Data publikacji:

Rodzaje smoczków: wybierz najbardziej odpowiedni smoczek dla swojego dziecka

Każda mama pragnie dobra swojego dziecka. Gdy noworodek pojawi się na świecie, wiele mam zastanawia się, czy używać smoczka. Gdy decyzja o jego stosowaniu zostaje podjęta, rodzic może poczuć się przytłoczony ilością rodzajów smoczków na rynku. Jednak przekonujemy: wybór smoczka nie musi być twoją udręką! Wystarczy zapoznać się z jego rodzajami i wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze smoczka.
Rodzaje smoczków

Smoczek uspokajający

Generalnie każdy smoczek ma za zadanie wywołanie odruchu ssania u dziecka, które powoduje uspokojenie. Dziecko podczas ssania piersi matki uspokaja się, odruch ten kojarzy mu się z bezpieczeństwem i spokojem. Nazwa „smoczek uspokajający” dotyczy więc każdego dostępnego na rynku smoczka. Smoczki uspokajające wykonane są zazwyczaj z jednego z dwóch materiałów: kauczuku naturalnego bądź silikonu medycznego.
Zaletą kauczuku naturalnego jest jego miękkość, przypominająca skórę matki. Smoczki z kauczuku naturalnego wymagają od dziecka mniejszej siły ssania. Minusem tego materiału jest jego stosunkowo szybkie odkształcanie się. Wówczas należy wymienić smoczek na nowy. Pochłaniają one również zapachy, co może przeszkadzać dziecku.
Silikon medyczny jest materiałem, który jest twardszy niż kauczuk. Dziecko musi więc włożyć więcej starań podczas jego użycia. Z drugiej strony, jego kształt utrzymuje się dłużej, a odkształcenia występują znacznie rzadziej. Twardość silikonu medycznego sprawia, że dziecko „trenuje” mięsnie jamy ustnej, są więc częściej zalecane przez ortodontów.

Smoczek anatomiczny – co to takiego?

Smoczek anatomiczny ma kształt dopasowany do ergonomii ust dziecka. Inaczej mówiąc, jego kształt nie jest okrągły, a lekko spłaszczony. Dostosowuje się do zgryzu dziecka i ułatwia mu prawidłowe ssanie. Delikatnie spłaszczony kształt smoczka sprawia, że dziecko w nieco inny sposób zasysa powietrze. Język również układa się w innej pozycji niż w klasycznym smoczku. W przypadku smoczka anatomicznego, pozycja spoczynkowa języka jest mniej wymuszona, przypominając bardziej naturalne ułożenie.

Smoczek ortodontyczny – czy warto?

Smoczki ortodontyczne mają specjalny kształt, który jest zatwierdzony przez lekarzy stomatologów. Dopasowanie kształtu smoczka ortodontycznego ma wykluczyć wady zgryzu oraz wspierać prawidłowy rozwój zewnętrznego aparatu mowy. Kształt smoczka ortodontycznego jest zaprojektowany w taki sposób, by język malucha miał wystarczająco dużo miejsca. Jest to bardzo ważne, ponieważ to właśnie ułożenie języka dziecka jest kluczowym elementem podczas rozwoju zgryzu i podniebienia. Warto również wspomnieć o naturalnym sposobie oddychania, który umożliwiony jest dzięki specjalnym otworom w przedniej części smoczka.

Smoczek dynamiczny, czyli zastępstwo piersi mamy

Smoczek dynamiczny ma za zadanie pełnić jak najwierniejsze zastępstwo piersi matki. Kurczy się i rozciąga w rytm ssania dziecka niczym pierś. Wprawdzie smoczki te wyprodukowane zostały z silikonu medycznego, więc pod względem materiału nie różnią się znacząco od innych smoczków, jednak materiał ten został zastosowany w taki sposób, by umożliwić dziecku „wyciąganie” smoczka niczym brodawki sutkowej matki. To właśnie ssanie piersi matki uspokaja noworodka, a także daje mu poczucie bezpieczeństwa. Warto więc zapewnić dziecku smoczek, który oddaje jak najlepiej wrażenie ssania piersi matki.

Smoczek symetryczny

Smoczek symetryczny to smoczek, którego kształt jest okrągły (przypominający żarówkę). Kształt ten umożliwia umieszczenie smoczka w dowolny sposób w ustach dziecka. Jest to najbardziej podstawowy rodzaj smoczka w swojej budowie. Smoczki symetryczne znajdziemy w wielu wariantach kolorystycznych. Są one wytwarzane zarówno z kauczuku naturalnego, jak i z silikonu medycznego.

Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

Smoczek dla noworodka karmionego piersią powinien jak najdokładniej imitować pierś matki. Wówczas maluchowi jest po prostu łatwiej wykształcić prawidłowe nawyki ssania. Smoczki w kształcie sutka mogą wspierać malucha, który jest karmiony piersią, a jednocześnie nie zaburzać nawyku ssania piersi matki. Odpowiednie dobranie smoczka dla noworodka karmionego piersią jest bardzo ważne. Kształt smoczka powinien być na tyle optymalny, by dziecko nie denerwowało się później przy karmieniu, że pomimo tego, że ssie jak zazwyczaj, pokarm leci za wolno bądź za szybko. Warto sprawdzać reakcje dziecka karmionego piersią na smoczek oraz monitorować podczas karmienia, czy maluch ssie prawidłowo i czy karmienie przebiega spokojnie. Smoczki dynamiczne oraz anatomiczne mogą okazać się najprzyjemniejsze dla malucha karmionego piersią.

Smoczek do butelki – towarzysz karmienia

Innym rodzajem smoczków niż smoczki uspokajające, których rodzaje zostały opisane powyżej, jest smoczek do butelki. Jest to smoczek umieszczany na górze butelki. Ma on za zadanie zapewnić dziecku odpowiedni przepływ pokarmu oraz zredukować przy tym napływ powietrza podczas karmienia. Jeśli karmimy za pomocą butelki (czy mlekiem ściągniętym z piersi, czy też modyfikowanym), należy pamiętać, by rozmiar smoczka był dopasowany do wieku dziecka.
Niektóre butelki posiadają specjalnie dedykowane smoczki do butelek, czyli smoczki danej firmy zawsze pasują wielkością do butelek tej samej firmy. Na szczęście coraz częściej smoczki pasują do wielu rodzajów butelek. Warto na początek zakupić smoczek z tej samej firmy, co butelka. Najczęściej są one załączone już w zestawie z butelką. Następnie można je wymieniać według naszych potrzeb (np. zmieniać wraz z wiekiem dziecka bądź wymienić na inny rodzaj).
Smoczki do butelki często są zaprojektowane w taki sposób, przy przypominały pierś matki. Smoczki do butelki dla noworodków posiadają mniejsze otwory i zapewniają wolniejszy przepływ mleka, co zapewnia spokojne karmienie bez krztuszenia się dziecka.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements