ból w klatce piersiowej,
  • brzydki zapach z ust,
  • niespokojny sen,
  • ból brzucha,
  • słaby apetyt,
  • ból gardła,
  • wymioty,
  • chrypka.
  • Kaszel a refluks. Dlaczego dziecko z refluksem kaszle?

    Często zdarza się, że nie występuje typowy ból brzucha czy przełyku, ale niepokój budzą nieustanne problemy z gardłem oraz kaszel i to właśnie te dolegliwości skłaniają do wizyty u lekarza. Dlaczego dziecko z refluksem kaszle? Taki objaw wynika z podrażnienia układu oddechowego, przesuszenia gardła i krtani lub przedostania się treści żołądka do oskrzeli.
    Warto wiedzieć, że ten rodzaj kaszlu nasila się zwykle w pozycji leżącej lub podczas pochylania. Charakterystyczne są zwłaszcza nocne napady kaszlu, mające miejsce do 3 godzin po zaśnięciu.

    Diagnoza refluksu u dzieci

    O ile u niemowląt zarzucanie treści pokarmowej można uznać za stan fizjologiczny, który minie z czasem, tak refluks u dzieci starszych i objawy, które się z nim wiążą, skłaniają do wizyty u lekarza, który postawi właściwą diagnozę. Bardzo często dolegliwości pojawiają się w wyniku błędów żywieniowych i stopniowo znikają po wprowadzeniu zmian w jadłospisie. Czasami jednak konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, nawet u dzieci, żeby ograniczyć ryzyko poważnych powikłań.
    Diagnoza choroby refluksowej przełyku u dzieci opiera się na wywiadzie, badaniu fizykalnym oraz gastroskopii lub 24-godzinnej pH-metrii przełyku.
    Jeśli refluks u dziecka 4-letniego lub 3-letniego daje objawy o łagodnym natężeniu, w pierwszej kolejności gastroenterolog zaleca zmiany w diecie i trybie życia. Jeżeli natomiast doszło do zapalenia przełyku lub innych poważnych dolegliwości, wprowadza się inhibitory pompy protonowej, czyli leki zawierające omeprazol lub pantoprazol. Ich zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasów w żołądku, co łagodzi objawy. Warto pamiętać, że leki te powodują również skutki uboczne, dlatego pierwszym wyborem powinna być próba zmiany jadłospisu.

    Domowe sposoby na refluks u dzieci

    Jeśli dolegliwości przypominające refluks pojawiły się u dziecka 4-letniego, a objawy zaczynają wpływać negatywnie na jego jakość życia, warto jeszcze przed uzyskaniem diagnozy zacząć wprowadzać zmiany mające na celu złagodzenie dolegliwości.
    Jakie są domowe sposoby na refluks u dzieci? Najważniejszą kwestią jest zmiana nawyków żywieniowych. Istotne jest pilnowanie jakości i godzin posiłków – muszą być lekkostrawne, spożywane w mniejszych porcjach, z zachowaniem 3-godzinnej przerwy. Należy też pilnować zachowania po posiłku – po jedzeniu dziecko nie powinno się kłaść, pochylać ani skakać. Kolacja powinna być podawana przynajmniej 2–3 godziny przed pójściem spać.
    Pomocne w łagodzeniu objawów są zioła, delikatne zupki, kleiki oraz kisiele. Idealny będzie rumianek, który łagodzi stany zapalne i pomaga przy bólu brzucha, sprawdzi się też łagodny napar imbirowy, który można osłodzić. Bardzo korzystny dla gardła i przełyku jest kisiel z siemienia lnianego, który działa osłaniająco. Żeby go przygotować, wystarczy gotować przez kilka minut nasiona lnu w całości, a następnie odcedzić kisiel i dodać do niego naturalny syrop owocowy, na przykład z malin czy wiśni.

    Czy syropy na refluks u dziecka 4-letniego złagodzą objawy?

    W sprzedaży dostępne są specjalne syropy przeciwrefluksowe dla dzieci i niemowląt, które cieszą się dużą popularnością. Niektóre z nich są przeznaczone typowo dla dzieci. Czy działają? Z pewnością tego typu wyroby nie wyleczą nikogo z choroby refluksowej. Mogą jednak złagodzić nieprzyjemne objawy, na przykład uczucie podrażnienia czy palenia w gardle, a także przyspieszyć regenerację nabłonka w okresie wprowadzania zmian żywieniowych.

    Czy refluks u dzieci jest wyleczalny?

    Kiedy lekarz stawia diagnozę, rodzicom nasuwa się jedno, najważniejsze pytanie: czy refluks u dzieci jest wyleczalny? U niemowlaków dolegliwości zwykle ustępują samoistnie, jednak inaczej jest w przypadku refluksu u dziecka 4-letniego, gdy objawy jasno wskazują na rozwiniętą chorobę. Wszystko zależy od jej przyczyn. Czasami niezbędna jest interwencja chirurgiczna, która likwiduje źródło problemu. Najczęściej jednak poprawę można uzyskać, łącząc leczenie farmakologiczne ze zmianą nawyków żywieniowych. Warto pamiętać, że samo wprowadzenie leków bez zadbania o codzienne nawyki nie poprawi trwale sytuacji.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym