Data modyfikacji:

Seks w ciąży: unikać czy nie? Poradnik

Seks w ciąży to jeden z tematów, którego panie unikają w gabinetach ginekologicznych. Wiele przyszłych mam wstydzi się zadawać takich pytań swojemu lekarzowi prowadzącemu, choć wstyd jest zupełnie niepotrzebny. Nie ma bowiem głupich pytań! Ciężarna kobieta ma prawo obawiać się współżycia w stanie błogosławionym. Zdecydowana większość pań może jednak cieszyć się seksem przez całą ciążę, aż do ostatnich dni przed rozwiązaniem. Dowiedz się więcej o seksie w ciąży i sprawdź, kiedy można bezpiecznie współżyć.
Seks w ciąży – unikać, czy nie?

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Seks w ciąży dla niektórych osób wciąż jest tematem tabu. Nadal istnieją bowiem pary, które rezygnują z bliskości fizycznej, gdyż sądzą, że jest ona groźna dla dziecka lub przyszłej matki. W rzeczywistości w prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma żadnych przeciwskazań do współżycia. Jest to czas, gdy partnerzy mogą cieszyć się seksem bez strachu o nieplanowaną ciążę. Warto go wykorzystać, by wzmocnić związek przed rewolucją, jaką niewątpliwie jest przyjście dziecka na świat. Seks w ciąży pomaga również zaakceptować zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie dziewięciu miesięcy oczekiwania na malucha i w okresie połogu.

Bezpieczeństwo seksu w ciąży jest udowodnione. Orgazm w ciąży nie zwiększa ryzyka poronienia i porodu przedwczesnego, pojawienia się dolegliwości bólowych i innych nieprzyjemnych objawów. Dziecko w łonie matki w żaden sposób nie odczuwa bólu, uderzania itp. Orgazm w ciąży może spowodować jedynie delikatne skurcze macicy, które płód odczuwa podobnie jak ruchy matki w czasie chodzenia, jedzenia i wykonywania innych zwykłych czynności.

Czy można uprawiać seks w ciąży w każdym trymestrze?

Ginekolodzy i położnicy są zgodni, że seks można uprawiać przez całą ciążę. W prawidłowo przebiegającej ciąży współżycie jest bezpieczne zarówno w pierwszym, jak i w trzecim trymestrze. Pozytywna jest również odpowiedź na pytanie, czy w czasie ciąży można kończyć w środku. Wytrysk nie szkodzi dziecku ani matce. Stosunek przerywany w żaden sposób nie chroni malucha i kobiety, a jedynie powoduje stres u partnerów, którzy skupiają się na zakończeniu penetracji w porę, zamiast na przyjemności.

Seks w pierwszym trymestrze jest dozwolony przez cały czas z wyjątkiem sytuacji, gdy partnerka zauważy krwawienie, plamienie lub odczuwa silne skurcze w dole brzucha. W pozostałych przypadkach seks, jak i orgazm w pierwszym trymestrze ciąży są bezpieczne. Partner powinien jednak pamiętać, że początki ciąży to prawdziwa huśtawka nastrojów i samopoczucia fizycznego. Kobieta może odczuwać silne mdłości, wymiotować, czuć się zmęczona i śpiąca przez cały dzień. Takie samopoczucie zwykle zniechęca do seksu i bliskości fizycznej. Z tego względu partner powinien wykazać się wyrozumiałością i zaczekać, aż partnerka poczuje się lepiej. Jej samopoczucie poprawi się po kilku tygodniach.

Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas na seks. Powiększone piersi stają się wrażliwsze na dotyk, a silnie ukrwione narządy płciowe sprawiają, że osiągnięcie orgazmu przez partnerkę jest łatwiejsze. W drugim trymestrze przyjemność przynosi zarówno klasyczna penetracja, jak i masturbacja w ciąży oraz seks oralny. Kochankowie mogą wykorzystać ten okres na eksperymenty: wypróbować nowe pozycje, kochać się w różnych miejscach, a także czerpać w pełni ze stosunku tantrycznego.

Trzeci trymestr ciąży sprzyja igraszkom w mniejszym stopniu, gdyż wiele pozycji staje się niewygodnych z powodu rosnącego brzuszka. W ostatnich tygodniach najlepiej sprawdzają się pozycje seksualne w ciąży, które wymagają od partnerki niewielkiego wysiłku. Wygodny i bezpieczny dla niej i dziecka jest seks podczas leżenia na boku, w pozycji na pieska oraz na jeźdźca. Pozycje w ciąży wymagające ułożenia się partnera na partnerce są złym wyborem. Ciężarna podczas leżenia na plecach odczuwa duszność. Partner uciska natomiast brzuch, co może zaszkodzić maluszkowi.

Pozycje seksualne w ciąży – czego unikać?

Wybór odpowiedniej pozycji ma decydujący wpływ na to, czy w ciąży można uprawiać stosunek. Jeśli partnerzy preferują igraszki w pozycji misjonarskiej, pod koniec ciąży będą zmuszeni z niej zrezygnować na rzecz innych pozycji. W pierwszym i drugim trymestrze powinni natomiast zachować ostrożność. Partner powinien nieco unieść się na rękach i utrzymać na nich ciężar ciała, by chronić powiększający się brzuszek.

W ciąży powinno się również unikać pozycji stojących, w których partner unosi partnerkę bez żadnego podparcia. Takie pozycje seksualne w ciąży zwiększają ryzyko upadku i uderzenia w brzuch. Powinno się ich unikać, nawet gdy kobieta jest filigranowa i lekka, a partner silny. Szybko rosnąca masa ciała w ciąży może sprawić, że partner przeceni swoje możliwości i upuści kochankę.

Zwykle zaleca się także unikania zabawek erotycznych w ciąży. Partnerzy nie zawsze pamiętają o ich dokładnym wyczyszczeniu po stosunku. Na gadżetach mogą zbierać się bakterie, które prowadzą do zakażenia dróg rodnych u kobiety. Leczenie infekcji intymnych w stanie błogosławionym jest utrudnione ze względu na brak możliwości zastosowania wszystkich dostępnych leków. Dodatkowo zakażenie dróg rodnych w ostatnim trymestrze ciąży może spowodować konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia, by chronić noworodka przed chorobą.

Kiedy seks w ciąży jest niebezpieczny?

Odpowiednie pozycje seksualne w ciąży sprawiają, że seks jest bezpieczny dla większości kobiet w stanie błogosławionym. Wyjątek stanowi zagrożenie poronieniem i porodem przedwczesnym. Współżycie mogłoby spowodować przyspieszenie porodu, dlatego lekarze położnicy odradzają stosunki. Jeśli po pierwszym trymestrze zagrożenie poronieniem minie, pary mogą powrócić do współżycia. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym z powodu niewydolności cieśniowo-szyjkowej oraz po założeniu szwu lub pessara na szyjkę macicy, seks jest zabroniony aż do porodu. Takie sytuacje są jednak rzadkie i należą do patologii ciąży leczonych zwykle na oddziałach szpitalnych.

Seks w ciąży jest zabroniony również w przypadku wystąpienia infekcji intymnej lub choroby wenerycznej u jednego z partnerów. Zakażenie bakteriami, grzybami lub innymi chorobami może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Partnerzy bezwzględnie powinni leczyć chorobę. Po ustąpieniu jej wszystkich objawów i uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego ciążę, współżycie znów jest możliwe.

Zgodnie z zaleceniem ginekologów-położników od stosunków powinno się powstrzymywać przed porodem, gdy dojdzie do wypadnięcia czopu śluzowego. Czop zamyka ujście macicy przez całą ciążę i wypływa podczas rozluźniania się szyjki przed rozwiązaniem. Jego brak sprawia, że dziecko jest w większym stopniu narażone na infekcję. Na szczęście, w większości przypadków czop wypływa na kilka godzin przed porodem, dlatego niedogodności związane z zakazem współżycia są minimalne.

Co ważne! W przypadku przekroczenia terminu porodu i donoszonej ciąży, lekarze wręcz zalecają seks. Prostaglandyny zawarte w męskiej spermie działają rozluźniająco na szyjkę macicy, dlatego są w stanie przyśpieszyć poród. Dotyczy to wyłącznie donoszonej ciąży. Przed terminem porodu prostaglandyny nie działają na macicę, gdyż są neutralizowane przez hormony w organizmie kobiety.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Monika Kocher