Data publikacji:

Uzależnienie od internetu: jakie są objawy siecioholizmu? Jak sobie z nim radzić?

Uzależnienie od internetu, w mechanizmach powstawania znacznie nie odbiegające od innych rodzajów uzależnień, dotyka coraz więcej i coraz młodszych ludzi. Objawy uzależnienia od komputera można zaobserwować już u kilkuletnich dzieci. Ważne jest, aby mieć świadomość problemu siecioholizmu, zapobiegać jego rozwojowi i wiedzieć, co robić, gdy uzależnienie od internetu już się pojawi. Nierzadko potrzebne jest podjęcie specjalistycznego leczenia.
uzależnienie od internetu

Co to jest siecioholizm?

Siecioholizm, czyli uzależnienie od internetu, tak jak w przypadku innych nałogów i uzależnień, koncentruje się na odczuwaniu przymusu sięgania po dany środek, czyli internet. Jego dostępność i wszechobecność sprawiły, że trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez porcji wiadomości ze świata, wiedzy na każdy temat, wirtualnych kontaktów czy zakupów on-line. Dosłownie wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Korzystanie z internetu stało się nie tylko bardzo wygodne, ale wręcz wymagane. Jednak, mimo niewątpliwych korzyści, niepostrzeżenie pojawiły się również skutki negatywne i realne zagrożenie dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego człowieka. Atrakcyjność internetu sprawiła, że coraz bardziej wzrosła zależność od niego użytkowników, przy jednoczesnym stopniowym zatracaniu praktycznych umiejętności radzenia sobie i rozwiązywania trudności w realnym życiu. Internet stał się po prostu sposobem na życie. Ciekawym, dostępnym, dostosowanym do aktualnie odczuwanym potrzeb. Komputer angażuje więc w szczególności osoby z niskim poczuciem własnej wartości, nierozeznanych we własnych celach i potrzebach, mających trudności w realnym funkcjonowaniu – kontaktach interpersonalnych, samodyscyplinie, zmierzaniu się z codziennymi wyzwaniami i problemami. Grupą szczególnie podatną na działanie internetu okazały się być dzieci i młodzież. Moment ich dorastania jest czasem nabywania umiejętności radzenia sobie ze stresem, rozwijania relacji z innymi, kształtowania się marzeń. Jeśli nałożą się na to zapracowanie rodziców, brak czasu, osłabienie więzi i niejednoznaczny system wartości, okaże się, że korzystanie z sieci jest zdecydowanie bardziej przystępne, atrakcyjne i nagradzające. A stąd już krótka droga do siecioholizmu.

Jakie są objawy uzależnienia od internetu?

Uzależnienie od internetu nie jest jeszcze oddzielną, naukowo opisaną jednostką chorobową, niemniej dotyka wielu młodych ludzi. Siecioholizm nie pojawia się z dnia na dzień, a jego powstawanie jest procesem, dlatego trudne jest wyznaczenie granicy, gdy uzależnienie jeszcze nie jest uzależnieniem, a momentem, gdy już zaczyna być. Niewątpliwym symptomem rozwijającego się niebezpieczeństwa jest długie i coraz dłuższe spędzanie czasu w internecie. Sama aktywność może dotyczyć wielu obszarów – oglądania filmików, grania w gry on-line, pisania ze znajomymi, nawykowego przeglądania portali społecznościowych, ofert sprzedaży i wielu innych. Ponadto, można też wskazać na kilka objawów, których pojawienie się powinno wzmocnić czujność, między innymi:
  • uwagi rodziny i bliskich o czasie spędzanym przed komputerem i w internecie (użytkownik nie odczuwa upływu czasu, nieraz sam mówi, że nie wie, kiedy minęło kilka, a nawet kilkanaście godzin przed ekranem);
  • gwałtowne reakcje, wręcz agresywne okazywane na tego typu uwagi, a także na konieczność „rozłąki” z internetem;
  • próby okłamywania i ukrywania ilości czasu rzeczywistego spędzanego w internecie, nierespektowanie granic czasowych w zakresie korzystania z sieci;
  • niewywiązywanie się z obowiązków, zaniedbywanie ich;
  • osłabienie dotychczasowych pasji i zainteresowań na rzecz przebywania w sieci;
  • niepokój i narastająca frustracja w sytuacji braku dostępu do internetu, ciągłe pragnienie korzystania z internetu (sposób na nudę, smutek, niepokój, gorsze samopoczucie).
Zachowania takie jako uzależnienie od internetu są powtarzalne w ciągu roku lub w okresie na przykład miesiąca.

Uzależnienie od internetu – skutki

Siecioholizm dotyczy całościowego funkcjonowania człowieka. Przede wszystkim bezpośrednio wpływa na czas spędzany w świecie realnym, co ma przełożenie na zaniedbywanie pracy, szkoły, rodziny, obowiązków czy relacji międzyludzkich. Długotrwałe przebywanie w sieci skutkuje również osłabieniem sprawności fizycznej (niedosypianiem, przybieraniem na wadze, pogorszeniem wzroku i postawy ciała, bólami głowy, oczu, szyi, nadgarstka czy kciuka).

Uzależnienie od internetu – leczenie

Tak jak w przypadku innych uzależnień siecioholizm wymaga specjalistycznego wsparcia i leczenia. Warto udać się do ośrodka leczenia uzależnień.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska