Data publikacji:

Seks w ciąży – unikać, czy nie?

Seks w ciąży może być równie ekscytujący jak ten sprzed stanu błogosławionego. Co więcej, za sprawą hormonów może stać się nawet przyjemniejszy! Mimo to wiele przyszłych mam nurtuje pytanie, na ile taka forma miłości jest bezpieczna dla dziecka i czy nie zaszkodzi ciąży.

Co do jednego lekarze są zgodni - jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu! W czasie ciąży w organizmie kobiety następuje prawdziwa hormonalna rewolucja. Macica się powiększa, podobnie jak piersi, które stają się nie tylko pełniejsze, ale i wrażliwsze na dotyk. Te wszystkie zmiany fizycznie niewątpliwie wpływają na życie seksualnie zarówno kobiety jak i mężczyzny. Co ważne, w zdrowej ciąży podczas seksu nie ma możliwości zrobienia krzywdy dziecku. Jest ono dobrze chronione przez mięśnie macicy, wody płodowe oraz pęcherz płodowy, a przy orgazmie może odczuwać przyjemne kołysanie. Dodatkowo, w szyjce macicy znajduje się specjalny czop śluzowy, który chroni maleństwo przed infekcjami.  Kochać się można w pozycjach, w których partnerom (a w szczególności partnerce) jest zwyczajnie wygodnie. Warto jedynie uważać, by nie uciskać brzucha - szczególnie jeśli jest on już pokaźnych rozmiarów.

Seks w ciąży - kiedy lekarz mówi "nie"

Jak wyjaśnia dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek, ginekolog-położnik z Klinika Invicta we Wrocławiu, czasami może się okazać, że para musi przez jakiś czas powstrzymać się od intymnych kontaktów. Jest kilka przypadków, kiedy lekarz odradza współżycie w czasie ciąży.  - Seks nie jest wskazany, kiedy ciąża jest zagrożona poronieniem lub porodem przedwczesnym, również gdy w przeszłości pacjentka doświadczyła tego typu zdarzeń. Fizyczną miłość odradza się również kobietom w trzecim trymestrze ciąży bliźniaczej oraz paniom, które mają stwierdzoną niewydolność cieśniowo-szyjkową. Zagrożeniem dla ciąży może być choroba weneryczna u partnera – wyjaśnia dr Waleśkiewicz-Ogórek.

W drugim trymestrze obecny w organizmie progesteron i estrogen powoduje, że kobieta czuje się atrakcyjna i pożądana, co przekłada się na wzrost libido. Z kolei w trzecim trymetrze ciąży, ze względu na zmęczenie i duży brzuszek, seks staje się mniej atrakcyjny.

Zmieniające się libido

W trakcie ciąży seksualność kobiety zwykle zmienia się wraz z kolejnymi trymestrami. Najczęściej w pierwszym okresie przyszła mama może nie mieć ochoty na miłość. Związane to jest z typowymi dla tego czasu dolegliwościami, takimi jak nudności, wymioty, nadmierna tkliwość piersi. W drugim trymestrze obecny w organizmie progesteron i estrogen powoduje, że kobieta czuje się atrakcyjna i pożądana, co przekłada się na wzrost libido. Z kolei w trzecim trymetrze ciąży, ze względu na zmęczenie i duży brzuszek, seks staje się mniej atrakcyjny.

Seks w ciąży przyspiesza poród?

To prawda, że w niektórych przypadkach seks może przyspieszać poród! - W spermie znajdują się prostaglandyny, które w dużej ilości mogą wpływać na zmiękczenie szyjki macicy i zainicjować poród. Dotyczy to przypadków, kiedy ciąża jest już donoszona. Dodatkowo podczas drażnienia brodawek sutkowych, w organizmie może wydzielać się oksytocyna, czyli hormon podwzgórzowy magazynowany w tylnym płacie przysadki mózgowej. W sytuacji zwiększonego ryzyka, hormon ten może wyzwolić czynność skurczową macicy. Jeśli jednak ciąża przebiega normalnie, to enzym o nazwie oksytocynaza rozkłada oksytocynę, co utrzymuje cały system w ryzach, a wtedy zagrożenie porodem przedwczesnym jest nieduże – tłumaczy dr Waleśkiewicz-Ogórek.

Gdy partner nie chce

Czasem to partner wykazuje mniejszą ochotę na seks niż partnerka. - Przeważnie panowie obawiają się, że seks z ciężarną partnerką może mieć negatywne konsekwencje dla dziecka lub wywołać przedwczesny poród. W takiej sytuacji najlepiej, aby lekarz podczas jednej z wizyt wyjaśnił mężczyźnie, że podczas prawidłowo przebiegającej ciąży współżycie nie stanowi zagrożenia, a wręcz może być przyjemnością – mówi dr Waleśkiewicz-Ogórek. - Niekiedy panowie odczuwają opór przed seksem z kobietą w ciąży ze względu na jej zmieniające się ciało. Warto otwarcie porozmawiać o swoich odczuciach i obawach. Można wówczas wyjaśnić, co jest przyczyną niechęci i wypracować taką formę kontaktu intymnego, która obu stronom zapewni komfort – wyjaśnia doktor.

Tekst: Justyna Mazur