Data modyfikacji:

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie

Biegunka w ciąży może wywołać troskę o bezpieczeństwo dziecka. Najczęściej jednak nie ma się czym martwić, ponieważ jest to tylko przejaw zmian, które zachodzą w organizmie. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny rozwolnienia w różnych trymestrach ciąży, w jaki sposób załagodzić objawy i kiedy należy szukać pomocy lekarskiej.

biegunka w ciąży

Biegunka w ciąży – przyczyny

Biegunka w ciąży może wystąpić na każdym jej etapie – zarówno z powodów związanych z ciążą, jak i niemających z nią nic wspólnego. Do grupy tych drugich należy zakażenie wirusowe (tzw. „jelitówka” lub grypa żołądkowa; dodatkowym objawem często są wymioty), zatrucie pokarmowe (zjedzenie nieświeżego jedzenia) albo spożycie czegoś, na co dana kobieta jest uczulona.

Rozwolnienie może być też związane bezpośrednio z ciążą – wówczas przyczyny zależą od tego, jak bardzo jest ona zaawansowana.
  • Rozwolnienie w ciąży – na początku
U niektórych kobiet biegunka pojawia się wraz z mdłościami oraz niechęcią do niektórych zapachów czy smaków. Jest to efekt zachodzących zmian, który dość szybko sam zanika. Takie rozwolnienie nie jest niebezpieczne, ponieważ rzadko trwa dłużej niż 2-3 dni i nie jest bardzo nasilone.
  • Biegunka w drugim trymestrze
Jeśli biegunce nie towarzyszy twardnienie brzucha, to zazwyczaj jest to efekt ucisku macicy i płodu na okoliczne organy. Jeżeli natomiast brzuch zaczyna twardnieć lub/i boleć albo jeżeli biegunce towarzyszy krwawienie, może być to objaw odklejającego się łożyska. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do szpitala.
  • Rozwolnienie w ciąży – trzeci trymestr
Jeśli biegunka pojawia się w końcówce ciąży, to czas uzupełnić torbę do szpitala. W większości przypadków jest to bowiem objaw oczyszczania się organizmu przed porodem. U niektórych kobiet biegunka w ciąży występuje wraz ze skurczami.

Co na rozwolnienie w ciąży?

Niestety, przyszła mama nie powinna zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem – dotyczy to również węgla leczniczego albo popularnej Smecty. Można natomiast wspomóc organizm w dochodzeniu „do formy”. Oto kilka złotych zasad, do których warto się stosować:
  • Pij dużo płynów
Pij herbaty ziołowe oraz wodę (może być z cytryną). Dzięki temu nie tylko zapobiegniesz odwodnieniu, ale też będziesz czuła się lepiej. Popijaj małymi łyczkami, ale często.
  • Stosuj lekkostrawną dietę
Możesz sięgać po herbatniki, biszkopty, kisiel, lekkie kanapki (np. z serem, chudą wędliną), banany. Nie jedz niczego ciężkiego – zapiekanych mięs, słodyczy. Nie pij kawy ani napojów gazowanych, unikaj również suszonych śliwek.
  • Odpoczywaj
Rozwolnienie w ciąży nie jest bardzo niebezpieczne, ale bywa wyczerpujące i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego postaraj się zapewnić organizmowi niezbędną dawkę odpoczynku.

Biegunka w ciąży – czy może być niebezpieczna?

Sama biegunka nie stwarza zagrożenia dla dziecka, ponieważ obejmuje układ pokarmowy, a nie rozrodczy. Niebezpieczne jest natomiast odwodnienie, do którego może doprowadzić rozwolnienie. Dlatego jeśli utrzymuje się ono przez kilka dni, nie można już opierać się na domowych metodach łagodzenia dolegliwości – niezbędna jest już wizyta u lekarza.
Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna także w przypadku, gdy w stolcu widać krew (pasma krwi), gdy jest on zabarwiony na czarno (może to świadczyć o krwawieniu z wyższych części układu pokarmowego) albo gdy przyszła mama gorączkuje. Bardzo niepokojąca jest również biegunka w ciąży występująca wraz z krwawieniem lub plamieniem z pochwy – w takich sytuacjach należy bezzwłocznie udać się do najbliższego szpitala.
Autor: Robert Wojtaś